Ընդունվել է 14.04.2021
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 142-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «պահանջների ապահովումը հավաստող փաստաթղթերը» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի տրամադրած՝ բարեվարքության վերաբերյալ խորհրդատվական եզրակացությունը» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 143-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «պահանջների ապահովումը հավաստող փաստաթղթերը» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի տրամադրած՝ բարեվարքության վերաբերյալ խորհրդատվական եզրակացությունը» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 145-րդ հոդվածում՝
1) 4.1-ին մասը «պահանջների ապահովումը հավաստող փաստաթղթերը» բառերից հետո լրացնել «, իսկ գլխավոր դատախազի թեկնածուի դեպքում՝ նաեւ թեկնածուի լրացրած բարեվարքության վերաբերյալ հարցաթերթիկը» բառերով.
2) 4.1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սահմանադրության եւ օրենքի պահանջները բավարարելու դեպքում Ազգային ժողովի իրավասու մշտական հանձնաժողովի նախագահը մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում գլխավոր դատախազի թեկնածուի բարեվարքության վերաբերյալ լրացված հարցաթերթիկը ներկայացնում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով՝ երկշաբաթյա ժամկետում խորհրդատվական եզրակացություն ստանալու նպատակով:»:
3) 5-րդ մասը «երկշաբաթյա ժամկետում,» բառերից հետո լրացնել « իսկ գլխավոր դատախազի թեկնածուի դեպքում՝ այն ժամկետում, որ ապահովվի թեկնածուի վերաբերյալ սույն հոդվածի 4.1-ին մասով սահմանված՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից խորհրդատվական եզրակացության տրամադրումը,» բառերով, իսկ նույն մասը «քաղվածքը» բառից հետո՝ «, իսկ գլխավոր դատախազի թեկնածուի դեպքում՝ նաեւ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի տրամադրած խորհրդատվական եզրակացությունը» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН “РЕГЛАМЕНТ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ”
Статья 1. Часть 3 статьи 142 Конституционного закона “Регламент Национального Собрания” от 16 декабря 2016 года ЗР – 9 – Н (далее – Закон) после слов “ документы, удостоверяющие обеспечение требований, установленных Конституцией и законом ” дополнить словами“, а также консультационное заключение относительно добропорядочности, представленное Комиссией по предупреждению коррупции.”.
Статья 2. Часть 3 статьи 143 Закона после слов “ документы, удостоверяющие обеспечение требований, установленных Конституцией и законом ” дополнить словами“, а также консультационное заключение относительно добропорядочности, представленное Комиссией по предупреждению коррупции.”.
Статья 3. В статье 145 Закона:
1) часть 4.1 после слов “ документы, удостоверяющие обеспечение требований, установленных Конституцией и законом” дополнить словами “, а в случае кандидатуры Генерального прокурора – также заполненная кандидатом анкета добропорядочности”;
2) часть 4.1 дополнить новым предложением следующего содержания: “В случае удовлетворения требованиям Конституции и закона председатель компетентной постоянной комиссии Национального Собрания в течение одного рабочего дня представляет заполненную кандидатом в Генеральные прокуроры анкету добропорядочности в Комиссию по предупреждению коррупции - в целях получения в двухнедельный срок консультационного заключения.”.
3) часть 5 после слов “В двухнедельный срок после истечения срока выдвижения кандидатов и выдвижения как минимум одного кандидата” дополнить словами “, а в случае кандидата в Генеральные прокуроры - в срок, при котором предоставление Комиссией по предупреждению коррупции установленного частью 4.1 настоящей статьи консультационного заключения будет обеспечено,”, ту же часть после слов “ выписку из протокола заседания комиссии” – словами “, а в случае кандидата в Генеральные прокурорытакжеконсультационное заключение, предоставленное Комиссией по предупреждению коррупции.”