ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 09.02.2022
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2018 թվականի փետրվարի 9-ի քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 1-ին հոդվածի 1-ին մասում «վարչական պալատում» բառերը փոխարինել «հակակոռուպցիոն պալատներում» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 26-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 26. Ընդդատության եւ ենթակայության մասին վեճերը
1. Գործն ըստ տարածքային ընդդատության կամ սնանկության դատարանից ըստ ենթակայության ստացած դատարանը յոթնօրյա ժամկետում որոշում է կայացնում այն վարույթ ընդունելու կամ գործը Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի նախագահին ուղարկելու մասին, եթե համաձայն չէ գործի տարածքային ընդդատությանը կամ ենթակայությանը:
2. Դատարանը յոթնօրյա ժամկետում որոշում է կայացնում վարչական դատարանից վերահասցեագրված հայցադիմումը վարույթ ընդունելու կամ գործը Վճռաբեկ դատարանի նախագահին ուղարկելու մասին, եթե համաձայն չէ գործի ենթակայությանը:
3. Հակակոռուպցիոն դատարանը յոթնօրյա ժամկետում որոշում է կայացնում դատարանից ստացած գործը վարույթ ընդունելու կամ այն Վճռաբեկ դատարանի նախագահին ուղարկելու մասին, եթե համաձայն չէ գործի ենթակայությանը: Դատարանը յոթնօրյա ժամկետում որոշում է կայացնում հակակոռուպցիոն դատարանից ստացած գործը վարույթ ընդունելու կամ այն Վճռաբեկ դատարանի նախագահին ուղարկելու մասին, եթե համաձայն չէ գործի ենթակայությանը:
4. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված դեպքում Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի նախագահը գործը Վճռաբեկ դատարանում ստանալու պահից հնգօրյա ժամկետում որոշում է գործի ընդդատությունը կամ ենթակայությունը:
5. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքում` Վճռաբեկ դատարանի նախագահը եւ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատների նախագահները, իսկ սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված դեպքերում Վճռաբեկ դատարանի նախագահը եւ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ հակակոռուպցիոն պալատների նախագահները գործը Վճռաբեկ դատարանում ստանալու պահից հնգօրյա ժամկետում որոշում են գործի ենթակայությունը:
6. Սույն հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերով նախատեսված որոշումն ընդունելու համար Վճռաբեկ դատարանի նախագահը հրավիրում է նիստ` իր, ինչպես նաեւ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ համապատասխանաբար վարչական կամ հակակոռուպցիոն պալատների նախագահների մասնակցությամբ: Նիստն իրավազոր է, եթե դրան մասնակցում են նիստին մասնակցելու իրավունք ունեցող բոլոր անձինք: Որոշումն ընդունվում է նիստին ներկա անձանց ձայների մեծամասնությամբ: Քվեարկելիս ձեռնպահ մնալ չի թույլատրվում:
7. Սույն հոդվածով սահմանված կարգով որոշված դատարանը համարվում է իրավասու դատարան:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 27-րդ հոդվածում`
1) 6-րդ մասի «եւ վարչական պալատի» բառերը փոխարինել «պալատի, իսկ հակակոռուպցիոն պալատում՝ հակակոռուպցիոն քաղաքացիական գործերի քննության դատական կազմի» բառերով.
2) 7-րդ մասի «իսկ Վճռաբեկ դատարանում` Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատի» բառերը փոխարինել «Վճռաբեկ դատարանում` քաղաքացիական պալատի, իսկ հակակոռուպցիոն պալատում՝ հակակոռուպցիոն քաղաքացիական գործերի քննության դատական կազմի» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 402-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատում բողոքը քննելիս դատական նիստը վարում է տարիքով ավագ դատավորը, եթե պալատի նախագահն ընդգրկված չէ հակակոռուպցիոն քաղաքացիական գործերի քննության դատական կազմում:»:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված ժամկետներում:
2. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածը դատարանների միջեւ ընդդատության, ինչպես նաեւ դատարանի եւ սնանկության դատարանների միջեւ ենթակայության մասին վեճերին վերաբերող կարգավորումների մասով ուժի մեջ է մտնում Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի նախագահի նշանակման պահից, դատարանի եւ վարչական դատարանի միջեւ ենթակայության մասին վեճերին վերաբերող կարգավորումների մասով՝ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատների նախագահների նշանակման պահից, իսկ դատարանի եւ հակակոռուպցիոն դատարանի միջեւ ենթակայության մասին վեճերին վերաբերող կարգավորումների մասով՝ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ հակակոռուպցիոն պալատների նախագահների նշանակման պահից:
3. Մինչեւ սույն օրենքի 2-րդ հոդվածն ուժի մեջ մտնելը Վճռաբեկ դատարանում ստացված ընդդատության եւ ենթակայության մասին վեճերը ենթակա են լուծման Օրենսգրքի` մինչեւ սույն օրենքի 2-րդ հոդվածն ուժի մեջ մտնելը գործող դրույթներին համապատասխան:
4. Մինչեւ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատը գործելը վճռաբեկության կարգով քաղաքացիական գործերի քննությունն իրականացնում է Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատը: Մինչեւ Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատը գործելը հակակոռուպցիոն քաղաքացիական գործերով կայացված դատական ակտերի դեմ բողոքների վերաբերյալ գործերի քննությունն իրականացնում է Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատը, եթե Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատը դեռեւս չի գործում, իսկ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատը գործելուց հետո` քաղաքացիական պալատը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ГРАЖДАНСКИЙ ПРОЦЕССУАЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В части 1 статьи 1 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее – Кодекс) слова “административной палате” заменить словами “антикоррупционных палатах”.
