«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 08.12.2021
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» 1995 թվականի նոյեմբերի 6-ի ՀՕ-16 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 2-րդ հոդվածի 1-ին մասում «օրենսդրական» բառը փոխարինել «նորմատիվ իրավական» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «նրա դիվանագիտական եւ հյուպատոսական ներկայացուցչությունները» բառերը փոխարինել «, Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմինները» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 10-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 2-րդ կետի «2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը» բառերը փոխարինել «2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ը» բառերով.
«Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի ճանաչելու գործընթացն իրականացնում են՝ անձի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու դեպքում՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմինը, իսկ օտարերկրյա պետությունում գտնվելու դեպքում՝ օտարերկրյա պետություններում գործող Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմինները:»:
Հոդված 4. Օրենքի 13-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի 1-ին կետի «երեխա» բառը փոխարինել «զավակ» բառով.
2) 7-րդ մասը «վնասում է» բառերից հետո լրացնել «, կամ առկա է հիմնավոր կասկած, որ կարող է վնասել» բառերով.
3) 9-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.«Երդման արարողությանը մասնակցելու, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր ստանալու համար Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացած անձը Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու դեպքում ներկայանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմին, իսկ օտարերկրյա պետությունում գտնվելու դեպքում՝ Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան դեսպանություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ:».
4) 11-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 5. Օրենքի 17-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «նա» բառից հետո լրացնել «ունի կամ» բառերով.
2) 3-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) 5-րդ մասը «հիման վրա» բառերից հետո լրացնել «(14-18 տարեկան երեխայի դեպքում ներկայացվում է նաեւ երեխայի գրավոր համաձայնությունը)» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 23-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 2-րդ կետի «կեղծ փաստաթղթերի» եւ «կեղծ փաստաթղթեր» բառերը համապատասխանաբար փոխարինել «կեղծ կամ սխալ փաստաթղթերի» եւ «կեղծ կամ սխալ փաստաթղթեր» բառերով.
«Սույն հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով նախատեսված՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու հիմքերն ի հայտ գալու դեպքում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմինը հարուցում է անձի՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու գործընթաց, որի մասին անձը ծանուցվում է օրենքով սահմանված կարգով: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմինը կազմում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու եզրակացություն եւ ներկայացնում Քաղաքացիության հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողով՝ այն սույն օրենքի 27-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված կարգով քննարկելու եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմին եզրակացություն ներկայացնելու համար: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմինը սույն օրենքի 27-րդ հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված կարգով անձի քաղաքացիությունը դադարեցնելու մասին առաջարկություն է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին՝ կցելով  Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի համապատասխան հրամանագրի նախագիծը, որը, սույն օրենքի 27-րդ հոդվածի 7-րդ մասի համաձայն, լուծում է անձի քաղաքացիությունը դադարեցնելու հարցը:»:
Հոդված 7. Օրենքի 24-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված  24. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը փոխելը
1. Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի իրավունք ունի փոխելու քաղաքացիությունը՝ դուրս գալու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից եւ ձեռք բերելու այլ պետության քաղաքացիություն կամ դուրս գալու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից, եթե ունի այլ պետության քաղաքացիություն:
2. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից դուրս գալու մասին քաղաքացու դիմումը մերժվում է, եթե՝
1) նրա նկատմամբ հարուցված է քրեական հետապնդում.
2) նրա նկատմամբ կա դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած եւ կատարման ենթակա դատավճիռ կամ վճիռ.
3) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից նրա դուրս գալը հակասում է Հայաստանի Հանրապետության պետական անվտանգության շահերին.
4) նա ունի պետության հանդեպ չկատարված հարկային կամ հանրային իրավական դրամական պարտավորություններ.
