Ընդունվել է 05.05.2021
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգիրքը (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 47.28-րդ հոդվածով.
«Հոդված 47.28. Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման կարգը խախտելը
1. Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման կարգը խախտելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկից մինչեւ երեսնապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 157.16-րդ հոդվածով.
«Հոդված 157.16. Բնակավայրերի նախագծման ու կառուցապատման, բնակելի, հասարակական արտադրական նշանակության շենքերի եւ շինությունների, տրանսպորտային համակարգերի նախագծման, շինարարության եւ վերակառուցման դեպքում հաշմանդամություն ունեցող անձանց մատչելիության նորմերը չպահպանելը
1. Բնակավայրերի նախագծման ու կառուցապատման, բնակելի, հասարակական արտադրական նշանակության շենքերի եւ շինությունների, տրանսպորտային համակարգերի նախագծման, շինարարության եւ վերակառուցման (հանրային նշանակության շենքերի եւ շինությունների դեպքում՝ նաեւ հիմնանորոգման) դեպքում հաշմանդամություն ունեցող անձանց մատչելիության նորմերը չպահպանելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրհիսնապատիկից երեքհարյուրհիսնապատիկի չափով:
2. Տուգանքի նշանակումից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքը վարչական տույժի նշանակման օրվանից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը կամ չվերացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից ութհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 230-րդ հոդվածը «47.27-րդ,» բառից հետո լրացնել «47.28-րդ,» բառով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 244.11-րդ հոդվածի 1-ին մասը «157.1-157.14-րդ» բառերից հետո լրացնել «եւ 157.16-րդ» բառերով, 2-րդ մասի 1-ին կետը «հարյուրապատիկից բարձր չափով,» բառերից հետո՝ «157.16-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից ութհարյուրապատիկի չափով,» բառերով, 2-րդ մասի 2-րդ կետը «հարյուրապատիկի չափով,» բառերից հետո՝ «157.16-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրհիսնապատիկի չափով,» բառերով:
Հոդված 5. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ 1-ին եւ 3-րդ հոդվածների, որոնք ուժի մեջ են մտնում 2021 թվականի սեպտեմբերի 1-ից:

Статья 1.   Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) дополнить статьей 47.28 следующего содержания:
"Статья 47.28. Нарушение порядка оценки функциональности лица
1. Нарушение порядка оценки функциональности лица:
влечет назначение штрафа - от десятикратного до тридцатикратного размера установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. Кодекс дополнить статьей 157.16 следующего содержания:
«Статья 157.16. Несоблюдение норм доступности для лиц с инвалидностью при проектировании и застройке населенных пунктов, проектировании, строительстве и реконструкции зданий и строений, транспортных систем жилого, общественно- производственного назначения
1. Несоблюдение норм доступности для лиц с инвалидностью при проектировании и застройке населенных пунктов, проектировании, строительстве и реконструкции зданий и строений, транспортных систем жилого, общественно- производственного назначения (в случае зданий и сооружений общественного назначения также при капитальном ремонте):
влечет назначение штрафа - от двухсотпятидесятикратного до трехсотпятидесятикратного размера установленной минимальной заработной платы.
2. Повторное -  в течение года со дня наложения административного взыскания-  совершение предусмотренного частью 1 настоящей статьи деяния или его неустранение в течение года со дня назначения штрафа:
влечет назначение штрафа - от пятисоткратного до восьмисоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
Статья 3. Статью 230 Кодекса после числа "47.27," дополнить числом "47.28,".
Статья 4.  Часть 1 статьи 244.11 Кодекса после чисел "157.1 – 157.14" дополнить словами "и 157.16", пункт 1 части 2 после слов "штраф выше стократного размера установленной минимальной заработной платы" дополнить словами ", в предусмотренном статьей 157.16 случае – от пятисоткратного до восьмисоткратного размера установленной минимальной заработной платы", пункт 2 части 2 после слов "до стократного размера установленной минимальной заработной платы" – словами  " в предусмотренном статьей 157.16 случае – в двухсотпятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы,".
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, за исключением статей 1 и 3, которые вступают в силу с 1-го сентября 2021 года.