ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 09.02.2022
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 182.2 -րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 182.2. Սննդամթերքի եւ կերի անվտանգության, բուսասանիտարիայի եւ անասնաբուժության ոլորտներում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնի պաշտոնատար անձանց հանձնարարականները չկատարելը կամ ստուգումների, աուդիտների, դիտարկումների, անասնահամաճարակային մշտադիտարկումների, բուսասանիտարական մշտադիտարկումների, ստուգայցերի եւ (կամ) վարչական վարույթների իրականացումը խոչընդոտելը
1. Սննդամթերքի եւ կերի անվտանգության, բուսասանիտարիայի եւ անասնաբուժության ոլորտներում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնի պաշտոնատար անձանց հանձնարարականները չկատարելը կամ ստուգումների, աուդիտների, դիտարկումների, անասնահամաճարակային մշտադիտարկումների, բուսասանիտարական մշտադիտարկումների, ստուգայցերի եւ (կամ) այլ վարչական վարույթների իրականացումը խոչընդոտելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնհինգապատիկից մինչեւ երեսնապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ ութսունապատիկից մինչեւ հարյուրհիսնապատիկի չափով:
2. Նույն արարքը, եթե կատարվել է կրկին կամ յուրաքանչյուր հաջորդ անգամ, վարչական տույժի միջոցներ կիրառելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկից մինչեւ քառասնապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ հարյուրապատիկից մինչեւ երկուհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 230-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «պետերը» բառից հետո լրացնել «, իսկ սույն օրենսգրքի 182.4-րդ հոդվածի 3-րդ, 4-րդ եւ 11-րդ մասերով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը՝ նաեւ ստուգայց իրականացնող պաշտոնատար անձինք» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 238.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «ղեկավարները» բառից հետո լրացնել «, իսկ սույն օրենսգրքի 182.4-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 4-րդ մասերով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը՝ նաեւ ստուգայց իրականացնող պաշտոնատար անձինք» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 277-րդ հոդվածը չորրորդ պարբերությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Սույն օրենսգրքի 182.4-րդ հոդվածի 3-րդ, 4-րդ եւ 11-րդ մասերով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը քննվում են անմիջապես՝ հայտնաբերված խախտումների վերաբերյալ կազմված արձանագրության առթիվ խախտում թույլ տված անձանց կողմից դիտողություն չներկայացվելու պարագայում: Հայտնաբերված խախտումների վերաբերյալ կազմված արձանագրության առթիվ խախտում թույլ տված անձանց կողմից դիտողություն ներկայացվելու պարագայում վարույթն իրականացվում է սույն օրենսգրքով նախատեսված ընդհանուր կարգով:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 278-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Սույն օրենսգրքի 182.4-րդ հոդվածի 3-րդ, 4-րդ եւ 11-րդ մասերով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերի քննությունն իրականացվում է խախտման հայտնաբերման վայրում անմիջապես՝ սահմանափակվելով որոշման ընդունմամբ, որը կազմվում է խախտման հայտնաբերման վայրում անմիջապես՝ հայտնաբերված խախտումների վերաբերյալ կազմված արձանագրության առթիվ խախտում թույլ տված անձանց կողմից դիտողություն չներկայացվելու պարագայում: Հայտնաբերված խախտումների վերաբերյալ կազմված արձանագրության առթիվ խախտում թույլ տված անձանց կողմից դիտողություն ներկայացվելու պարագայում վարույթն իրականացվում է սույն օրենսգրքով նախատեսված ընդհանուր կարգով:»:

Статью 182.2 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
"Статья 182.2.
Невыполнение предписаний должностных лиц инспекционного органа, осуществляющего контроль в сферах безопасности пищевых продуктов и кормов, фитосанитарии и ветеринарии, либо воспрепятствование проведению проверок, аудитов, наблюдений, санитарно-эпидемиологического мониторинга, фитосанитарного мониторинга, выездных проверок и (или) осуществлению административного производства
1. Невыполнение предписаний должностных лиц инспекционного органа, осуществляющего контроль в сферах безопасности пищевых продуктов и кормов, фитосанитарии и ветеринарии, либо воспрепятствование проведению проверок, аудитов, наблюдений, санитарно-эпидемиологического мониторинга, фитосанитарного мониторинга, выездных проверок и (или) осуществлению административного производства:
влечет назначение штрафа — гражданам - от пятнадцатикратного до тридцатикратного размера, а должностным лицам - от восьмидесятикратного до стопятидесятикратного размера установленной минимальной заработной платы.
2. Повторное совершение того же деяния либо каждое неоднократное его совершение в течение года после применения мер административного взыскания:
влечет назначение штрафа — гражданам - от тридцатикратного до сорокакратного размера, а должностным лицам - от стократного до двухсоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
Часть 2 статьи 230 Кодекса после слов "территориальных центров Инспекционного органа" дополнить словами ", а по административным правонарушениям, предусмотренным частями 3, 4 и 11 статьи 182.4 настоящего Кодекса, – также должностные лица, осуществляющие выездную проверку.".
Часть 2 статьи 238.2 Кодекса после слов "руководители территориальных органов" дополнить словами ", а дела об административных правонарушениях, предусмотренных частями 3 и 4 статьи 182.4 настоящего Кодекса, – также должностные лица, осуществляющие выездную проверку.".
Статью 277 Кодекса после абзаца четвертого дополнить новым абзацем следующего содержания:
"Дела об административных правонарушениях, предусмотренных частями 3, 4 и 11 статьи 182.4 настоящего Кодекса, рассматриваются безотлагательно в случае непредставления лицами, совершившими нарушение, замечаний на протокол, составленный по выявленным нарушениям. В случае представления лицами, совершившими нарушение, замечаний на протокол, составленный по выявленным нарушениям, производство осуществляется в общем порядке, предусмотренном настоящим Кодексом.".
Статью 278 Кодекса дополнить новым абзацем следующего содержания:
"Рассмотрение дел об административных правонарушениях, предусмотренных частями 3, 4 и 11 статьи 182.4 настоящего Кодекса, производится непосредственно на месте обнаружения нарушения, и ограничивается вынесением решения, которое в случае непредставления лицами, совершившими нарушение, замечаний на протокол, составленный по выявленным нарушениям, составляется непосредственно на месте обнаружения нарушения. В случае представления лицами, совершившими нарушение, замечаний на протокол, составленный по выявленным нарушениям, производство осуществляется в общем порядке, предусмотренном настоящим Кодексом.".