5) նա ունի «Պաշտպանության մասին» եւ «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքներով նախատեսված պարտավորություններ, մասնավորապես՝
ա. տվյալ տարվա ընթացքում լրանում է արական սեռի քաղաքացու 16 տարին, եւ վերջինս պետք է կատարի զինվորական հաշվառման կանգնելու իր պարտականությունը,
բ. ունենալով զինվորական հաշվառում՝ չի զորակոչվել պարտադիր զինվորական ծառայության կամ չի հաշվառվել զինված ուժերի պահեստազորում,
գ. հաշվառված է զինված ուժերի պահեստազորում, սակայն ունի օրենքով սահմանված բժշկական փորձաքննություն (վերափորձաքննություն) անցնելու պարտականություն,
դ. քաղաքացիության դադարեցման մասին դիմումի քննարկման ժամանակահատվածում ընդգրկված է կազմակերպվող վարժական հավաքներին կամ զինվորական վարժանքներին,
ե. դիմումի քննարկման ժամանակահատվածում հայտարարվել կամ գործում է ռազմական դրության իրավական ռեժիմ:
3. Այլ պետության քաղաքացիություն չունենալու դեպքում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցվում է օտարերկրյա պետության իրավասու մարմնի տված՝ տվյալ պետության քաղաքացիություն ձեռք բերելու իրավական հնարավորության մասին գրավոր հավաստման (տեղեկանքի) հիման վրա: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու համար դիմելիս սույն մասով նախատեսված՝ օտարերկրյա պետության իրավասու մարմնի  տված գրավոր հավաստումը (տեղեկանքը) ներկայացնելու անհնարինության դեպքում քաղաքացին այն կարող է ներկայացնել դիմելու օրվանից սկսած՝ եռամսյա ժամկետում: Սույն մասով սահմանված՝ օտարերկրյա պետության իրավասու մարմնի տված գրավոր հավաստումը (տեղեկանքը) եռամսյա ժամկետում չներկայացվելու դեպքում դիմումն ընդունած մարմինը քաղաքացու դիմումը մերժում է: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից դուրս գալու դիմումը մերժելուց հետո քաղաքացին մեկ տարվա ընթացքում կարող է կրկին դիմել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը փոխելու համար՝ օտարերկրյա պետության իրավասու մարմնի տված գրավոր հավաստումը (տեղեկանքը) ներկայացնելու դեպքում:
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով պահանջվող տեղեկությունների իսկության եւ հավաստիության համար պատասխանատվություն է կրում փաստաթուղթը ներկայացնող անձը: Այն դեպքում, երբ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելուց հետո՝ հինգ տարվա ընթացքում, պարզվի, որ անձը ներկայացրել է կեղծ փաստաթղթեր, եւ առկա են սույն հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 4-րդ եւ 5-րդ կետերով սահմանված՝ քաղաքացիությունից դուրս գալու մասին դիմումը մերժելու հիմքեր, ապա Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմինը նախաձեռնում է անձի՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի հրամանագիրն ուժը կորցրած ճանաչելու գործընթաց, որի մասին անձը ծանուցվում է օրենքով սահմանված կարգով: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմինը կազմում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի հրամանագիրն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին եզրակացություն եւ ներկայացնում Քաղաքացիության հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողով՝ այն սույն օրենքի 27-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված կարգով քննարկելու եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմին եզրակացություն ներկայացնելու համար: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմինը սույն օրենքի 27-րդ հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված կարգով անձի քաղաքացիությունը դադարեցնելու մասին հրամանագիրն ուժը կորցրած ճանաչելու վերաբերյալ առաջարկություն է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին՝ կցելով  Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի համապատասխան հրամանագրի նախագիծը՝ սույն օրենքի 27-րդ հոդվածի 7-րդ մասի համաձայն անձի քաղաքացիության վերաբերյալ հարցը լուծելու համար:»:
Հոդված 8. Օրենքի 27-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 27. Քաղաքացիության վերաբերյալ հարցերի լուծման կարգը
1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու մասին դիմումն անձը ներկայացնում է անձամբ, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի: Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու դեպքում դիմումը ներկայացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմին, իսկ օտարերկրյա պետությունում գտնվելու դեպքում՝ Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան դեսպանություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ: Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ ներկայացված դիմումները Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության միջոցով ուղարկվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմին:
2. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու վերաբերյալ դիմումների կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմնի կազմած դրական եզրակացություններն ուղարկվում են Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին՝ կցելով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի համապատասխան հրամանագրի նախագիծը:
3. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմնի կազմած բացասական եզրակացությունները, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 23-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հիմքերն ի հայտ գալու դեպքում անձի քաղաքացիությունը դադարեցնելու վերաբերյալ եզրակացություններն ուղարկվում են Քաղաքացիության հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողով:
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված դեպքերում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմնի կազմած եզրակացություններն ստանալուց հետո Քաղաքացիության հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովը դրանք քննարկում է հանձնաժողովի ղեկավարի կողմից հրավիրվող նիստերում: Քննարկման արդյունքով կազմվում են ամփոփ եզրակացություններ եւ ուղարկվում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմին:
5. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմինը սույն հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված դեպքերում համապատասխան եզրակացություններն ստանալուց հետո Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին ներկայացնում է քաղաքացիության վերաբերյալ դիմում ներկայացրած անձին քաղաքացիություն շնորհելու կամ դադարեցնելու կամ քաղաքացիության շնորհումը կամ դադարեցումը մերժելու մասին առաջարկություն՝ կցելով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի համապատասխան հրամանագրի նախագիծը:
6. Սույն օրենքի 13-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված դեպքերում անձին քաղաքացիություն շնորհելու մասին Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առաջարկություն ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը՝ առանց սույն հոդվածի 1-5-րդ մասերի պահանջների պահպանման: Սույն մասով նախատեսված դեպքերում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի կողմից Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին ներկայացվող առաջարկությանը կցվում են անձի՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք բերելու վերաբերյալ համաձայնությունը եւ ազգային անվտանգության բնագավառում լիազորված պետական մարմնի եզրակացությունը, որն ստանում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը՝ Ազգային անվտանգության ծառայություն հարցում կատարելու միջոցով:
7. Քաղաքացիության վերաբերյալ հարցերի լուծմանն ուղղված Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրերն ընդունվում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 139-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:
8. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու համար սույն օրենքի 24-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված՝ օտարերկրյա պետության իրավասու մարմնի տված՝ տվյալ պետության քաղաքացիություն ձեռք բերելու իրավական հնարավորության մասին գրավոր հավաստում (տեղեկանք)  ներկայացվելու դեպքում անձի՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի հրամանագիրն ուժի մեջ է մտնում նրա կողմից օտարերկրյա պետության քաղաքացիություն ստանալու ապացույցը (օտարերկրյա պետության անձնագիր կամ օրենքով սահմանված կարգով վավերացված՝ տվյալ պետության քաղաքացիություն ձեռք բերելը հավաստող փաստաթուղթ) լիազոր մարմին ներկայացվելու պահից:
9. Քաղաքացիության հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովի կազմավորման եւ գործունեության կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 9. Օրենքի 28-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետում «ներկայացնելու կարգը» բառերը փոխարինել «ներկայացնելու, քննարկելու կարգը եւ ժամկետները» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 29-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու մասին դիմումները քննարկվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմին մուտքագրվելու օրվանից սկսած՝ իննսուն աշխատանքային օրվա ընթացքում, իսկ քաղաքացիությունը դադարեցնելու վերաբերյալ դիմումները, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով նախատեսված հիմքերն ի հայտ գալու դեպքում անձի քաղաքացիությունը դադարեցնելու վերաբերյալ գործերը քննարկվում են վեցամսյա ժամկետում: Դիմումը մերժելու կամ սույն օրենքի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով նախատեսված հիմքերն ի հայտ գալու պարագայում անձի քաղաքացիությունը դադարեցնելու դեպքում կրկին կարելի է դիմել մերժման օրվանից մեկ տարի հետո՝ սույն օրենքով սահմանված կարգով:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН "О ГРАЖДАНСТВЕ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ”
Статья 1. В части 1 статьи 2 Закона “О гражданстве Республики Армения” от 6 ноября 1995 года ЗР – 16 (далее – Закон) слово “законодательных” заменить словами “нормативных правовых”.
Статья 2. В части 2 статьи 7 Закона слова “ее дипломатические и консульские представительства” заменить словами “органы дипломатической службы Республики Армения”.
Статья 3. В статье 10 Закона:
1) в пункте 2 части 1 слова “ до 31-го декабря 2019 года ” заменить словами “ до 31-го декабря 2023 года ”;
“Процесс признания гражданином Республики Армения осуществляют: в случае нахождения лица в Республике Армения - уполномоченный орган Правительства Республики Армения, а в случае его нахождения в иностранном государстве – органы дипломатической службы Республики Армения, действующие в иностранном государстве.”.
Статья 4. В статье 13 Закона:
1) данный пункт не влечет изменения в тексте русского перевода;
2) часть 7 после слов “ репутации других лиц ” дополнить словами “либо имеются обоснованные подозрения, что может причинить подобный вред”;
3) часть 9 дополнить новым предложением следующего содержания: “ Лицо, получившее гражданство Республики Армения, для участия в церемонии принятия присяги, а также в целях получения паспорта гражданина Республики Армения является в случае его нахождения в Республике Армения в уполномоченный орган Правительства Республики Армения, а в случае его нахождения в иностранном государстве - в посольство или консульское учреждение Республики Армения.”;
4) часть 11 признать утратившей силу.
Статья 5. В статье 17 Закона:
1) часть 1 после слова “он” дополнить словами “имеет или”;
2) часть 3 признать утратившей силу;
3) часть 5 после слов “гражданства Республики Армения ” дополнить словами “( в случае ребенка в возрасте от 14 до 18 лет представляется также письменное согласие ребенка )”.