Статья 2 . Статью 26 Кодекса изложить в следующей редакции:
Статья 26. Споры о подсудности и подведомственности
1. Суд, получивший дело по территориальной подсудности или из суда по банкротству по подведомственности , в семидневный срок выносит определение о принятии его к производству или о направлении дела председателю гражданской палаты Кассационного суда, если не согласен с территориальной подсудностью или подведомственностью дела.
2. Суд в семидневный срок выносит определение о принятии к производству переадресованного из административного суда искового заявления либо о направлении дела Председателю Кассационного суда, если не согласен с подведомственностью дела.
3. Антикоррупционный суд в семидневный срок выносит определение о принятии полученного из суда дела к производству либо о направлении его Председателю Кассационного суда, если не согласен с подведомственностью дела. Суд в семидневный срок выносит определение о принятии поступившего из Антикоррупционного суда дела к производству либо о направлении его Председателю Кассационного суда, если не согласен с подведомственностью дела.
4. В предусмотренном частью 1 настоящей статьи случае председатель гражданской палаты Кассационного суда в пятидневный срок с момента поступления дела в Кассационный суд определяет подсудность и подведомственность дела.
5. В предусмотренном частью 2 настоящей статьи случае Председатель Кассационного суда и председатели гражданской и административной палат Кассационного суда, а в предусмотренных частью 3 настоящей статьи случаях - Председатель Кассационного суда, председатели гражданской и антикоррупционной палат Кассационного суда определяют подсудность дела в пятидневный срок с момента пступления дела в Кассационный суд.
6. Для вынесения определения, предусмотренного частями 2 и 3 настоящей статьи, Председатель Кассационного суда созывает заседание со своим участием, а также с участием председателей гражданской и соответственно административной или антикоррупционной палат Кассационного суда. Заседание правомочно, если в нем участвуют все лица, имеющие право на участие в заседании. Определение принимается большинством голосов присутствующих на заседании лиц. Воздержание от голосования не допускается.
7. Суд, определенный в установленном настоящей статьей порядке, считается правомочным судом.”.
Статья 3. В статье 27 Кодекса:
1) в части 6 слова "и административной палат" заменить словами “палаты, а в антикоррупционной палате Кассационного суда – судейского состава по рассмотрению антикоррупционных гражданских дел".
2) в части 7 слова "а в Кассационном суде - большинством голосов от общего числа судей гражданской и административной палат Кассационного суда" заменить словами "в Кассационном суде - большинством голосов от общего числа судей гражданской палаты Кассационного суда,а в антикоррупционной палате Кассационного суда - большинством голосов от общего числа судей судейского состава по рассмотрению антикоррупционных гражданских дел”.
Статья 4. Часть 2 статьи 402 Кодекса дополнить новым предложением следующего содержания: “При рассмотрении жалобы в антикоррупционной палате Кассационного суда судебное заседание ведет старший по возрасту судья, если председатель палаты не включен в состав суда по рассмотрению антикоррупционных гражданских дел".
1. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем ​​ его официального опубликования, за исключением статьи 2 настоящего Закона, которая вступает в силу в сроки, предусмотренные частью 2 настоящей статьи.
2. В части регулирования споров о подсудности между судами, а также споров о подведомственности между судом и судами побанкротству статья 2 настоящего Закона вступает в силу с момента назначения председателя гражданской палаты Кассационного суда, в части регулирования споров о подведомственности между судом и административным судом - с момента назначения председателей гражданской и административной палат Кассационного суда, а в части регулирования споров о подведомственности между судом и Антикоррупционным судом - с момента назначения председателей гражданской и антикоррупционной палат Кассационного суда.
3. До вступления в силу статьи 2 настоящего Закона поступившие в Кассационный суд споры о подсудности и подведомственности подлежат разрешению в соответствии с положениями Кодекса, действующими до вступления в силу статьи 2 настоящего Закона.
4. До начала работы гражданской палаты Кассационного суда рассмотрение гражданских дел в кассационном порядке осуществляют гражданская и административная палаты Кассационного суда. До начала работы антикоррупционной палаты Кассационного суда рассмотрение дел по жалобам, принесенным против судебных актов, вынесенных по антикоррупционным гражданским делам, осуществляют гражданская и административная палаты Кассационного суда, - если гражданская палата Кассационного суда еще не функционирует, а после функционирования гражданской палаты Кассационного суда - гражданская палата.