Հոդված 1.  Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 63-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-8-րդ  մասերով.
«Տարափային (հեղեղային) ջրահեռացման համակարգեր կեղտաջրեր արտանետելը, բացառությամբ տարափային (հեղեղային) ջրերի՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի  ութսունապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի  հարյուրհիսնապատիկի  չափով:
Ցամաքուրդային (դրենաժային) համակարգեր կեղտաջրեր արտանետելը, բացառությամբ ցամաքուրդային (դրենաժային) ջրերի՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի  ութսունապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի  հարյուրհիսնապատիկի չափով:
Տարափային (հեղեղային) ջրերի ընդունումը կենտրոնացված ջրահեռացման համակարգ, եթե դա նախատեսված չէ ջրահեռացման համակարգի շինարարական եւ վերակառուցման աշխատանքների նախագծային փաստաթղթերով՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկի չափով:
Ցամաքուրդային (դրենաժային) ջրերի ընդունումը կենտրոնացված ջրահեռացման համակարգ՝
Ոռոգման համակարգերի օգտագործման կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է դրանց աղտոտում, աղբոտում՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի ութսունապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 88-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ եւ 4-րդ մասերով.
«Սեւանա լճում ձկնորսության նպատակով օգտագործվող լողամիջոցները արդյունագործական որսի համար ստեղծված կամ նախատեսված մուտքի եւ ելքի տեղամասերից դուրս տարածքներից մուտք եւ ելք իրականացնելը՝
Սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված արարքը վարչական տույժ նշանակելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը որսի թույլտվության ժամանակահատվածում՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 125.1-ին հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ եւ 8-րդ մասերով.
«7. Հանգստյան գոտիներում լողալու համար նախատեսված վայրերում լողամիջոցներ վարելը՝
8. Լողամիջոցները լողափնյա հատվածների հատուկ նշաններով առանձնացված գոտիներից դուրս լողափնյա տարածքներում ափին մոտեցնելը կամ հեռացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկի չափով:»:
Հոդված  4. Օրենսգրքի 239-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 239. Ջրային համակարգերի կառավարման լիազորված մարմինը
Սույն օրենսգրքի 43.1-ին հոդվածի 4-րդ մասով, 50.1-ին, 62-րդ հոդվածներով (Ջրային համակարգերի կառավարման լիազորված մարմնին կամ այդ մարմնի համակարգի կազմակերպություններին հանձնված  ջրային համակարգերի մասով), 63-րդ, 63.1-ին, 63.4-րդ, 63.5-րդ, 63.6-րդ հոդվածներով (Ջրային համակարգերի կառավարման լիազորված մարմնին կամ այդ մարմնի համակարգի կազմակերպություններին հանձնված ջրային համակարգերի մասով), 145-րդ հոդվածով (Ջրային համակարգերի կառավարման լիազորված մարմնին կամ այդ մարմնի համակարգի կազմակերպություններին հանձնված ջրային համակարգերի մասով) եւ 152-րդ հոդվածով (Ջրային համակարգերի կառավարման լիազորված մարմնին կամ այդ մարմնի համակարգի կազմակերպություններին հանձնված ջրի պոմպերի ջրամատակարարման, ջրահեռացման համակարգերի մասով) նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը քննում եւ վարչական տույժեր նշանակում է Ջրային համակարգերի կառավարման լիազորված մարմնի  ղեկավարը կամ նրա լիազորած պաշտոնատար անձը:»:
Հոդված 5. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ սույն օրենքի 1-ին հոդվածով լրացվող 63-րդ հոդվածի 5-րդ մասի, որն  ուժի մեջ է մտնում  2030 թվականի հունվարի 1-ից:

Статья 1.  Статью 63 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее - Кодекс) дополнить частями 4-8 следующего содержания:
"Сброс сточных вод в системы ливневого водоотведения, за исключением ливневых (паводковых) вод:
влечет назначение штрафа на граждан - в восьмидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы, а на должностных лиц - в стопятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Сброс сточных вод в дренажную систему, за исключением дренажных вод:
Прием ливневых (паводковых) вод в централизованную систему водоотведения, если это не предусмотрено проектной документацией работ по строительству и реконструкции системы водоотведения:
влечет назначение штрафа на должностных лиц - в стопятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Прием дренажных вод в централизованную систему водоотведения:
Нарушение правил эксплуатации оросительных систем, повлекшее их загрязнение и засорение:
влечет назначение штрафа на граждан - в восьмидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы, а на должностных лиц -  в стопятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 2. Статью 88 Кодекса дополнить частями 3 и 4 следующего содержания:
«Осуществление плавательными средствами, используемыми в целях рыболовства в озере Севан, входа и выхода на территории, находящиеся  за пределами участков входа и выхода, созданных или предусмотренных для промышленного рыболовства:
влечет назначение штрафа - в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
Повторное совершение в период действия разрешения на охоту деяния, предусмотренного частью 3 настоящей статьи, в течение года после наложения административного взыскания:
влечет назначение штрафа - в пятисоткратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 3. Статью 125.1 Кодекса дополнить частями 7 и 8 следующего содержания:
"7. Управление плавательными средствами в предусмотренных для купания в рекреационных зонах:
влечет назначение штрафа - в пятидесятикратном  размере установленной минимальной заработной платы.
8. Приближение плавательных средств к берегу  пляжных территорий, находящихся за пределами зон прибрежных пляжных участков, выделенных специальными знаками, либо удаление от них:
влечет назначение штрафа - в двадцатикратном  размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 4. Статью 239 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья  239. Уполномоченный орган по управлению водными системами    Дела об административных правонарушениях, предусмотренных частью 4 статьи 43.1, статьями 50.1, 62 (по части водных систем, переданных Уполномоченному органу по управлению водными системами или организациям системы этого органа), статьями 63, 63.1, 63.4, 63.5, 63.6 (по части водных систем, переданных Уполномоченному органу по управлению водными системами или организациям системы этого органа), статьей 145 (по части водных систем, переданных Уполномоченному органу по управлению водными системами или организациям системы этого органа) и статьей 152 (по части водоснабжения водяных насосов, систем водоотведения, переданных Уполномоченному органу по управлению водными системами или организациям системы этого органа) настоящего Кодекса рассматривает и административные взыскания назначает  руководитель  Уполномоченного органа по управлению водными системами или уполномоченное им должностное лицо.".
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, за исключением дополняемой статьей 1 настоящего Закона части 5 статьи 63, которая вступает в силу с 1-го января 2030 года.