ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՈՒԹԵՐՈՐԴ ԳՈՒՄԱՐՄԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎՆԵՐ ՍՏԵՂԾԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
1. Ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ի փոփոխությունների 106-րդ հոդվածի 1-ին մասով, հիմք ընդունելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասը եւ 112-րդ հոդվածի 1-ին մասը՝ սահմանել, որ՝
1) Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում գործում է տասներկու մշտական հանձնաժողով՝ հետեւյալ անվանումներով, գործունեության ոլորտներով եւ անդամների ընդհանուր թվով.
ա. աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ սոցիալական ապահովություն, հաշմանդամության հիմնահարցեր, աշխատանք, զբաղվածություն, արհեստակցական միություններ, ժողովրդագրություն եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (8 անդամ).
բ. առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ առողջապահություն, մայրություն, մանկություն, դեղերի արտադրություն, ներմուծում եւ անվտանգություն, սանիտարահամաճարակային անվտանգություն եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (8 անդամ).
գ. արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողով՝ միջազգային հարաբերություններ, Միավորված ազգերի կազմակերպության, Եվրոպայի խորհրդի, Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության, ինչպես նաեւ այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ կապեր, միջխորհրդարանական համաձայնագրեր եւ կապեր, խորհրդարանական բարեկամական խմբեր եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (10 անդամ).
դ. գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ գիտություն, կրթություն, մշակույթ, հայրենադարձություն, սփյուռքի հետ կապեր, երիտասարդություն, սպորտ, տեղեկատվություն, մամուլ, ռադիո, հեռուստատեսություն եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (9 անդամ).
ե. եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ Եվրոպական միության հետ կապեր, Եվրոպական միության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրագործման հետ կապված հարցեր, Եվրոպական միության իրավական ակտերին Հայաստանի Հանրապետության օրենքների մոտարկում եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (8 անդամ).
զ. մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ մարդու իրավունքների պաշտպանություն, երեխայի իրավունքներ, կրոն, կանանց եւ տղամարդկանց իրավահավասարություն, ազգային փոքրամասնություններ, փաստաբանություն, հասարակական կազմակերպություններ եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (8 անդամ).
է. պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ պաշտպանություն, ազգային անվտանգություն, ոստիկանություն, արտակարգ իրավիճակներ, ռազմաարդյունաբերական համալիր, զինված ուժերում, ազգային անվտանգության, ոստիկանության եւ այլ ռազմականացված մարմիններում ծառայություն եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (11 անդամ).
ը. պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ սահմանադրաիրավական հարցեր, հանրաքվե, կուսակցություններ, ընտրական համակարգ, Ազգային ժողովի կանոնակարգ, Սահմանադրական դատարան, արդարադատություն, դատարանակազմություն, դատախազություն, քննչական մարմիններ, դատական ակտերի հարկադիր կատարում, քրեակատարողական ծառայություն, համաներում, հանրային ծառայություն, նոտարիատ, վարչարարություն եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ, Սահմանադրության փոփոխություններ, դատավարական օրենսգրքեր, ինչպես նաեւ քաղաքացիական, քրեական օրենսգրքեր, վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգիրք (12 անդամ).
թ. տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ Եվրասիական տնտեսական միության եւ տարածաշրջանի մյուս երկրների հետ կապեր, Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ մյուս պետությունների օրենսդրության ներդաշնակեցում, միասնականացում եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (8 անդամ).
ժ. տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ տարածքային կառավարում, վարչատարածքային բաժանում, տեղական ինքնակառավարում, տարածքային զարգացում, համայնքային ծառայություն, տեղական հարկեր, տուրքեր եւ վճարներ, գյուղատնտեսություն, շրջակա միջավայրի պահպանություն եւ կայուն զարգացում եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (10 անդամ).
ժա. տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ հարկեր, տուրքեր, վճարներ, արդյունաբերություն, քաղաքաշինություն, էներգետիկա, բնական պաշարներ, տրանսպորտ, կապ, հեռահաղորդակցություն, ինտերնետ (համացանց), արտադրական ենթակառուցվածքի այլ ճյուղեր, զբոսաշրջություն, առեւտուր եւ ծառայություններ, ձեռնարկատիրական գործունեություն, պետական գույքի կառավարում, սակագներ, ներդրումներ, տնտեսական մրցակցություն, հակամենաշնորհ եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (12 անդամ).
ժբ. ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ բյուջետային օրենսդրություն, պետական բյուջե, փոխառություններ, վարկեր, դրամ, դրամաշրջանառություն, աուդիտ, հաշվեքննություն, բանկային համակարգ, ֆինանսական (դրամական, կապիտալի, վարկային, ապահովագրական եւ արժեթղթերի) շուկաներ եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (8 անդամ):
2) գլխավոր դատախազի, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի եւ մյուս անդամների պաշտոններում ընտրության համար Ազգային ժողովին թեկնածուներ առաջարկելու իրավասությունն պատկանում է Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովին.
3) Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրության համար Ազգային ժողովին թեկնածու առաջարկելու իրավասությունը պատկանում է Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովին.
4) Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի եւ մյուս անդամների, Կենտրոնական բանկի նախագահի, նրա տեղակալների եւ Խորհրդի մյուս անդամների պաշտոններում ընտրության համար Ազգային ժողովին թեկնածուներ առաջարկելու իրավասությունը պատկանում է Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովին.
5) Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամների պաշտոններում ընտրության համար Ազգային ժողովին թեկնածուներ առաջարկելու իրավասությունը պատկանում է Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովին.
6) Ազգային ժողովի բյուջետային գրասենյակի գործունեության ընդհանուր համակարգման եւ մշտադիտարկման իրավասությունը պատկանում է Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովին.
7) Ազգային ժողովի յուրաքանչյուր մշտական հանձնաժողովի խորհրդարանական վերահսկողության շրջանակն ընդգրկում է իր գործունեության ոլորտները կարգավորող օրենքների, ինչպես նաեւ այդ ոլորտներին վերաբերող հարցերով Կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքը:

OF THE NATIONAL ASSEMBLY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
ON ESTABLISHMENT OF STANDING COMMITTEES OF THE NATIONAL ASSEMBLY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA OF THE EIGHTH CONVOCATION
Adopted 06.08.2021
The National Assembly DECIDES;
1. Following part 1 of Article 106 of the Constitution of the Republic of Armenia with the amendments of December 6, 2015, based on part 2 of Article 10 and part 1 of Article 112 of the Constitutional Law “Rules of Procedure of the National Assembly,” it shall be established that:
1) In the National Assembly of the Republics of Armenia there are twelve standing committees with the following names, areas of activity and the general list of members:
a. Standing Committee on Labor and Social Affairs
social security, disability key issues, labor, employment, trade unions, demographics and laws regulating those areas (8 member);
b. Standing Committee on Health Care
the healthcare, motherhood, childhood, the production, import and safety of drugs, sanitary and epidemiological safety and laws regulating those areas (8 members);
c. Standing Committee on Foreign Relations
international relations, relations with the United Nations, the Council of Europe, the Organization for Security and Cooperation in Europe, as well as relations with other international organizations, inter-parliamentary agreements and relations, parliamentary friendship groups and laws regulating those areas (10 members);
d. Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport
science, education, culture, repatriation, links with diaspora, youth, sports, information, press, radio, television and laws regulating those areas (9 members);
e. Standing Committee on European Integration
links with the European Union, issues regarding the implementation of the Agreement on Comprehensive and Enhanced Partnership between the European Union and the Republic of Armenia, approximation of the laws of the Republic of Armenia to the legal acts of the European Union and laws regulating those areas (8 members);
f. Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs
protection of human rights, children’s rights, religion, gender equality, national minorities, advocacy, public organizations and laws regulating those areas (8 members);
g. Standing Committee on Defense and Security
defense, national security, police, emergencies, military-industrial complex, service in the Armed Forces, national security agencies, police and other paramilitary agencies and laws regulating those areas (11 members);
h. Standing Committee on State and Legal Affairs
constitutional and legal issues, referendums, parties, electoral system, Rules of Procedure of the National Assembly, Constitutional Court, justice, judiciary, prosecutor's office, investigative bodies, enforcement of judicial acts, penal service, amnesty, public service, notary, administration and laws regulating those areas, amendments to the Constitution, codes of legal procedure, as well as civil, criminal codes, Code of Administrative Offenses (12 members);
i. Standing Committee on Regional and Eurasian Integration
relations with the Eurasian Economic Union and other countries of the region, harmonization, unification of legislation of the Republic of Armenia and other member states of the Eurasian Economic Union and laws governing those areas (8 members);
j. Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment  Protection
territorial administration, administrative-territorial division, local self-government, territorial development, municipal service, local taxes, duties and payments, agriculture, protection and sustainable development of the environment and laws governing those areas (10 members);
ja. Standing Committee on Economic Affairs
taxes, duties, payments, industry, urban development, energy, natural resources, transport, communication, telecommunication, internet (global network), other branches of industrial infrastructure, tourism, trade and services, entrepreneurial activity, state property management, tariffs, investments, competitive economics, anti-monopolization and laws governing those areas (12 members);
jb. Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs
budgetary legislation, state budget, loans, credits, money, money turnover, audit, state audit, banking system, financial (currency, capital, credit, insurance and stocks) markets and laws governing those areas (8 members);
2) the authority to nominate candidates to the National Assembly for the election for the offices for the Prosecutor General, the Chairman and other members of the Central Electoral Commission shall belong to the Standing Committee on State and Legal affairs of the National Assembly;
3) the authority to nominate a candidate to the National Assembly for the election for the office for Human Rights Defender shall belong to the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly;
4) the authority to nominate candidates to the National Assembly for the election for the offices for the Chairman and other members of the Audit Chamber, the Chairman of the Central Bank, his deputies and other members of the Board of the Central Bank shall belong to the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly;
5) the authority to nominate candidates to the National Assembly for the election for the offices for the Commission on Television and Radio shall belong to the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport of the National Assembly;
6) the authority for general coordination and monitoring for the activities of the Budget Bureau of the National Assembly shall belong to the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly;
7) the range of parliamentary control of each standing committee of the National Assembly shall cover the implementation of laws regulating the areas of its activity, as well as the implementation process of the Government's program on issues regarding those areas.
2. The present decision shall enter into force from the moment after its adoption by the National Assembly.