Ընդունվել է 17.11.2021
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 62-րդ հոդվածի 8-րդ մասի երկրորդ պարբերության «կամ այլ տարածքներով, իսկ բնակելի թաղամասերում կամ համալիրներում՝ բնակելի տներով» բառերը փոխարինել «, բնակելի տներով կամ այլ տարածքներով» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 145-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետից հանել «բնակելի թաղամասերում կամ համալիրներում» բառերը:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի 16-րդ կետի «բ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«բ. նվազեցվող եկամուտներ չեն համարվում Օրենսգրքի 145-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով սահմանված՝ բազմաբնակարան (այդ թվում՝ բազմաֆունկցիոնալ) շենքի, ստորաբաժանված շենքի կառուցապատող համարվող ֆիզիկական անձի կողմից շենքի, դրա բնակարանների, շինությունների (այդ թվում՝ անավարտ, կիսակառույց) կամ այլ տարածքների (առանց ընդհանուր բաժնային սեփականություն հանդիսացող ոչ բնակելի տարածքների)՝ անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին օտարումից ստացվող եկամուտները, ինչպես նաեւ անհատական բնակելի տան կառուցապատող համարվող ֆիզիկական անձի կողմից անհատական բնակելի տան, շինությունների կամ այլ տարածքների (առանց ընդհանուր բաժնային սեփականություն հանդիսացող ոչ բնակելի տարածքների)՝ անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին օտարումից ստացվող եկամուտները, եթե անհատական բնակելի տունը, շինությունները կամ այլ տարածքներն օտարվել են դրանց ավարտական ակտի ամսաթիվը ներառող հարկային տարվան հաջորդող երկու հարկային տարիների ընթացքում,»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 160-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասից հանել «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում բնակելի թաղամասերում կամ համալիրներում» բառերը, իսկ նույն մասը «անմիջապես կազմակերպություն կամ անհատ ձեռնարկատեր հանդիսացող կառուցապատողից» բառերից հետո լրացնել «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում» բառերով.
2) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) հիպոտեկային վարկի սպասարկման համար վարձու աշխատող հանդիսացող ֆիզիկական անձի վճարած տոկոսների գումարների չափով եկամտային հարկը՝
ա. 2022 թվականի հուլիսի 1-ից հետո ստացված հիպոտեկային վարկերի մասով չի վերադարձվում, եթե սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված անշարժ գույքը գտնվում է կամ կառուցվում է կամ կառուցվելու է Կառավարության որոշմամբ սահմանված՝ շինությունների տարածագնահատման (գտնվելու վայրի)՝ Երեւան քաղաքի վարչական տարածքում ներառված առաջին գոտում,
բ. 2023 թվականի հունվարի 1-ից հետո ստացված հիպոտեկային վարկերի մասով չի վերադարձվում, եթե սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված անշարժ գույքը գտնվում է կամ կառուցվում է կամ կառուցվելու է Կառավարության որոշմամբ սահմանված՝ շինությունների տարածագնահատման (գտնվելու վայրի)՝ Երեւան քաղաքի վարչական տարածքում ներառված երկրորդ գոտում,
գ. 2023 թվականի հուլիսի 1-ից հետո ստացված հիպոտեկային վարկերի մասով չի վերադարձվում, եթե սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված անշարժ գույքը գտնվում է կամ կառուցվում է կամ կառուցվելու է Կառավարության որոշմամբ սահմանված՝ շինությունների տարածագնահատման (գտնվելու վայրի)՝ Երեւան քաղաքի վարչական տարածքում ներառված երրորդ գոտում,
դ. 2025 թվականի հունվարի 1-ից հետո ստացված հիպոտեկային վարկերի մասով չի վերադարձվում, եթե սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված անշարժ գույքը գտնվում է կամ կառուցվում է կամ կառուցվելու է Կառավարության որոշմամբ սահմանված՝ շինությունների տարածագնահատման (գտնվելու վայրի)՝ Երեւան քաղաքի վարչական տարածքում ներառված՝ սույն կետի «ա», «բ» եւ «գ» ենթակետերում չնշված գոտիներում:».
