Ընդունվել է 17.11.2021
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի 48-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«48) ծառայության մատուցում՝ մեկ անձի կողմից մեկ այլ անձի օգտին գործողության իրականացում՝ որեւէ ձեւով կատարվող հատուցմամբ (այդ թվում՝ մասնակի հատուցմամբ կամ դրամաշնորհների կամ սուբսիդիաների ձեւով հատուցմամբ) կամ անհատույց: Սույն կետի կիրառության իմաստով՝ ծառայության մատուցում է համարվում նաեւ՝
ա. համատեղ գործունեության մասնակցի կողմից, որպես համատեղ գործունեության մեջ կատարվող ներդրում, համատեղ գործունեության հաշվետու մասնակցին ծառայության մատուցումը, եթե այդ ծառայությունը մատուցվում է մինչեւ հաշվետու մասնակցի կողմից Օրենսգրքի 32-րդ հոդվածով սահմանված հայտարարության ներկայացումը,
բ. էլեկտրոնային եղանակով ծառայությունների մատուցումը (այսուհետ՝ էլեկտրոնային ծառայություն)՝ տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցական ցանցի (էլեկտրակապի) միջոցով ծառայությունների մատուցումը, այդ թվում՝ համացանցի (ինտերնետի) միջոցով, որի մատուցումն անհնար է առանց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործման: Էլեկտրոնային ծառայությունների ցանկը սահմանում է Կառավարությունը, որը հրապարակվում է հարկային մարմնի պաշտոնական ինտերնետային կայքում.»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին կետով.
«2.1) Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձի եւ Օրենսգրքի 288-րդ հոդվածի 9.1-ին մասով սահմանված կարգով հարկային մարմնում հաշվառված՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության միջեւ կատարվող էլեկտրոնային ծառայությունների մատուցման գործարքների դեպքում ձեւավորվող հարկման բազաները որոշվում են էլեկտրոնային ծառայության մատուցման պահը համարվող օրվա դրությամբ՝ ելնելով այդ օրը Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի հրապարակած՝ արժութային շուկաներում ձեւավորված միջին փոխարժեքից.»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 39-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին եւ 2-րդ մասերի առաջին պարբերության «ծառայության մատուցման» բառերը փոխարինել «ծառայության, բացառությամբ էլեկտրոնային ծառայության, մատուցման» բառերով.
2) 2-րդ մասի 2-րդ կետի «1-ին մասի» բառերը փոխարինել «1-ին եւ 2.1-ին մասերի» բառերով.
«2.1. Էլեկտրոնային ծառայությունների մատուցման վայրը համարվում է՝
1) Հայաստանի Հանրապետությունը, եթե էլեկտրոնային ծառայությունն ստանում է կազմակերպությունը, որի գտնվելու վայրը, Օրենսգրքի 4-րդ գլխի համաձայն, համարվում է Հայաստանի Հանրապետությունը, կամ անհատ ձեռնարկատերը կամ նոտարը, որի բնակության վայրը, Օրենսգրքի 4-րդ գլխի համաձայն, համարվում է Հայաստանի Հանրապետությունը.
2) Հայաստանի Հանրապետությունը, եթե էլեկտրոնային ծառայությունն ստանում է Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության մշտական հաստատությունը (մասնաճյուղը, ներկայացուցչությունը), այդ թվում՝ այն դեպքերում, երբ էլեկտրոնային ծառայություններն ուղղակիորեն ստանում է ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունը, սակայն դրանց օգտագործումը (սպառումը) փաստացի կատարվում է դրանց մշտական հաստատության (մասնաճյուղի, ներկայացուցչության) կողմից.
3) Հայաստանի Հանրապետությունը, եթե էլեկտրոնային ծառայությունն ստանում է ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունը, որի գործադիր մարմնի մշտական գտնվելու վայրը (կառավարման վայրը) գտնվում է Հայաստանի Հանրապետությունում, եւ այդ կազմակերպությունը Հայաստանի Հանրապետությունում փաստացի իրականացնում է ձեռնարկատիրական գործունեություն, ինչպես նաեւ ստանում ծառայություններ.
4) անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձի կողմից էլեկտրոնային ծառայություն ստանալու դեպքում տվյալ պետությունը, եթե բավարարվում է հետեւյալ պայմաններից որեւէ մեկը.
