ՍԱՀՄԱՆԱՄԵՐՁ ԳՈՏԻՆԵՐՈՒՄ, ՄԱՍՆԱՎՈՐԱՊԵՍ ՍՅՈՒՆԻՔՈՒՄ ԵՎ ԳԵՂԱՐՔՈՒՆԻՔՈՒՄ ՍՏԵՂԾՎԱԾ ՃԳՆԱԺԱՄԱՅԻՆ ԻՐԱՎԻՃԱԿԻ, ԱՌԿԱ ԽՆԴԻՐՆԵՐԻ ԵՎ ԴՐԱՆՑ ԼՈՒԾՄԱՆ ՈՒՂԻՆԵՐԻ, ՍԱՀՄԱՆՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԱՊԱՀՈՎՄԱՆՆ ՈՒՂՂՎԱԾ ՀԱՐՑԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Ընդունվել է 14.05.2021
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն արձանագրում է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ին Սյունիքի մարզի Սեւ լճի տարածքի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը «սահմանների ճշգրտման» եւ որոշակի աշխատանքներ Սյունիքի սահմանային հատվածներից մեկում կատարելու պատրվակով ներթափանցել է Հայաստանի Հանրապետության տարածք՝ խորանալով մի քանի կիլոմետր դեպի Վերիշեն բնակավայր: Ադրբեջանական զինուժի մի քանի հարյուր ներկայացուցիչներ այս պահին շարունակում են գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ Սյունիքի եւ Գեղարքունիքի մարզերի որոշ հատվածներում:
Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի՝ սույն թվականի մայիսի 13-ին տեղի ունեցած նիստում արձանագրվել է, որ արդեն երկրորդ օրն է՝ Սյունիքի մարզի Սեւ լճի շուրջ եւ մերձակա տարածքներում ճգնաժամային իրավիճակ է:
Ադրբեջանական զինուժի այս գործողություններն անընդունելի են Հայաստանի Հանրապետության համար, դա ակնհայտ ոտնձգություն է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, եւ Հայաստանի Հանրապետությունը որեւիցե դեպքում չի հանդուրժի ստեղծված իրավիճակը:
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի վարած հակահայկական ռազմատենչ քաղաքականությունը, Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից վերջին շրջանում Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության նկատմամբ բացահայտ նկրտումները, այդ թվում՝ ուժի կիրառման սպառնալիքներ պարունակող բազմաթիվ հայտարարությունները, ինչպես նաեւ տասնամյակներ շարունակ պետական մակարդակով քարոզվող հայատյացությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը խստագույնս դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգությունները եւ փաստում, որ Ադրբեջանի կողմից վարվող ագրեսիվ քաղաքականությունը խախտում է ՄԱԿ-ի Կանոնադրությամբ ամրագրված միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, որոնք Հայաստանի Հանրապետությանն իրավունք են վերապահում իրականացնելու միջազգային իրավունքով, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ եւ օրենսդրությամբ նախատեսված համարժեք գործողություններ:

О КРИЗИСНОЙ СИТУАЦИИ, ИМЕЮЩИХСЯ ПРОБЛЕМАХ, СОЗДАВШИХСЯ В ПРИГРАНИЧНЫХ ЗОНАХ, В ЧАСТНОСТИ В СЮНИКЕ И ГЕГАРКУНИКЕ, И ПУТЯХ ИХ РАЗРЕШЕНИЯ, ВОПРОСАХ, НАПРАВЛЕННЫХ НА ОБЕСПЕЧЕНИЕ ЗАЩИТЫ И БЕЗОПАСНОСТИ ГРАНИЦ
Принят 14.05.2021
Национальное Собрание Республики Армения констатирует, что 12 мая 2021 года азербайджанские вооруженные силы под предлогом «уточнения границ» и проведения определенных работ на одном из приграничных участков Сюникского марза (области) проникли на территорию Республики Армения в направлении территории озера Сев лич (Черное озеро) Сюника, углубившись на несколько километров в сторону населенного пункта Веришен. Несколько сот представителей азербайджанских вооруженных сил на этот момент продолжают находится на территории Республики Армения – на некоторых участках Сюникского и Гегаркуникского  марзов (областей).
На заседании Совета безопасности Республики Армения, состоявшемся 13 мая сего года, было зафиксировано, что вот уже третий день вокруг озера Сев лич Сюникского марза (области) и на прилегающих к нему территориях сохраняется кризисная ситуация.
Эти действия азербайджанских вооруженных сил являются для Республики Армения неприемлемыми, это является очевидным посягательством на суверенную территорию Республики Армения и Республика Армения в никоем случае не потерпит создавшуюся ситуацию.
Учитывая проводимую Азербайджаном антиармянскую воинственную политику, неприкрытые устремления руководства Азербайджана в последний период в отношении территориальной целостности Республики Армения, в том числе в виде многочисленных заявлений, содержащих угрозу применения силы, а также десятилетиями пропагандируемое на государственном уровне армянофобие, Национальное Собрание Республики Армения со всей строгостью осуждает посягательства Азербайджана на территориальную целостность Республики Армения  и отмечает, что проводимая Азербайджаном агрессивная политика нарушает закрепленного Уставом ООН фундаментальные принципы международного права, которые оставляют за Республикой Армения право осуществить адекватные действия, предусмотренные международным правом, Конституцией и законодательством Республики Армения.