3) 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Սույն հոդվածով սահմանված գումարները վերադարձնելուց հետո համապատասխան եռամսյակի ամիսների համար հարկային մարմին ներկայացված եկամտային հարկի ճշտված (պարզեցված) հաշվարկով կամ ստուգման արդյունքում կամ դատարանի որոշման կամ բողոքարկման հանձնաժողովի որոշման հիման վրա վարձու աշխատող հանդիսացող ֆիզիկական անձի աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված վճարումների մասով նախկինում հարկային մարմին ներկայացված եկամտային հարկի հաշվարկով հայտարարագրած եկամտային հարկի պարտավորության փոփոխության դեպքում կատարվում է տվյալ ֆիզիկական անձին, սույն հոդվածի համաձայն, եկամտային հարկի վերադարձվող (վերադարձված) գումարի վերահաշվարկ՝ Կառավարության սահմանած կարգով:».
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ եւ 9-րդ մասերով.
«8. Սույն հոդվածով սահմանված կարգավորումները կիրառվում են նաեւ բազմաբնակարան բնակելի շենքի կառուցապատողի հետ 2018 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2021 թվականի հուլիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում կնքված եւ պետական գրանցում ստացած՝ բնակարանի կառուցապատման իրավունքի ձեռքբերման պայմանագրի հիման վրա բնակարան ձեռք բերելու, ինչպես նաեւ կազմակերպություն կամ անհատ ձեռնարկատեր հանդիսացող կառուցապատողի հետ նույն ժամանակահատվածում կնքված եւ պետական գրանցում ստացած՝ անհատական բնակելի տան կառուցապատման իրավունքի ձեռքբերման պայմանագրի հիման վրա անհատական բնակելի տուն ձեռք բերելու նպատակով վարձու աշխատող հանդիսացող ֆիզիկական անձի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ ֆինանսական կազմակերպությունից 2018 թվականի հունվարի 1-ից հետո ստացված հիպոտեկային վարկի սպասարկման համար վճարվող տոկոսների գումարների նկատմամբ:
9. Բազմաբնակարան բնակելի շենքի կամ անհատական բնակելի տան կառուցապատողի հետ բնակարանի կամ անհատական բնակելի տան կառուցապատման իրավունքի ձեռքբերման պայմանագրի կողմ հանդիսացող ֆիզիկական անձից բնակարան կամ անհատական բնակելի տուն ձեռք բերելու նպատակով ստացված հիպոտեկային վարկի սպասարկման համար վճարվող տոկոսների գումարները սույն հոդվածով սահմանված կարգով վերադարձման ենթակա չեն:»:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2022 թվականի հունվարի 1-ից:
2. Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված սահմանափակումները չեն կիրառվում մինչեւ 2022 թվականի հունվարի 1-ն ընդունված որոշումներով ստացված շինարարության թույլտվությունների հիման վրա կառուցված (կառուցվող) բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների կամ անհատական բնակելի տների նկատմամբ:
3. Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 4-րդ կետով Օրենսգրքի 160-րդ հոդվածում լրացվող 8-րդ մասով նախատեսված դեպքերում եկամտային հարկը վարձու աշխատող հանդիսացող ֆիզիկական անձին վերադարձվում է Կառավարության սահմանած կարգով՝ 2023 թվականի հունվարի 1-ից (այդ թվում՝ 2023 թվականի հունվարի 1-ին նախորդող ժամանակահատվածի մասով):
4. Անհատական բնակելի տան կառուցապատող համարվող ֆիզիկական անձինք ազատվում են 2018 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2022 թվականի հունվարի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում անհատական բնակելի տան, շինությունների (այդ թվում՝ անավարտ, կիսակառույց) կամ այլ տարածքների՝ անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին օտարումից ստացվող եկամտից եկամտային հարկ հաշվարկելու եւ վճարելու պարտավորությունից, ինչպես նաեւ այդ մասով Օրենսգրքով սահմանված կարգով հաշվարկված տույժերից եւ տուգանքներից:

Статья 1. В абзаце втором части 8 статьи 62 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) слова “либо иных площадей, а в жилых кварталах или комплексах – жилых домов” заменить словами “, жилых домов илииных площадей”.
Статья 2. В пункте 1 части 1 статьи 145 Кодекса исключить слова “в жилых кварталах или комплексах”.
Статья 3. Подпункт “б” пункта 16 части 1 статьи 147 Кодекса изложить в следующей редакции:
“б. уменьшаемыми доходами не считаются установленные пунктом 1 части 1 статьи 145 Кодекса доходы, получаемые физическим лицом, считающимся застройщиком многоквартирного (в том числе многофункционального) здания, подразделенного здания, от отчуждения физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, здания, квартир в нем, строений (в том числе незавершенных, недостроенных) или иных площадей (без нежилых площадей, являющихся общей долевой собственностью), а также доходы, получаемые физическим лицом, считающимся застройщиком индивидуального жилого дома, от отчуждения физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, индивидуального жилого дома, строений или иных площадей (без нежилых площадей, являющихся общей долевой собственностью), если индивидуальный жилой дом, строения или иные площади отчуждены в течение двух налоговых лет, следующих за налоговым годом, включающим дату заключительного акта по ним,”.
