Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի 10-րդ կետում՝
1) «գ» եւ «դ» ենթակետերի «ավելացված արժեքի հարկի զրոյական դրույքաչափով հարկվող» բառերը փոխարինել «ավելացված արժեքի հարկի փոխհատուցվող գումարների» բառերով.
2) «ե» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ե. ուսումնասիրության կամ ստուգման արդյունքներով արձանագրված (հիմնավորված)՝ միասնական հաշվին մուտքագրման ենթակա ավելացված արժեքի հարկի փոխհատուցվող գումարներից,»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 53-րդ հոդվածի 11-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«3) այն հաշվետու ժամանակաշրջանին, որի արդյունքներով առաջացած ավելացված արժեքի հարկի փոխհատուցվող գումարների մուտքագրումը միասնական հաշվին կատարվել է Օրենսգրքի 348-րդ հոդվածի 10-րդ մասին համապատասխան՝ Կառավարության սահմանած պարզեցված ընթացակարգով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 74-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 74. Պետական բյուջեից փոխհատուցման ենթակա ավելացված արժեքի հարկի գումարի հաշվարկման կարգը
1. Հաշվետու ժամանակաշրջանի գործունեության արդյունքներով պետական բյուջեից փոխհատուցման ենթակա ԱԱՀ-ի գումարը հաշվարկվում է որպես ԱԱՀ վճարող համարվելու հաշվետու ժամանակաշրջանում իրականացված՝ Օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով սահմանված՝ հարկման օբյեկտ համարվող գործարքների հարկման բազայի նկատմամբ հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարի եւ Օրենսգրքի 71-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հաշվանցվող (պակասեցվող) ԱԱՀ-ի գումարների (եթե Օրենսգրքի 72-րդ հոդվածով այլ բան սահմանված չէ) բացասական տարբերություն (այսուհետ՝ ԱԱՀ-ի փոխհատուցվող գումար): ԱԱՀ-ի փոխհատուցվող գումար է համարվում նաեւ հարկման հատուկ համակարգում գործող հարկ վճարողի կողմից ներկայացված՝ ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկով առաջացող ԱԱՀ-ի փոխհատուցվող գումարը, որը վերաբերում է ԱԱՀ վճարող համարվելու հաշվետու ժամանակաշրջանին:
2. Հաշվետու ժամանակաշրջանի գործունեության արդյունքներով առաջացող ԱԱՀ-ի փոխհատուցվող գումարն ուղղվում է հաշվետու ժամանակաշրջանների գործունեության արդյունքներով ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկներով առաջացող՝ պետական բյուջե վճարման ենթակա ԱԱՀ-ի գումարների, ինչպես նաեւ Օրենսգրքի 17-րդ բաժնով սահմանված կարգով հարկային մարմնի կողմից իրականացվող ստուգման կամ ուսումնասիրության արդյունքով արձանագրվող՝ ԱԱՀ-ի լրացուցիչ գումարների մարմանը: Եթե յուրաքանչյուր հաշվետու ամսվա ավարտից հետո այդ հաշվետու ժամանակաշրջանի ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկի ներկայացման օրվան հաջորդող օրվա դրությամբ հարկ վճարողն ունի ԱԱՀ-ի փոխհատուցվող գումար, ապա այդ գումարը հարկ վճարողի գրավոր դիմումի հիման վրա Օրենսգրքի 348-րդ հոդվածի 10-րդ մասով սահմանված պարզեցված ընթացակարգով կամ Օրենսգրքի 17-րդ բաժնով սահմանված կարգով իրականացվող ստուգման կամ ուսումնասիրության արդյունքներով հիմնավորվելու դեպքում մուտքագրվում է միասնական հաշվին:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 80-րդ հոդվածի 1-ին մասում «2-րդ եւ 3-րդ մասերով սահմանված դեպքերում» բառերը փոխարինել «2-րդ մասով սահմանված դեպքում» բառերով:
Հոդված 5. Oրենսգրքի 348-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքների գծով ԱԱՀ-ի փոխհատուցվող գումարի, յուրաքանչյուր հաշվետու եռամսյակին հաջորդող ամսվա 21-ի» բառերը փոխարինել «յուրաքանչյուր հաշվետու ամսվա ավարտից հետո այդ հաշվետու ժամանակաշրջանի ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկի ներկայացման օրվան հաջորդող օրվա» բառերով.
