Ընդունվել է 16.12.2021
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 154-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 154. Շենքեր եւ շինություններ ինքնակամ կառուցելը, վերակառուցելը կամ տեղադրելը կամ առանց թույլտվության շինարարություն կամ տեղադրման թույլտվություն պահանջող շինարարական աշխատանքներ իրականացնելը, ինքնակամ կառույցի կասեցման դեպքում շենքեր եւ շինություններ ինքնակամ կառուցելը շարունակելը
1. Սեփականության կամ հողօգտագործման իրավունք ունեցող անձի կողմից այդ հողամասի վրա, ինչպես նաեւ անհատական բնակելի տներում կամ ստորաբաժանված կամ բազմաբնակարան շենքերում կամ շենքերին կից, օրենքով եւ այլ իրավական ակտերով սահմանված կարգով այդ նպատակի համար չհատկացված հողամասում կամ առանց թույլտվության կամ թույլտվությամբ սահմանված պայմանների կամ քաղաքաշինական նորմերի ու կանոնների էական խախտումներով շենք, շինություն կամ այլ կառույց կառուցելը կամ վերակառուցելը կամ տեղադրելը կամ առանց թույլտվության շինարարություն կամ տեղադրման թույլտվություն պահանջող շինարարական աշխատանքներ իրականացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից հազարապատիկի չափով:
2. Գյուղական բնակավայրերում տնամերձ հողամասի վրա բնակելի տուն ինքնակամ կառուցելը՝
3. Սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով սահմանված արարքներից որեւէ մեկը պետությանը, համայնքներին, ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասերի վրա կատարելը հողօգտագործման իրավունք չունեցող անձի կողմից՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հազարհինգհարյուրապատիկից երկուհազարապատիկի չափով:
4. Սույն հոդվածի 1-3-րդ մասերով սահմանված արարքներից որեւէ մեկը վարչական տույժ նշանակելու օրվանից հետո շարունակելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկից երկուհազարհինգհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 157.17-րդ եւ 157.18-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 157.17. Համայնքի ղեկավարի կողմից պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասում ինքնակամ կառույցի քանդման (ապամոնտաժման) մասին որոշում չկայացնելը կամ իր լիազորությունների շրջանակներում օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ինքնակամ կառույցի քանդման (ապամոնտաժման) մասին որոշման կատարումը չապահովելը
1. Համայնքի ղեկավարի կողմից պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասում ինքնակամ կառույցի քանդման (ապամոնտաժման) մասին որոշում չկայացնելը կամ իր լիազորությունների շրջանակներում օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ինքնակամ կառույցի քանդման (ապամոնտաժման) մասին որոշման կատարումը չապահովելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկից երկուհազարհինգհարյուրապատիկի չափով:
Հոդված 157.18. Համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասում ինքնակամ կառույց հայտնաբերելու դեպքում հողային պաշարների պետական կառավարման լիազոր մարմնի իրավասու պաշտոնատար անձի կողմից Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով եւ ժամկետներում համապատասխան համայնքի ղեկավարին եւ տեսչական մարմնին չհայտնելը
1. Համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասում ինքնակամ կառույց հայտնաբերելու դեպքում հողային պաշարների պետական կառավարման լիազոր մարմնի իրավասու պաշտոնատար անձի կողմից Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով եւ ժամկետներում համապատասխան համայնքի ղեկավարին եւ տեսչական մարմնին չհայտնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 244.11-րդ հոդվածում՝
1) առաջին պարբերության «157.16» թիվը փոխարինել «157.16-157.18-րդ» բառերով.
2) երկրորդ պարբերության 1-ին կետից «գործերով» բառից հետո հանել «իսկ» բառը եւ նույն կետը «տասնապատիկի չափով» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ 157.17-րդ եւ 157.18-րդ հոդվածներով նախատեսված դեպքերում» բառերով:

"Статья 154. Самовольное строительство, реконструкция или установка зданий и строений либо осуществление строительства без разрешения или осуществление строительных работ, требующих разрешение на установку, продолжение самовольного строительства зданий и строений в случае приостановления самовольного строительства
1. Строительство, реконструкция или установка лицом, имеющим право собственности или землепользования, зданий и строений или иных сооружений на этом земельном участке, а также в индивидуальных жилых домах или ведомственных, или многоквартирных зданиях, или при зданиях, на земельных участках, не предусмотренных для этих целей в установленном законом и иными правовыми актами порядке, или без разрешения, или с существенным нарушением установленных разрешением условий или градостроительных норм и правил либо осуществление строительства без разрешения или строительных работ, требующих разрешение на установку:
влечет назначение штрафа - от пятисоткратного до тысячекратного размера установленной минимальной заработной платы.
2. Самовольное строительство жилого дома на приусадебном участке в сельской местности:
влечет назначение штрафа - в стократном размере установленной минимальной заработной платы.
3. Совершение лицом, не имеющим права землепользования, одного из деяний, установленных частями 1 и 2 настоящей статьи, на земельных участках, принадлежащих на праве собственности государству, муниципалитетам, физическим или юридическим лицам:
влечет назначение штрафа от тысячепятисоткратного до двухтысячекратного размера установленной минимальной заработной платы.
4. Продолжение совершения деяний, установленных частями 1-3 настоящей статьи, после дня наложения административного взыскания:
влечет назначение штрафа - от двухтысячекратного до двухтысячепятисоткратного размера установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. Кодекс дополнить статьями 157.17 и 157.18 следующего содержания:
"Статья 157.17. Непринятие главой муниципалитета решения о сносе (демонтаже) самовольной постройки на земельном участке, находящемся в государственной или муниципальной собственности, либо необеспечение исполнения в пределах своих полномочий решения о сносе (демонтаже) самовольной постройки в установленном законом порядке
1. Непринятие главой муниципалитета решения о сносе (демонтаже) самовольной постройки на земельном участке, находящемся в государственной или муниципальной собственности, либо необеспечение исполнения в пределах своих полномочий решения о сносе (демонтаже) самовольной постройки в установленном законом порядке:
влечет назначение штрафа - от двухтысячекратного до двухтысячепятисоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
Статья 157.18. Неуведомление компетентным должностным лицом уполномоченного органа государственного управления земельными ресурсами руководителя соответствующего муниципалитета и инспекционного органа в порядке и сроки, установленные Правительством Республики Армения, в случае обнаружения самовольной постройки на расположенном в пределах административных границ муниципалитета земельном участке, являющемся государственной или муниципальной собственностью
1. Неуведомление компетентным должностным лицом уполномоченного органа государственного управления земельными ресурсами руководителя соответствующего муниципалитета и инспекционного органа в порядке и сроки, установленные Правительством Республики Армения, в случае обнаружения самовольной постройки на расположенном в пределах административных границ муниципалитета земельном участке, являющемся государственной или муниципальной собственностью:
влечет назначение штрафа — от двухсоткратного до трехсоткратного размера установленной минимальной заработной платы.".
Статья 3. В статье 244.11 Кодекса:
1) в абзаце первом число "157.16" заменить числами "157.16-157.18";
2) в абзаце втором после слов "статьи 152.2" исключить союз "а", абзац после слов "в десятикратном размере установленной минимальной заработной платы" дополнить словами ", а также в случаях, предусмотренных статьями 157.17 и 157.18".