Статья 4. В статье 160 Кодекса:
1) в части 1 исключить слова “в жилых кварталах либо комплексах”;
2) часть 2 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
“4) подоходный налог в размере суммы процентов, уплаченной физическим лицом-наемным работником за обслуживание ипотечного кредита:
а. не возвращается в части ипотечного кредита, полученного после 1 июля 2022 года, если установленное частью 1 настоящей статьи недвижимое имущество находится или строится, или будет построено в установленной постановлением Правительства первой зоне оценки местоположения (нахождения) строений, включенной в административную территорию города Еревана,
б. не возвращается в части ипотечного кредита, полученного после 1 января 2023 года, если установленное частью 1 настоящей статьи недвижимое имущество находится или строится, или будет построено в установленной постановлением Правительства второй зоне оценки местоположения (нахождения) строений, включенной в административную территорию города Еревана,
в. не возвращается в части ипотечного кредита, полученного после 1 июля 2023 года, если установленное частью 1 настоящей статьи недвижимое имущество находится или строится, или будет построено в установленной постановлением Правительства третьей зоне оценки местоположения (нахождения) строений, включенной в административную территорию города Еревана,
г. не возвращается в части ипотечного кредита, полученного после 1 января 2025 года, если установленное частью 1 настоящей статьи недвижимое имущество находится или строится, или будет построено в установленных постановлением Правительства зонах оценки местоположения (нахождения) строений, не указанных в подпунктах “а”, “б” и “в” настоящего пункта,включенных в административную территорию города Еревана.”;
3) часть 5 изложить в следующей редакции:
“5. В случае изменения декларированного по ранее представленному в налоговый орган расчету (упрощенному расчету) по подоходному налогу в части заработной платы физического лица-наемного работника и приравненных к ней платежей обязательства по подоходному налогу согласно представленному в налоговый орган расчету (упрощенному расчету) по подоходному налогу за соответствующие месяцы квартала или в результате проверки, или на основании решения суда, или решения апелляционной комиссии после возврата установленных настоящей статьей сумм, производится перерасчет суммы подоходного налога, возвращаемой (возвращенной) согласно настоящей статье данному физическому лицу, – в порядке, установленном Правительством.”.
4) статью дополнить частями 8 и 9 следующего содержания:
“8. Установленные настоящей статьей регулирования применяются также к суммам процентов, уплачиваемым за обслуживание ипотечного кредита, полученного физическим лицом-наемным работником от финансовой организации-резидентаРеспублики Армения после 1 января 2018 года в целях приобретения квартиры на основании договора о приобретении права на застройку квартиры, заключенного с застройщиком многоквартирного здания в периодс 1 января 2018 года до 1 июля 2021 года и получившего государственную регистрацию, а также в целях приобретения индивидуального жилого дома на основании договора о приобретении права на строительство индивидуального жилого дома, заключенного с застройщиком, являющимся организацией или индивидуальным предпринимателем, в тот же период и получившего государственную регистрацию.
9. Суммы процентов, уплачиваемые за обслуживание ипотечного кредита, полученного в целях приобретения квартиры или индивидуального жилого дома от физического лица, являющегося с застройщиком многоквартирного здания или индивидуального жилого дома стороной договора о приобретении права на застройку квартиры или индивидуального жилого дома, возврату не подлежат в установленном настоящей статьей порядке.”.
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2022 года.
2. Установленные пунктом 2 статьи 4 настоящего Закона ограничения не применяются к квартирам в многоквартирных зданиях или индивидуальным жилым домам, которые построены (строятся) на основании разрешений на строительство, полученныхпринятыми до 1 января 2022 года постановлениями.
3. В случаях, предусмотренных частью 8, дополняемой в статью 160 Кодекса пунктом 4 статьи 4 настоящего Закона, подоходный налог возвращается физическому лицу-наемному работнику в установленном Правительством порядке – с 1 января 2023 года (в том числе в части периода, предшествующего 1 января 2023 года).
4. Физические лица, считающиеся застройщиком индивидуального жилого дома, освобождаются от обязательства по исчислению и уплате подоходного налога с получаемого в период с 1 января 2018 года до 1 января 2022 года дохода от отчуждения физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, индивидуального жилого дома, строений (в том числе незавершенных, недостроенных) или иных площадей, а также пеней и штрафов, исчисленных в этой части в установленном Кодексом порядке.