ա. էլեկտրոնային ծառայություն ստացող ֆիզիկական անձի բնակության վայրը գտնվում է տվյալ պետությունում,
բ. բանկի գտնվելու վայրը, որում բացված է հաշիվը, որն օգտագործվում է էլեկտրոնային ծառայություն ստացող ֆիզիկական անձի կողմից այդ ծառայությունների դիմաց վճարումներ կատարելու համար, կամ էլեկտրոնային փողերով հաշվարկների իրականացման համակարգի օպերատորի գտնվելու վայրը, որի միջոցով էլեկտրոնային ծառայություն ստացող ֆիզիկական անձը վճարում է էլեկտրոնային ծառայությունների համար, գտնվում է տվյալ պետության տարածքում,
գ. էլեկտրոնային ծառայությունների ստացման նպատակով ֆիզիկական անձի օգտագործած ցանցային հասցեն գրանցված է տվյալ պետությունում (վերաբերում է համապատասխան հասցեի տարածքին),
դ. հեռախոսահամարի երկրի միջազգային ծածկագիրը, որն օգտագործում է ֆիզիկական անձը ծառայություններ ստանալու համար կամ նշվում է դրանց դիմաց վճարումների ժամանակ, տրված է տվյալ պետության կողմից:
Այն դեպքերում, երբ անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին մատուցվող էլեկտրոնային ծառայությունների մասով սույն կետին համապատասխան ծառայության մատուցման վայր են համարվում Հայաստանի Հանրապետությունը եւ այլ պետությունը, ծառայությունների մատուցման վայրը համարվում է Հայաստանի Հանրապետությունը, եթե Հայաստանի Հանրապետությունում միաժամանակ առկա են սույն կետի «ա»-«դ» ենթակետերով սահմանված ավելի մեծ թվով պայմաններ, քան այլ պետությունում, իսկ սույն կետի «ա»-«դ» ենթակետերով սահմանված հավասար թվով պայմանների միաժամանակյա առկայության դեպքում ծառայություն մատուցողը էլեկտրոնային ծառայության մատուցման վայրը որոշում է ինքնուրույն:».
4) 4-րդ մասի 1-ին կետի «ծառայությունների» բառը փոխարինել «ծառայությունների, բացառությամբ էլեկտրոնային ծառայությունների,» բառերով, իսկ 2-րդ կետի «ծառայությունը համարվում է» բառերը՝ «ծառայությունը, բացառությամբ էլեկտրոնային ծառայության, համարվում է» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 40-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանադակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Օրենսգրքի 288-րդ հոդվածի 9.1-ին մասով սահմանված կարգով հարկային մարմնում հաշվառված՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության կողմից անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին էլեկտրոնային ծառայությունների մատուցման պահ է համարվում մատուցված էլեկտրոնային ծառայության դիմաց վճարումը եւ (կամ) մասնակի վճարումը կատարելու օրը ներառող եռամսյակի վերջին օրը՝ վճարմանը եւ (կամ) մասնակի վճարմանը համապատասխան:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 69-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «ամիսը» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված դեպքերի» բառերով.
«2. Օրենսգրքի 288-րդ հոդվածի 9.1-ին մասով սահմանված կարգով հարկային մարմնում հաշվառված՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության կողմից ԱԱՀ-ի հաշվարկման եւ վճարման համար հաշվետու ժամանակաշրջան է համարվում յուրաքանչյուր հաշվետու եռամսյակը:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետը «հարկ վճարող» բառերից հետո լրացնել «, կամ եթե Օրենսգրքի 288-րդ հոդվածի 9.1-ին մասով սահմանված կարգով հարկային մարմնում հաշվառված՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունը մատուցում է էլեկտրոնային ծառայություններ անհատ ձեռնարկատեր կամ  նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 75-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասը «իրականացնելու դեպքում» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին էլեկտրոնային ծառայության մատուցման դեպքի,» բառերով, իսկ նույն մասի «թղթային եղանակով հարկային մարմնի՝ Երեւան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանն սպասարկող ստորաբաժանում է ներկայացնում» բառերը փոխարինել «ներկայացնում է» բառերով.
2) 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի 2-րդ մասի երկրորդ պարբերության 5-րդ կետով սահմանված դեպքում անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին էլեկտրոնային ծառայության մատուցման մասով Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունը մինչեւ հաշվետու եռամսյակին հաջորդող ամսվա 20-ը ներառյալ Օրենսգրքի 53-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հարկային մարմին է ներկայացնում ԱԱՀ-ի հաշվարկ՝ հարկային մարմնի սահմանած ձեւին եւ լրացման կարգին համապատասխան:»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 78-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասը «սահմանված դեպքերում» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին էլեկտրոնային ծառայության մատուցման դեպքի,» բառերով.