2) 5-րդ մասի 3-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) 8-րդ մասի «ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքների գծով ԱԱՀ-ի փոխհատուցվող գումարի, ինչպես նաեւ Օրենսգրքի 89-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-3-րդ կետերով սահմանված գործարքների իրականացման դեպքում ակցիզային հարկի փոխհատուցվող գումարի հաշվարկն իրականացվում է ըստ հաշվետու ժամանակաշրջանների, իսկ յուրաքանչյուր հաշվետու եռամսյակին կամ Օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված՝ յուրաքանչյուր կիսամյակին հաջորդող ամսվա 21-ի» բառերը փոխարինել «Օրենսգրքի 89-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-3-րդ կետերով սահմանված գործարքների իրականացման դեպքում ակցիզային հարկի փոխհատուցվող գումարի հաշվարկն իրականացվում է ըստ հաշվետու ժամանակաշրջանների, իսկ յուրաքանչյուր հաշվետու ամսվա ավարտից հետո այդ հաշվետու ժամանակաշրջանի ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկի ներկայացման օրվան հաջորդող օրվա կամ Օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված՝ յուրաքանչյուր կիսամյակին հաջորդող ամսվա 21-ի» բառերով.
4) 9-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
5) 10-րդ մասի «ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքների գծով, ինչպես նաեւ յուրաքանչյուր հաշվետու եռամսյակին» բառերը փոխարինել «յուրաքանչյուր հաշվետու ամսվա ավարտից հետո այդ հաշվետու ժամանակաշրջանի ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկի ներկայացման օրվան հաջորդող օրվա» բառերով:
Հոդված 6. Սույն oրենքն ուժի մեջ է մտնում 2021 թվականի հուլիսի 1-ից եւ վերաբերում է 2021 թվականի հուլիսի 1-ից հետո ընկած հաշվետու ժամանակաշրջանների համար հարկային մարմին ներկայացվող ավելացված արժեքի հարկի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկներով առաջացող ԱԱՀ փոխհատուցվող գումարներին:

Статья 1. В пункте 10 части 1 статьи 4 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс):
1) в подпунктах “в” и “г” слова “сделок, облагаемых налогом на добавленную стоимость по нулевой ставкеили установленных пунктами 1-3 части 2 статьи 89 Кодекса,” заменить словами “возмещаемых сумм налога на добавленную стоимость или установленных пунктами 1-3 части 2 статьи 89 Кодекса сделок”;
2) подпункт “д” изложить в следующей редакции:
“д. с подлежащих зачислению на единый счет возмещаемых сумм налога на добавленную стоимость, зафиксированных (обоснованных) по результатам изучения или проверки,”.
Статья 2. Часть 11 статьи 53 Кодекса дополнить пунктом 3 следующего содержания:
“3) к отчетному периоду, по результатам которого зачисление образовавшихся возмещаемых сумм налога на добавленную стоимость на единый счет произведено в соответствии с частью 10 статьи 348 Кодекса по установленной Правительством упрощенной процедуре.”.
Статья 3. Статью 74 Кодекса изложить в следующей редакции:
Статья 74. Порядок исчисления суммы налога на добавленную стоимость, подлежащей возмещению из государственного бюджета
1. Сумма НДС, подлежащая возмещению из государственного бюджета по результатам деятельности за отчетный период (далее – возмещаемая сумма НДС), исчисляется как отрицательная разница между суммой НДС, исчисленной в отношении налогооблагаемой базы считающихся объектом налогообложения, установленных пунктами 1 и 2 части 1 статьи 60 Кодекса сделок, совершенных в отчетном периоде признания плательщиком НДС, и суммами НДС, зачитываемыми (вычитываемыми) в установленном статьей 71 Кодекса порядке (если статьей 72 Кодекса не установлено иное). Возмещаемой суммой НДС считается также относящаяся к отчетному периоду признания плательщиком НДС возмещаемая сумма НДС, образующаяся по единому расчету НДС и акцизного налога, представленному действующим в специальной системе налогообложения налогоплательщиком.