Статья 6. В статье 23 Закона:
1) в пункте 2 части 1 слова “ подложных документов ” заменить словами “ подложных либо некорректных документов ”;
“ В случае выявления предусмотренных пунктом 2 части 1 настоящей статьи оснований прекращения гражданства Республики Армения Уполномоченный орган Правительства Республики Армения возбуждает процесс прекращения гражданства Республики Армения лица, о чем лицо уведомляется в установленном Законом порядке. Уполномоченный орган Правительства Республики Армениясоставляет и представляет в Межведомственную комиссию по вопросам гражданства заключение о прекращении гражданства Республики Армения в целях его рассмотрения и представления в Уполномоченный орган Правительства Республики Армения заключенияв порядке, установленном частью 4 статьи 27 настоящего Закона. Уполномоченный орган Правительства Республики Армения в установленном частью 5 статьи 27 настоящего Закона порядке представляет Президенту Республики Армения предложение о прекращении гражданства лица с приложением проекта соответствующего Указа Президента Республики Армения, который решает вопрос прекращения гражданства лица в соответствии с частью 7 статьи 27 настоящего Закона.”.
Статья 7. Статью 24 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 24. Изменение гражданства Республики Армения
1. Каждый гражданин Республики Армения вправе изменить гражданство - выйти из гражданства Республики Армения и приобрести гражданство другого государства или выйти из гражданства Республики Армения, если он имеет гражданство другого государства .
2. Заявление гражданина о выходе из гражданства Республики Армения отклоняется, если:
1) в отношении него возбуждено уголовное преследование;
2) в отношении него имеется вступивший в законную силу и подлежащий исполнению приговор или решение суда;
3) его выход из гражданства Республики Армения противоречит интересам государственной безопасности Республики Армения;
4) у него имеются неисполненные налоговые илипублично-правовые денежные обязательства перед государством.”.
“5) унего имеются обязательства, предусмотренные законами “Об обороне” и “О военной службе и статусе военнослужащего”, в частности:
а. гражданину мужского пола в течение данного годаисполнится 16 лет и он должен исполнить свою обязанность по постановке на воинский учет,
б. он,состоит на воинском учете, но не призван на обязательную военную службу или не состоит на учете в резерве Вооруженных Сил;
в. он состоит на учете в резерве Вооруженных Сил, но имеет установленную законом обязанность прохождения медицинской экспертизы(повторной экспертизы);
г. он в период рассмотрения заявления о прекращении гражданства участвует в учебных сборах или военных учениях;
д. в период рассмотрения его заявления объявлен или действует правовой режим военного положения.
3. В случае отсутствия гражданства другого государства гражданство Республики Армения прекращается на основании выданного компетентным органом иностранного государства письменного заверения (справки) о правовой возможности приобретения гражданства данного государства. В случае невозможности представления предусмотренного настоящей частью письменного заверения (справки), выданного (выданной) компетентным органом иностранного государства, гражданин при подаче заявления о прекращении гражданства Республики Армения может представить его (ее) в трехмесячный срок со дня подачи заявления. В случае непредставления установленного (установленной) настоящей частью письменного заверения (справки) компетентного органа иностранного государства в течение трех месяцев орган, принявший заявление гражданина,отклоняет его заявление. Гражданин может повторно обратиться с заявлением о смене гражданства Республики Армения в течение одного года после отклонения заявления о выходе из гражданства Республики Армения - при представлении письменного заверения (справки), выданного (выданной) компетентным органом иностранного государства.
4. Ответственность за подлинность и достоверность сведений,требуемых частью 3 настоящей статьи, несет лицо, представляющее документы. Если в течение пяти лет после прекращения гражданства Республики Армениявыясняется, что лицо представило фальшивые документы и существуютустановленные пунктами 2, 4 и 5 части 2 настоящей статьи основаниядля отклонения заявления о выходе из гражданства, Уполномоченный орган Правительства Республики Армения возбуждает процесс признания утратившим силу указа Президента Республики Армения о прекращении гражданства Республики Армения, о чем гражданин уведомляется в установленном законом порядке. Уполномоченный орган Правительства Республики Армениясоставляет заключение о признании указа Президента Республики Армения о прекращении гражданства Республики Армения утратившим силу и представляет его в Межведомственную комиссию по вопросам гражданства для рассмотрения и представления в Уполномоченный орган Правительства Республики Армения заключения в порядке, установленном частью 4 статьи 27 настоящего Закона.