2) 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի 2-րդ մասի երկրորդ պարբերության 5-րդ կետով սահմանված դեպքում անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին էլեկտրոնային ծառայության մատուցման մասով Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունն ԱԱՀ-ի գումարները վճարում է պետական բյուջե մինչեւ հաշվետու եռամսյակին հաջորդող ամսվա 20-ը ներառյալ՝ որպես հարկային մարմնին վճարվող գումարներ, Կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 288-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.1-ին մասով.
«9.1. Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության կողմից Հայաստանի Հանրապետության անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին էլեկտրոնային ծառայության մատուցման դեպքում ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունը հարկային մարմնում հաշվառվում է Կառավարության սահմանած կարգով: Հարկային մարմնում հաշվառված՝ էլեկտրոնային ծառայություն մատուցող՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունների ցանկը հրապարակվում է հարկային մարմնի պաշտոնական ինտերնետային կայքում:»:
Հոդված 10. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2022 թվականի հունվարի 1-ից: Սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասի եւ 9-րդ հոդվածի դրույթների կիրարկումն ապահովող որոշումները Կառավարությունը սահմանում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում:

Статья 1. Пункт 48 части 1 статьи 4 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
“48) оказание услуги – совершение одним лицом в пользу другого лица действия с возмещением в какой-либо форме (в том числе с частичным возмещением либо возмещением в виде грантов или субсидий) или безвозмездно. По смыслу применения настоящего пункта оказанием услуги считается также:
а. оказание участником совместной деятельности подотчетному участнику совместной деятельности услуги в качестве вклада в совместную деятельность, если эта услуга оказывается до представления подотчетным участником декларации, установленной статьей 32 Кодекса,
б. оказание услуг электронным способом (далее – электронная услуга) – оказание услуг через информационную и телекоммуникационную сеть (электросвязь), в том числе через Интернет, предоставление которых невозможно без использования информационных технологий. Перечень электронных услуг устанавливается Правительством, который публикуется на официальном интернет-сайте налогового органа;”.
Статья 2. Часть 1 статьи 16 Кодекса дополнить пунктом 2.1 следующего содержания:
“2.1) формируемые налогооблагаемые базы определяются по состоянию на день, считающийся моментом оказания электронной услуги, исходяиз сформированного на валютных рынках среднего обменного курса валюты, опубликованного Центральным банком Республики Армения на этот день, - при сделках по оказанию электронных услуг, совершаемых между физическим лицом, не являющимся на территории Республики Армения индивидуальным предпринимателем или нотариусом, и состоящей на учете в налоговом органе в установленном частью 9.1 статьи 288 Кодекса порядке организацией-нерезидентом, не имеющей постоянного учреждения в Республике Армения;”.
Статья 3. В статье 39 Кодекса:
1) в абзаце первом частей 1 и 2 после слов “оказания услуги” дополнить словами “, за исключением электронной услуги,”;
2) в пункте 2 части 2 слова “части 1” заменить словами “частям 1 и 2.1”;
“2.1. Местом оказания электронных услуг считается:
1) Республика Армения, если электронную услугу получают организация, местом нахождения которой согласно главе 4 Кодекса считается Республика Армения, или индивидуальный предприниматель или нотариус, местом жительства которого согласно главе 4 Кодекса считается Республика Армения;
2) Республика Армения, если электронную услугу получает постоянное учреждение (филиал, представительство) организации-нерезидента в Республике Армения, в том числе в случае, когда электронные услуги непосредственно получает организация-нерезидент, однако их использование (потребление) фактически осуществляется их постоянным учреждением (филиалом, представительством);
3) Республика Армения, если электронную услугу получает организация-нерезидент, место постоянного нахождения (место управления) исполнительного органа которой находится в Республике Армения, и эта организация фактически осуществляет в Республике Армения предпринимательскую деятельность, а также получает услуги;
4) данное государство в случае получения электронной услуги физическим лицом, не являющимся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, если это государство отвечаетлюбому из следующих условий:
а. место жительства получающего электронную услугу физического лица находится в данном государстве,
б. место нахождения банка, в котором открыт счет, используемый получающим электронную услугу физическим лицом для выполнения оплаты этой услуги, или место нахождения оператора системы расчетов электронными деньгами, через которого получающее электронную услугу физическое лицо оплачивает электронные услуги, находится на территории данного государства,
в. сетевой адрес, использованный физическим лицом в целях получения электронных услуг, зарегистрирован в данном государстве (относится к территории соответствующего адреса),
г. предоставленный данным государством международный телефонный код страны, который используется физическим лицом для получения услуг или указывается им при их оплате.
