Փախստականների եւ ապաստանի մասին
Հոդված 1. «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» 2008 թվականի նոյեմբերի 27-ի ՀՕ-211-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 45-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «ժամկետի երկարաձգման հիմքեր» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն օրենքի 47-րդ հոդվածի 2.1-ին մասով նախատեսված անձանց վերաբերյալ վարույթների» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 47-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Այն օտարերկրյա քաղաքացին կամ քաղաքացիություն չունեցող անձը, որն ապօրինի հատել է Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը, կամ որի նկատմամբ քրեական հետապնդում է իրականացվում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, կամ որը ենթակա է հանձնման օտարերկրյա պետությանը, կարող է դիմել ապաստան ստանալու կամ փախստականի կարգավիճակ ձեռք բերելու համար այդ իրավունքի մասին ծանուցման պահից՝ 15 օրվա ընթացքում:
Իրավասու մարմնի պաշտոնատար անձը սույն մասում նշված անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու, նրան ազատությունից զրկելու կամ նրա ազատությունը այլ կերպ սահմանափակելու պահից սկսած՝ անհապաղ, բայց ոչ ուշ, քան 24 ժամվա ընթացքում, պարզաբանում է ապաստան կամ փախստականի կարգավիճակ հայցելու նրա իրավունքը, որի վերաբերյալ նրան տալիս է գրավոր ծանուցագիր եւ ապահովում է նրա իրավունքի իրացումը՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստան ստանալու մասին նրա դիմումն ուղարկելով լիազոր մարմին:»:
Հոդված 3. Օրենքի 52-րդ հոդվածի 8-րդ մասը «ուղարկվում է ապաստան հայցողին» բառերից հետո լրացնել «՝ հայերեն եւ ապաստան հայցողին հասկանալի լեզվով, իսկ սույն օրենքի 47-րդ հոդվածի 2.1-ին մասով նախատեսված դեպքերում ներկայացված ապաստանի հայցերով կայացված որոշումը՝ անհապաղ, բայց ոչ ուշ, քան ընդունմանը հաջորդող աշխատանքային օրը» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 57-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «դրա մասին տեղեկանալու օրվանից սկսած 30 օրվա ընթացքում» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն օրենքի 47-րդ հոդվածի 2.1-ին մասով նախատեսված հայցերով կայացված բացասական որոշումների, որոնք ենթակա են բողոքարկման դրանց մասին տեղեկանալու օրվանից սկսած՝ 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում» բառերով.
2) 3-րդ մասը «կարող է բողոք ներկայացնել դատարան» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն օրենքի 47-րդ հոդվածի 2.1-ին մասով նախատեսված ապաստանի հայցերով կայացված բացասական որոշումների, որոնցով կարող է բողոք ներկայացվել բողոքարկման ժամկետը բաց թողնելու պատճառը (պատճառները) վերանալու օրվանից սկսած՝ 10 օրվա ընթացքում, բայց ոչ ուշ, քան ապաստանի հայցի առնչությամբ լիազոր մարմնի որոշման կայացման մասին իրազեկվելու օրվանից սկսած՝ մեկ ամսվա ընթացքում» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 59-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 59. Ապաստան տրամադրելու երկրորդ դիմումը ներկայացնելը
1. Ապաստան տրամադրելու երկրորդ դիմումը կարող է ներկայացվել ապաստան տրամադրելու առաջին դիմումի վերաբերյալ վերջնական բացասական որոշման կամ ապաստան տրամադրելու գործընթացը կարճելու մասին որոշման առկայության դեպքում: Նման դեպքերում ապաստան հայցողն օգտվում է բոլոր այն իրավունքներից, որոնք նախատեսված են առաջին անգամ ապաստան հայցողների համար, այդ թվում՝ սույն օրենքի 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված իրավունքից:
2. Լիազոր մարմինը երկրորդ դիմումն ստանալուց հետո հարցազրույց է անցկացնում դիմումատուի հետ:
3. Լիազոր մարմինը երկրորդ դիմումի հիման վրա ապաստանի հայցի քննությունն իրականացնում է հետեւյալ պայմաններից որեւէ մեկի առկայության դեպքում.
1) առաջացել են հետապնդման ենթարկվելու հիմնավոր երկյուղի առնչությամբ կամ սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով սահմանված պատճառներով նոր հանգամանքներ.
