ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային oրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 440-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ եւ 6-րդ մասերով.
«5. Հարկային մարմնի բողոքարկման հանձնաժողով ներկայացված դիմում-բողոքների քննությունն իրականացվում է գրավոր ընթացակարգով, բացառությամբ համալիր հարկային ստուգման արդյունքում ընդունված ստուգման ակտերի բողոքարկման դիմում-բողոքների, որոնց քննությունն իրականացվում է բանավոր ընթացակարգով, ինչպես նաեւ Օրենսգրքի 442-րդ հոդվածի 4.2-րդ մասով նախատեսված դեպքերի:
6. Բանավոր ընթացակարգով դիմում-բողոքների քննությունը կարող է իրականացվել նաեւ տեսաձայնային կապի միջոցով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 441-րդ հոդվածում՝
1) 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Հարկային մարմնի ընդունած եւ ուժի մեջ մտած անհատական իրավական ակտը կարող է բողոքարկվել այն ուժի մեջ մտնելու օրվանից, իսկ հարկային ծառայողի գործողությունները կամ անգործությունը՝ այն կատարելու կամ ցուցաբերելու օրվանից երկու ամսվա ընթացքում:».
2) 5-րդ մասը «ծանուցագրի ձեւը,» բառերից հետո լրացնել «հանձնաժողովի անդամների կողմից ներկայացվող քվեաթերթիկի ձեւը,» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 442-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 4-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Բանավոր ընթացակարգով քննության ենթակա՝ հարկային մարմնի բողոքարկման հանձնաժողով ներկայացված դիմում-բողոքը հանձնաժողովի կողմից քննարկման ընդունվելու դեպքում դիմում-բողոք բերած անձը նախապես ծանուցվում է համապատասխան նիստի անցկացման վայրի եւ ժամանակի մասին:».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին եւ 4.2-րդ մասերով.
«4.1. Հարկային մարմնի բողոքարկման հանձնաժողով ներկայացված դիմում-բողոքի բանավոր քննությունն իրականացվում է բողոքարկման հանձնաժողովի նիստերի միջոցով, իսկ գրավոր քննությունը՝ էլեկտրոնային ընդհանուր փաստաթղթաշրջանառության միջոցով՝ գրավոր քվեարկություն կազմակերպելու եղանակով:
4.2. Հարկային մարմնի բողոքարկման հանձնաժողովը որոշում է դիմում-բողոքի քննությունն իրականացնել բանավոր ընթացակարգով, եւ դիմում-բողոք բերած անձը նախապես ծանուցվում է համապատասխան նիստի անցկացման վայրի եւ ժամանակի մասին, եթե`
1) գրավոր քննության ընթացքում պարզվում է, որ առկա են գործի փաստական հանգամանքների պարզաբանման համար անհրաժեշտ հանգամանքներ, որոնք կարող է պարզաբանել միայն դիմում-բողոք բերած անձը.
2) դիմում-բողոք բերած անձը դիմումով ներկայացրել է քննությունը բանավոր ընթացակարգով անցկացնելու հիմնավորումներ, որոնք ընդունել է հանձնաժողովը` բանավոր ընթացակարգով ավելի արդյունավետ քննություն իրականացնելու հիմքով:».
4) 5-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 443-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Որոշումները կայացվում են քվեարկությամբ՝ պարզ մեծամասնության ձեւով: Բանավոր ընթացակարգով քննության արդյունքում որոշումներն ընդունվում են նիստի ընթացքում բաց քվեարկությամբ, իսկ գրավոր ընթացակարգով քննության արդյունքում՝ քննության օրը գրավոր քվեարկությամբ:».
«3. Հարկային մարմնի բողոքարկման հանձնաժողովի կայացրած որոշումներն էլեկտրոնային ստորագրությամբ ստորագրում է հանձնաժողովի նախագահը: Որոշումներն ուժի մեջ են մտնում իրազեկելուն հաջորդող օրվանից: Հանձնաժողովը որոշման ընդունման մասին դիմումատուին իրազեկում է որոշումն ընդունելուց հետո՝ երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում, հարկային մարմնի հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային կառավարման համակարգի՝ հարկ վճարողի անձնական էջում որոշումը տեղադրելու եղանակով: Հարկային մարմնի հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային կառավարման համակարգի անձնական էջում որոշման տեղադրումը հավաստվում է էլեկտրոնային համակարգի կողմից: Հանձնաժողովը որոշման ընդունման մասին որպես հարկ վճարող չհաշվառված ֆիզիկական անձանց իրազեկում է «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 59-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:».
