«ՀԻՄՆԱԴՐԱՄՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հիմնադրամների մասին» 2002 թվականի դեկտեմբերի 26-ի ՀՕ-516-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք)  5-րդ հոդվածի 3.1-ին մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) նշանակեն հիմնադրամի գործադիր մարմնի ղեկավարին (այսուհետ՝ կառավարիչ) կամ գործադիր մարմնի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատարին (այսուհետ՝ ժամանակավոր կառավարիչ):»:
Հոդված 3. Օրենքի 16-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի 1-ին կետը «հիմնադրամի» բառից հետո լրացնել «կառավարչի կամ» բառերով.
2) 3-րդ մասի ««Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով» բառերը փոխարինել ««Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքով» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 1-ին մասում  «15 օրվա» բառերը փոխարինել «10 աշխատանքային օրվա» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 21-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը «գլխավոր տնօրենը» բառերից հետո լրացնել «, ռեկտորը» բառով:
Հոդված 6. Օրենքի 27-րդ հոդվածի 2-րդ մասից հանել «Նրա պաշտոնում առաջին անգամ նշանակում կարող է կատարել նաեւ հիմնադիրը:» նախադասությունը:
Հոդված 7. Օրենքի 28-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «տվյալ նիստին մասնակցող հիմնադրամի մարմնի բոլոր անդամները» բառերը փոխարինել «հիմնադրամի մարմնի նախագահը եւ տվյալ նիստի քարտուղարը» բառերով.
2) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Հիմնադրամի մարմնի նախագահը պատասխանատվություն է կրում նիստի արձանագրությունում առկա տեղեկությունների հավաստիության համար:».
3) 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Քաղվածքի համապատասխանությունն արձանագրությանը հավաստում է հիմնադրամի մարմնի նախագահը կամ կառավարիչը:».
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի որոշումներն ստորագրում է հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ФОНДАХ”
Статья 1. Часть 3.1 статьи 5 Закона  Республики Армения “О фондах” от 26 декабря 2002 года ЗР-516-Н (далее – Закон) признать утратившей силу.
Статья 2. Пункт 2 части 1 статьи 13 Закона изложить в следующей редакции:
“2) назначить руководителя исполнительного органа фонда (далее –управляющий) или временного исполняющего обязанности руководителя исполнительного органа фонда (далее – временный управляющий).”.
Статья 3. В статье 16 Закона:
1) пункт 1 части 2 после слова “подписанное” дополнить словами “управляющим или”;
2) в части 3 слова “О государственной регистрации юридических лиц” заменить словами “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей”.
Статья 4. В части 1 статьи 17 Закона слова “15 дней” заменить словами “10 рабочих дней”.
Статья 5. Пункт 2 части 1 статьи 21 Закона после слов “генеральный директор” дополнить словом “, ректор”.
Статья 6. В части 2 статьи 27 Закона исключить предложение “Первое назначение на эту должность может производить также учредитель.”.
Статья 7. В статье 28 Закона:
1) в части 1 слова “все члены органа фонда, участвующие в данном заседании” заменить словами “председатель органа фонда и секретарь данного заседания”;
2) часть 1 дополнить новым предложением следующего содержания: “Председатель органа фонда несет ответственность за достоверность сведений, имеющихся в протоколе заседания.”;
3) часть 4 дополнить новым предложением следующего содержания: “Соответствие выписки протоколу подтверждает председатель или управляющий органа фонда.”;