2. Возмещаемая сумма НДС, образующаяся по результатам деятельности за отчетный период, направляется на погашение подлежащих уплате в государственный бюджет сумм НДС, образующихся по единым расчетам НДС и акцизного налога по результатам деятельности за отчетные периоды, а также на погашениедополнительных сумм НДС, фиксируемых по результату проверки или изучения, осуществляемых налоговым органом в установленном разделом 17 Кодекса порядке. Если налогоплательщик по состоянию на день, следующий за днем представления после окончания каждого отчетного месяца единого расчета по НДС и акцизному налогу за этот отчетный период, имеет возмещаемую сумму НДС, то эта сумма на основании письменного заявления налогоплательщика или при ее обосновании по результатам проверки или изучения, осуществляемых налоговым органом в установленном разделом 17 Кодекса порядке, зачисляется на единый счет по установленной частью 10 статьи 348 Кодекса упрощенной процедуре.”.
Статья 4. В части 1 статьи 80 Кодекса слова “В случаях, установленных частями 2 и 3” заменить словами “В случае, установленном частью 2”.
Статья 5. В статье 348 Кодекса:
1)в части 1 слова“по сделкам, облагаемым НДС по нулевой ставке, возмещаемой суммы НДС по состоянию на 21 число месяца, следующего за каждым отчетным кварталом, подлежащей зачету из бюджета суммы НДС, установленной частью 7 статьи 457 Кодекса, возмещаемой суммы акцизного налога в случае совершения сделок, установленных пунктами 1-3 части 2 статьи 89 Кодекса,” заменить словами “, подлежащей зачету из бюджета суммы НДС, установленной частью 7 статьи 457 Кодекса, возмещаемой суммы акцизного налога в случае совершения сделок, установленных пунктами 1-3 части 2 статьи 89 Кодекса, по состоянию на день, следующий за днем представления после окончания каждого отчетного месяца единого расчета по НДС и акцизному налогу за этот отчетный период, ”;
2) пункт 3 части 5 признать утратившим силу;
3) в части 8 слова “возмещаемой суммы НДС по сделкам, облагаемым НДС по нулевой ставке, а также возмещаемой суммы акцизного налога при совершении сделок, установленных пунктами 1-3 части 2 статьи 89 Кодекса,производится по отчетным периодам, а исчисление возмещаемой суммы НДС или подлежащей зачету из бюджета суммы НДС по состоянию на 21 число месяца, следующего за каждым отчетным кварталом или каждым установленным частью 7 статьи 457 Кодекса полугодием, ” заменить словами “возмещаемой суммы акцизного налога при совершении сделок, установленных пунктами 1-3 части 2 статьи 89 Кодекса, производится по отчетным периодам, а исчисление возмещаемой суммы НДС или подлежащей зачету из бюджета суммы НДС по состоянию на день, следующий за днем представленияпосле окончания каждого отчетного месяца единого расчета по НДС и акцизному налогу, или по состоянию на 21 число установленного частью 7 статьи 457 Кодекса месяца, следующего за каждым полугодием,”
4) часть 9 признать утратившей силу;
5) в части 10 слова “ по сделкам, облагаемым НДС по нулевой ставке, а также по возмещаемой сумме НДС по состоянию на 21 число месяца, следующего за каждым отчетным кварталом, или в случаях, установленных частью 7 статьи 457 Кодекса, - за каждым отчетным полугодием, или по подлежащей зачету из бюджета суммы НДС ” заменить словами “ по возмещаемой сумме НДС илиподлежащей зачету из бюджета суммы НДС по состоянию надень, следующий за днем представления после окончания каждого отчетного месяца единого расчета по НДС и акцизному налогу за этот отчетный период, или в случаях, установленных частью 7 статьи 457 Кодекса, - по состоянию на 21 число месяца, следующего за каждым отчетным полугодием, ”.
Статья 6. Настоящий Закон вступает в силу с 1 июля 2021 года и относится к возмещаемым суммам НДС, образующимся по представляемым в налоговый орган единым расчетам по налогу на добавленную стоимость и акцизному налогу за отчетные периоды после 1 июля 2021 года.