2) ապաստան հայցողը ներկայացրել է նոր ապացույցներ, որոնք հիմնավոր պատճառներով չեն ներկայացվել առաջին դիմումի քննության ընթացքում:
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասում նշված պայմանների բացակայության դեպքում լիազոր մարմինը կայացնում է դիմումն առանց քննության թողնելու մասին որոշում:
5. Դիմումն առանց քննության թողնելու մասին լիազոր մարմնի որոշումը ենթակա է բողոքարկման դրա մասին ծանուցվելու օրվանից սկսած՝ 30 օրվա ընթացքում, իսկ սույն օրենքի 47-րդ հոդվածի 2.1-ին մասով նախատեսված դեպքերում՝ ծանուցվելու օրվանից սկսած՝ 15 օրվա ընթացքում:
6. Սույն հոդվածի 3-րդ մասի դրույթները չեն կիրառվում այն դեպքերում, երբ Հայաստանի Հանրապետությունում փախստականի կարգավիճակ ստացած անձի կամ ապաստանի միասնական դիմում ներկայացրած եւ վերջնական որոշմամբ մերժված անձի ընտանիքի անդամը (խնամքի տակ գտնվող անձը) անհատական ապաստանի դիմում է ներկայացնում:»:
1. Uույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող իննսուներորդ oրը:
2. Uույն oրենքի 5-րդ հոդվածով սահմանված իրավանորմերը տարածվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո ներկայացված՝ ապաստան տրամադրելու երկրորդ դիմումներով վարույթների վրա:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН “О БЕЖЕНЦАХ И УБЕЖИЩЕ”
Статья 1. Часть 3 статьи 45 Закона Республики Армения “О беженцах и убежище” от 27 ноября 2008 года ЗР-211-Н после слов “Об основах администрирования и административном производстве” дополнить словами “, за исключением производств в отношении лиц, предусмотренных частью 2.1 статьи 47 настоящего Закона”:
Статья  2. Статью 47 Закона дополнить частью 2.1 следующего содержания:
“2.1. Иностранный гражданин или лицо без гражданства, незаконно пересекшие Государственную границу Республики Армения, либо в отношении которых на территории Республики Армения осуществляется уголовное преследование, либо которые подлежат выдаче иностранному государству, могут ходатайствовать о предоставлении убежища или получении статуса беженца в течение 15 дней с момента уведомления их об этом праве.
Должностное лицо компетентного органа незамедлительно, но не позднее чем в течение 24 часов с момента возбуждения против лица,  указанного в настоящей части,  уголовного дела либо лишения его свободы или ограничения его свободы иным образом разъясняет ему его право на ходатайство о предоставлении убежища или статуса беженца, в связи с чем вручает ему письменное уведомление и обеспечивает реализацию его права, направляя его ходатайство о предоставлении убежища в Республике Армения в уполномоченный орган.”.
Статья 3. Первое предложение части 8 статьи 52 Закона изложить в следующей редакции: “ Вынесенное уполномоченным органом решение в течение трех рабочих дней со дня его вынесения направляется ходайствующему об убежище лицу – на армянском языке и на языке, понятном для лица, ходатайствующего об убежище, а решение, вынесенное по ходатайствам об убежище, представленным в случаях предусмотренных частью 2.1 статьи 47 настоящего Закона, - незамедлительно, но не позднее чем в рабочий день, следующий после его вынесения.”.
Статья 4. В статье 57 Закона:
1) часть 1 после слов “ со дня осведомления об этом” дополнить словами “, за исключением отрицательных решений, вынесенных по ходатайствам об убежище, предусмотренным частью 2.1 статьи 47 настоящего Закона, которые подлежат обжалованию в течение 10 рабочих дней со дня извещения об этом”;
2) часть 3 после слов “ в связи с ходатайством об убежище” дополнить словами “, за исключением отрицательных решений, вынесенных по ходатайствам об убежище, предусмотренным частью 2.1 статьи 47 настоящего Закона, жалоба по которым может быть представлена в течение десяти дней  со дня   отпадения причины (причин) пропуска срока обжалования, но не позднее чем в течение месяца  со дня извещения о вынесении решения уполномоченного органа в связи с ходатайством об убежище”.
Статья 5. Статью 59 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 59. Повторное представление заявления о предоставлении убежища
1. Повторное заявление о предоставлении убежища может быть представлено при наличии окончательного отрицательного решения по первому заявлению о предоставлении убежища или решения о прекращении процесса предоставления убежища. В подобных случаях лицо, ходатайствующее об убежище, пользуется всеми правами, которые предусмотрены для лиц, впервые ходатайствующих об убежище, в том числе правом, установленным частью 2 статьи 9 настоящего Закона.
2. Уполномоченный орган после получения повторного заявления проводит собеседование с подателем заявления.
3. Уполномоченный орган осуществляет рассмотрение ходатайства об убежище на основании повторного заявления при наличии одного из следующих условий:
1) возникли новые обстоятельства, связанные с  обоснованным опасением  преследования, или  по  причинам, установленным пунктом 2 части 1 статьи 6 настоящего Закона;
2) лицо, ходатайствующе об убежище, представило новые доказательства, которые по обоснованным причинам не были представлены в ходе рассмотрения первого заявления.
4. При отсутствии причин, указанных в части 3 настоящей статьи, Уполномоченный орган выносит решение об оставлении заявления без рассмотрения.
5. Решение Уполномоченного органа об оставлении заявления без рассмотрения подлежит обжалованию в течение 30 дней со дня извещения об этом, а в случаях, предусмотренных частью 2.1 статьи 47 настоящего Закона, - в течение 15 дней со дня извещения.
6. Положения части 3 настоящей статьи не применяются в случаях, когда член семьи (лицо, находящееся по опекой) лица, получившего статус беженца в Республике Армения, или лица, представившего общее заявление об убежище и отклоненное окончательным решением, представляет индивидуальное заявление об убежище.”.
1. Настоящий Закон вступает в силу на девяностый день, следующий за днем его официального опубликования.
2. Правовые нормы, установленные статьей 5 настоящего Закона, распространяются на производства по повторным заявлениям о предоставлении убежища, поданным после вступления в силу настоящего Закона.