Уполномоченный орган Правительства Республики Армения в установленном частью 5 статьи 27 настоящего Законапорядкевносит Президенту Республики Армения предложение о признании утратившим силу указа о прекращении гражданства лица с приложением соответствующего проекта указа Президента Республики Армения для решения вопроса о гражданстве лица в соответствии с частью7статьи 27 настоящего Закона.” .
Статья 8. Статью 27 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 27. Порядок решения вопросов гражданства
1. Лицо подает заявление о получении гражданства Республики Армения и прекращении гражданства Республики Армения лично, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом. В случае нахождения лица в Республике Армения заявление подается в Уполномоченный орган Правительства Республики Армения, а в случае его нахождения в иностранном государстве - в соответствующее посольство или консульское учреждение Республики Армения. Заявления, поданные в посольство или консульское учреждение Республики Армения, направляются в Уполномоченный орган Правительства Республики Армения при посредствеМинистерства иностранных дел Республики Армения.
2. Положительные заключения, составленные Уполномоченным органом Правительства Республики Армения по заявлениям о получении гражданства Республики Армения, а также о прекращении гражданства Республики Армения, направляются Президенту Республики Армения с приложением соответствующего проекта указа Президента Республики Армения.
3. Отрицательные заключения, составленные Уполномоченным органом Правительства Республики Армения по заявлениям о получении гражданства Республики Армения, а также о прекращении гражданства Республики Армения, а также заключения о прекращении гражданства лица при выявлении оснований, предусмотренных частью 2 статьи 23 настоящего Закона, направляются в Межведомственную комиссию по вопросам гражданства.
4. Межведомственная комиссия по вопросам гражданства после получения заключений, составленныхУполномоченным органом Правительства Республики Армения по предусмотренным частью 3 настоящей статьи случаям, рассматривает их на заседаниях, созываемых руководителем Комиссии. По результатам рассмотрения составляются итоговые заключения, которые направляются в Уполномоченный орган Правительства Республики Армения.
5. Уполномоченный орган Правительства Республики Армения после получения соответствующих заключений по случаям, установленным частью 4 настоящей статьи, представляет Президенту Республики Армения предложение о присвоении либо прекращении гражданства или об отклонении присвоения либо прекращения гражданства в отношении лица, представившего заявление о гражданстве,с приложением к нему соответствующего проекта указа Президента Республики Армения.
6. В предусмотренных частью 4 статьи 13 настоящего Закона случаях предложение Президенту Республики Армения о присвоении лицу гражданства представляет Премьер-министр Республики Армения - без соблюдения требований, установленных частями 1-5 настоящей статьи. В предусмотренных настоящей частью случаяхк предложению, представляемому Премьер-министром Республики Армения Президенту Республики Армения, прилагаютсясогласие лица на приобретение гражданства Республики Арменияи заключение Уполномоченного государственного органа в сфере национальной безопасности, которое Аппарат Премьер-министра Республики Армения получаетпосредством направления запросав Службу национальной безопасности.
7. Указы Президента Республики Армения, направленные на решение вопросов гражданства, принимаются в порядке, установленном статьей 139 Конституции Республики Армения.
8. Указ Президента Республики Армения о прекращении гражданства Республики Армениялица в случае представления им предусмотренного частью 4 настоящей статьи для прекращения гражданства Республики Арменияписьменного заверения (справки) о правовой возможности приобретения гражданства государства, выданного (выданной) компетентным органом данного иностранного государства, вступает в силу с момента представления уполномоченному органу доказательства (паспорта иностранного государства или заверенного в установленном законом порядке документа, удостоверяющего приобретение гражданства данного государства)получения им гражданства иностранного государства.
9. Порядок формирования и деятельности Межведомственной комиссии по вопросам гражданства устанавливаются Правительством Республики Армения.”.
Статья 9. В пункте 2 части 1 статьи 28 Закона слова “порядок их представления” заменить словами “порядок и сроки их представления, рассмотрения”.
Статья 10. Часть 2 статьи 29 Закона изложить в следующей редакции:
“Заявления о получении гражданства Республики Армения рассматриваются в течение девяноста дней со дня их регистрации в Уполномоченном органе Правительства Республики Армения, а заявления о прекращении гражданства, а также дела о прекращении гражданства лица в случае выявления оснований, предусмотренных пунктом 2 части 1 статьи 23 настоящего Закона, рассматриваются в шестимесячный срок.Повторное обращение лица в случае отклонения заявления или прекращения гражданства при выявлении оснований, предусмотренных пунктом 2 части 1 статьи 23 настоящего Закона,допускается через один год со дня отклонения заявления – в установленном настоящим Законом порядке.”.
Статья 11. Настоящий Закон вступает в силу через шесть месяцев после его официального опубликования.