3) 4-րդ մասից հանել «տեսչական մարմինների միասնական բողոքարկման հանձնաժողով՝ «Տեսչական մարմինների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով կամ» բառերը:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերով նախատեսված դեպքերի: Սույն օրենքի դրույթները կիրառվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո հարկային մարմին մուտքագրված դիմում-բողոքների քննության նկատմամբ:
2. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածով լրացվող՝ Օրենսգրքի 440-րդ հոդվածի 6-րդ մասն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակումից վեց ամիս հետո:
3. Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով նախատեսված` հարկ վճարողի անձնական էջում տեղադրելու եղանակով որոշումների իրազեկման մասով դրույթներն ուժի մեջ են մտնում 2022 թվականի հոկտեմբերի 1-ից:
4. Մինչեւ սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված ժամկետը հանձնաժողովը որոշման ընդունման մասին դիմումատուին իրազեկում է «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» օրենքի 59-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:

Статья 1. Статью 440 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить частями 5 и 6 следующего содержания:
“5. Рассмотрение поданных в апелляционную комиссию налогового органа заявлений-жалоб осуществляется по письменной процедуре, за исключением принятых в результате комплексной налоговой проверки заявлений-жалоб по обжалованию актов проверки, рассмотрение которых осуществляется по устной процедуре, а также в случаях, предусмотренных частью 4.2 статьи 442 Кодекса.
6. Рассмотрение заявлений-жалоб по устной процедуре может осуществляться также посредством аудиовизуальной связи.”.
Статья 2. В статье 441 Кодекса:
“4. Принятый налоговым органом и вступивший в силу индивидуальный правовой акт может быть обжалован со дня его вступления в силу, а действия или бездействие налогового служащего могут быть обжалованы в течение двух месяцев со дня их совершения или проявления.”;
2) часть 5 после слов “подавшему заявление-жалобу лицу,” дополнить словами “форма бюллетеня для голосования, представляемого членами комиссии”.
Статья 3. В статье 442 Кодекса:
1) часть 3 признать утратившей силу;
2) первое предложение части 4 изложить в следующей редакции: “ В случае принятия комиссией поданного в апелляционную комиссию налогового органа заявления-жалобы, подлежащего рассмотрению по устной процедуре, лицо, подавшее заявление-жалобу, заранее уведомляется о месте и времени проведения соответствующего заседания.
3) статью дополнить частями 4.1 и 4.2 следующего содержания:
“4.1. Устное рассмотрение заявления-жалобы, поданного в апелляционную комиссию налогового органа, осуществляется посредством заседаний апелляционной комиссии, а письменное рассмотрение - посредством общего электронного документооборота путем организации письменного голосования.
4.2. Апелляционная комиссия налогового органа принимает решение о проведении рассмотрения заявления-жалобы по устной процедуре, и лицо, подавшее заявление-жалобу, заранее уведомляется о месте и времени проведения соответствующего заседания, если:
1) в ходе письменного рассмотрения выясняется, что имеются обстоятельства, необходимые для установления фактических обстоятельств дела, по которым могут быть даны пояснения только лицом, подавшим заявление-жалобу;
2) лицо, подавшее заявление-жалобу, своим заявлением представилообоснования для проведения рассмотрения по устной процедуре, которые были приняты комиссией по основанию проведения более эффективного рассмотрения заявления по устной процедуре.”.
4) часть 5 признать утратившей силу.
Статья 4. В статье 443 Кодекса:
1) второе предложение части 2 изложить в следующей редакции: “Решения принимаются голосованием - простым большинством голосов. В результате рассмотрения по устной процедуре решения принимаются открытым голосованием в ходе заседания, а в результате рассмотрения по письменной процедуре – письменным голосованием в день рассмотрения.”;
“3. Решения, вынесенные апелляционной комиссией налогового органа, подписываются председателем комиссии электронной подписью. Решения вступают в силу со дня, следующего за днем извещения. Комиссия в течение трех рабочих дней после принятия решения уведомляет заявителя о принятии решения путем размещения решения на личной странице налогоплательщика в электронной системе управления налогового органа по представлению отчетов. Размещение решения на личной странице налогоплательщика в электронной системе управления налогового органа по представлению отчетов подтверждается электронной системой. Комиссия уведомляет не состоящих на учете в качестве налогоплательщика физических лиц о принятии решения в порядке, установленном статьей 59 Закона Республики Армения “Об основах администрирования и административном производстве”.”;
3) в части 4 исключить слова “в Единую апелляционную комиссию инспекционных органов в порядке, установленном Законом Республики Армения “Об инспекционных органах”, или”.
1. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, за исключением случаев, предусмотренных частями 2 и 3 настоящей статьи. Положения настоящего Закона применяютсяк рассмотрению заявлений-жалоб, поступивших в налоговый орган после вступления в силу настоящего Закона.
2. Часть 6 статьи 440 Кодекса, дополненная статьей 1 настоящего Закона, вступает в силу через шесть месяцев после официального опубликования.
3. Предусмотренные пунктом 2 части 1 статьи 4 настоящего Закона положения в части информирования о решениях путем их размещения на личной странице налогоплательщика в электронной системе управления налогового органа по представлению отчетов вступают в силу с 1 октября 2022 года.
4. Комиссия до предусмотренного частью 3 настоящей статьи срока уведомляет заявителя о принятии решения в порядке, установленном статьей 59 Закона Республики Армения “Об основах администрирования и административном производстве”.