В случае, когда Республика Армения и другое государство в соответствиис настоящим пунктом считаются местом оказания услуг в части электронных услуг, оказываемых физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, местом оказания услуг считается Республика Армения, если в Республике Армения одновременно имеетсябольшее количество условий, установленных подпунктами “а-г” настоящего пункта, чем в другом государстве, а при одновременном наличии равных условий, установленных подпунктами “а-г” настоящего пункта, место оказания электронной услуги определяется оказывающим услугу лицом самостоятельно.”;
4) в пункте 1 части 4 слово “услуг” заменить словами “услуг, за исключением электронных услуг,” а в пункте 2 слова “услуга считается” заменить словами“услуга, за исключением электронной услуги, считается”.
Статья 4. Статью 40 Кодекса дополнить частью 2.1 следующего содержания:
“2.1. Моментом оказания электронных услуг состоящей на учете в налоговом органе в установленном частью 9.1 статьи 288 Кодекса порядке, не имеющей постоянного учреждения в Республике Армения организацией-нерезидентом физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, считается последний день квартала, включающего день выполнения оплаты и (или) частичной оплаты оказанной электронной услуги, - в соответствии с оплатой и (или) частичной оплатой.”.
Статья 5. В статье 69 Кодекса:
1) часть 1 после слов “отчетный месяц” дополнить словами “за исключением случаев, установленных частью 2 настоящей статьи”
“2. Отчетным периодом для исчисления и уплаты НДС организацией-нерезидентом без постоянного учреждения в Республике Армения, состоящей на учете в налоговом органе в установленном частью 9.1 статьи 288 Кодекса порядке, считается каждый отчетный квартал.”.
Статья 6. Пункт 5 части 2 статьи 70 Кодекса после слов “налога с оборота” дополнить словами “, илиесли не имеющая постоянного учреждения в Республике Армения организация-нерезидент, состоящая на учете в налоговом органе в установленном частью 9.1 статьи 288 Кодекса порядке, оказывает электронные услуги физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом”.
Статья 7. В статье 75 Кодекса:
1) часть 3 после слов “считающейся объектом налогообложения,” дополнить словами “за исключением случая оказания электронной услуги физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом,”, в той же части исключить слова “на бумажном носителе в подразделение налогового органа, обслуживающее административный район Центр города Еревана,”;
2) часть 3 дополнить новым предложением следующего содержания: “В случае, установленном пунктом 5 абзаца второго части 2 статьи 70 Кодекса, не имеющая постоянного учреждения в Республике Армения организация-нерезидент до 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом включительно, в установленном статьей 53 Кодекса порядке представляет в налоговый орган расчет по НДС в части оказания электронной услуги физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, – в соответствии с формой и порядком ее заполнения, которые установлены налоговым органом.”.
Статья 8. В статье 78 Кодекса:
1) часть 3 после слов “считающейся объектом налогообложения,” дополнить словами “за исключением случая оказания электронной услуги физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом,”;
2) часть 3 дополнить новым предложением следующего содержания: “В случае, установленном пунктом 5 абзаца второго части 2 статьи 70 Кодекса, не имеющая постоянного учреждения в Республике Армения организация-нерезидент до 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом включительно, уплачивает в государственный бюджет суммы НДС в части оказания электронной услуги физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, в качестве сумм, уплачиваемых налоговому органу, - в порядке, установленном Правительством.”.
Статья 9. Статью 288 Кодекса дополнить частью 9.1 следующего содержания:
“9.1. В случае оказания электронной услуги организацией-нерезидентом, не имеющей постоянного учреждения в Республике Армения, физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, организация-нерезидент ставится на учет в налоговом органе в порядке, установленном Правительством. Перечень не имеющих постоянного учреждения в Республике Армения организаций-нерезидентов, поставленных на учет в налоговом органе, оказывающих электронные услуги, публикуется на официальном интернет-сайте налогового органа.”.
Статья 10. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2022 года. Правительство принимает постановления, обеспечивающие применение положений части 2 статьи 8 и статьи 9 настоящего Закона, в трехмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.