Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 64-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 20-րդ կետում «0106 90 00 90» թիվը փոխարինել «0106 49 000» թվով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 109-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետի «բ» ենթակետը «նպատակային դրամական միջոցների,» բառերից հետո լրացնել «ինչպես նաեւ օտարերկրյա պետությունների, միջազգային, միջպետական (միջկառավարական) կազմակերպությունների կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի շրջանակներում «Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն ստեղծված գյուղատնտեսական կոոպերատիվի ստացած նպատակային դրամական միջոցների,» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 126-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 1-ին կետի՝
ա. «ա» ենթակետի «հացահատիկաոլոռային» բառը փոխարինել «հատիկաընդեղենային» բառով,
բ. «ժ» ենթակետի «անասնաբուծության» բառը փոխարինել «տավարաբուծության» բառով,
գ. «ժդ» ենթակետը «ձիաբուծության,» բառից հետո լրացնել «գոմեշաբուծության,» բառով,
դ. «ժե» ենթակետը «եղջերվաբուծության» բառից հետո լրացնել «, ջայլամաբուծության» բառով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«3) գյուղատնտեսական արտադրանք արտադրող է համարվում նաեւ «Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների մասին» եւ «Սպառողական կոոպերացիայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքների համաձայն ստեղծված գյուղատնտեսական կոոպերատիվը կամ սպառողական կոոպերատիվը՝ իր անդամների (մասնակիցների) արտադրած գյուղատնտեսական արտադրանքի իրացումից ստացվող եկամտի մասով:»:
Հոդված 4. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից: Սույն օրենքի 1-ին հոդվածը կիրառվում է նաեւ 2018 թվականի հունվարի 1-ից ծագած (ծագող) հարաբերությունների նկատմամբ, իսկ սույն օրենքի 2-րդ եւ 3-րդ հոդվածները կիրառվում են նաեւ 2021 թվականի հունվարի 1-ից ծագած (ծագող) հարաբերությունների նկատմամբ:

Статья 1. В пункте 20 части 2 статьи 64 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) число “0106 90 00 90” заменить числом “0106 49 000”.
Статья 2. Подпункт “б” пункта 1 части 4 статьи 109 Кодекса после слов “целевых денежных средств, полученных в рамках финансируемых государством программ,” дополнить словами “а также целевых денежных средств, полученных созданным согласно Закону Республики Армения “О сельскохозяйственных кооперативах” сельскохозяйственным кооперативом в рамках программ, финансируемых иностранными государствами, международными, межгосударственными (межправительственными) организациями,”.
Статья 3. В части 1 статьи 126 Кодекса:
1) в пункте 1:
а. в подпункте “а” слово “зернобобовые” заменить словом “зернозлаковые”,
б. в подпункте “к” слово “животноводства” заменить словом “скотоводства”,
в. подпункт “о” после слова “коневодства,” дополнить словом “буйволоводства,”,
г. подпункте “п” после слова “оленеводства” дополнить словом “,страусоводства”;
2) часть дополнить пунктом 3 следующего содержания:
“3) производителем сельскохозяйственных продуков считается также сельскохозяйственный кооператив или потребительский кооператив, созданный согласно законам Республики Армения “О сельскохозяйственных кооперативах” и “О потребительской кооперации”, - в части дохода, получаемого от реализации сельскохозяйственных продуктов, произведенных своими членами (участниками).”.
Статья 4. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования. Статья 1 настоящего Закона применяется также к отношениям, возникшим (возникающим) с 1 января 2018 года, а статьи 2 и 3 настоящего Закона применяются также к отношениям, возникшим (возникающим) с 1 января 2021 года.