ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 19.04.2021
Հոդված 1. Հայաստանի  Հանրապետության  քաղաքացիական դատավարության 2018 թվականի փետրվարի 9-ի օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 102-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12-րդ մասով.
«12. Եթե գործը պարզեցված վարույթի կարգով քննելու ընթացքում դատարանը որոշում է կայացնում այն ընդհանուր հայցային վարույթի կարգով քննելու մասին, ապա հայցվորը պարտավոր է վճարել օրենքով ընդհանուր հայցային վարույթի կարգով հայցադիմում ներկայացնելու համար սահմանված պետական տուրքի չափը: Այս դեպքում դատարանը դատական ակտով անդրադառնում է ընդհանուր հայցային վարույթի կարգով հայցադիմում ներկայացնելու համար սահմանված չափին համապատասխան լրացուցիչ պետական տուրք գանձելու հարցին:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 109-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ մասով.
«7. Վճարման կարգադրություն արձակվելու դեպքում պարտապանը կրում է դիմողի վճարած պետական տուրքի հատուցման պարտականությունը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 301-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված դեպքերում գործն ընդհանուր հայցային վարույթի կարգով քննելու մասին որոշման մեջ դատարանը նշում է կատարում եզրափակիչ դատական ակտով լրացուցիչ պետական տուրք գանձելու հնարավորության վերաբերյալ:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «ապացույցները» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթղթի բնօրինակը կամ համապատասխան գանձապետական հաշվին փոխանցումը հավաստող համապատասխան ծածկագիրը՝ տրամադրված վճարահաշվարկային կազմակերպության կողմից, կամ օրենքով նախատեսված դեպքերում` պետական տուրքի վճարման արտոնություն տրամադրելու վերաբերյալ միջնորդությունը» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) եզրահանգումներ պետական տուրքի վճարման կամ դիմողի վճարած պետական տուրքի հատուցման վերաբերյալ:»:
2. Սույն օրենքը տարածվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո ներկայացված հայցադիմումների (դիմումների) հիման վրա հարուցված գործերի վրա:
3. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը ներկայացված հայցադիմումները պարզեցված վարույթի կարգով քննելու ընթացքում պարզեցված վարույթը դադարեցնելու դեպքում կիրառվում են մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը գործող նորմերը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЙ В ГРАЖДАНСКИЙ ПРОЦЕССУАЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В с татье 102 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее – Кодекс):
1) часть 2 признать утратившей силу;
2) статью дополнить частью 12 следующего содержания:
“12. Если в ходе рассмотрения дела в порядке упрощенного производства суд выносит решение о рассмотрении его в порядке общего искового производства, то истец обязан уплатить размер государственной пошлины, установленный законом за подачу искового заявления в порядке общего искового производства. В этом случае суд своим судебным актом обращается к вопросу о взимании дополнительной государственной пошлины в соответствии с размером, установленным за подачу искового заявления в порядке общего искового производства. ”.
Статья 2 . Статью 109 Кодекса дополнить частью 7 следующего содержания:
“7. В случае внесения судебного приказа должник несет обязанность по возмещению уплаченной заявителем государственной пошлины.”.
Статья 3. Статью 301 Кодекса дополнить частью 2 следующего содержания:
“2. В предусмотренных частью 1 настоящей статьи случаях суд в своем определении о рассмотрении дела в порядке общего искового производства отмечает возможность взыскания окончательным судебным актом дополнительной государственной пошлины.”.
Статья 4. Часть 2 статьи 309 Кодекса после слова “требование” дополнить словами ", а также оригинал документа, удостоверяющего уплату государственной пошлины в порядке и размере, установленных законодательством, или предоставленный расчетной организацией соответствующий код, удостоверяющий зачисление на соответствующий казначейский счет, либо ходатайство о предоставлении льготы по уплате государственной пошлины - в случаях, предусмотренных законом.”.
Статья 5. Часть 1 статьи 312 Кодекса дополнить пунктом 5 следующего содержания:
“5) заключение об уплате государственной пошлины или возмещении уплаченной заявителем государственной пошлины.”.
1. Настоящий Закон вступает в силу через шесть месяцев после дня его официального опубликования.
2. Настоящий Закон распространяется на дела, возбужденные на основании исковых заявлений (заявлений), поданных после вступления в силу настоящего Закона.
3. В случае прекращения упрощенного производства при рассмотрении в порядке упрощенного производства исковых заявлений,поданных до вступления в силу настоящего Закона, применяются нормы, действовавшие до вступления в силу настоящего Закона.