Հոդված 1. 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 1-ին հոդվածի 1-ին մասը «իրականացման կարգը,» բառերից հետո լրացնել «Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների հիման վրա հարկային մարմնի կողմից օրենքով պահպանվող գաղտնի տեղեկություն ստանալու վերաբերյալ դիմումների քննության կարգը,» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 3-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«6. Վարչական դատարան կարող է դիմել նաեւ հարկային մարմինը Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների հիման վրա բանկերում եւ այլ ֆինանսական կազմակերպություններում օրենքով պահպանվող գաղտնի տեղեկություն (այսուհետ՝ գաղտնի տեղեկություն) հարկման նպատակով ստանալու վերաբերյալ գործերով՝ սույն օրենսգրքի 31.7-րդ գլխին համապատասխան:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 94-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) սույն օրենսգրքի 31.7-րդ գլխով սահմանված՝ հարկային մարմինների կողմից տեղեկատվության փոխանակման վերաբերյալ գործերով վարույթի շրջանակներում անհրաժեշտություն է առաջացել պարզելու լրացուցիչ հանգամանքներ կամ ստանալու տեղեկություններ:»:
Հոդված 4. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 31.7-րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 31.7
ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ԿՈՂՄԻՑ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՓՈԽԱՆԱԿՄԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԳՈՐԾԵՐՈՎ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 222.20. Հարկային մարմինների կողմից տեղեկատվության փոխանակման վերաբերյալ գործերը
1. Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների հիման վրա հարկման նպատակով գաղտնի տեղեկություն ստանալու համար հարկային մարմնի դիմումի քննությունն իրականացվում է սույն օրենսգրքով նախատեսված կանոնների պահպանմամբ՝ հաշվի առնելով սույն գլխի առանձնահատկությունները:
Հոդված 222.21. Դիմումին ներկայացվող պահանջները եւ կցվող փաստաթղթերը
1. Սույն օրենսգրքի 222.20-րդ հոդվածում նշված գործերով դիմումը ձեւակերպվում է գրավոր եւ բովանդակում է՝
1) նշում այն մասին, որ դիմումը ներկայացվում է վարչական դատարան,
2) դիմողի անվանումը եւ հասցեն,
3) դիմումը ներկայացնող պաշտոնատար անձի անունը, պաշտոնը,
4) դիմումի էության հակիրճ նկարագրությունը,
5) այն փաստերը, որոնց վրա հիմնվում է դիմողի պահանջը՝ Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների շրջանակներում տեղեկատվություն տրամադրելու սահմանված պահանջը, եւ հիմնավորում առ այն, որ օտարերկրյա իրավասու մարմնի կողմից հայցվող տեղեկատվությունը համապատասխանում է Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների շրջանակներում սահմանված պահանջներին, եւ առկա չեն դրանցով սահմանված տեղեկություն տրամադրելու մասին հարցման մերժման հիմքերը,
6) դիմողի պահանջը հիմնավորող փաստարկները,
7) դիմողի պահանջը,
8) գրավոր ապացույցների ցանկը, եթե այդպիսիք կցվում են դիմումին,
9) հարցման մեջ նշված անձին կամ անձանց նույնականացնող տվյալները եւ այն փաստերն ու հանգամանքները, որոնք հիմք են հանդիսացել անձանց վերաբերյալ հարցում անելու համար,
10) դիմումը ներկայացնելու տարին, ամիսը, ամսաթիվը:
2. Դիմումը ստորագրում է դիմողի պաշտոնատար անձը:
3. Դիմումին կից ներկայացվում է օտարերկրյա իրավասու մարմնի հարցման վերաբերյալ հակիրճ տեղեկատվություն:
Հոդված 222.22. Դիմումի քննությունը
1. Վարչական դատարանը պարտավոր է դիմումը ստանալուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, ընդունել վարույթ, եթե այն ներկայացվել է սույն օրենսգրքի 222.21-րդ հոդվածով նախատեսված պահանջների պահպանմամբ:
2. Եթե չեն պահպանվել սույն օրենսգրքի 222.21-րդ հոդվածի պահանջները, ապա վարչական դատարանը եռօրյա ժամկետում պատճառաբանված որոշմամբ դիմումը վերադարձնում է` նշելով այն պահանջը, որը չի պահպանվել: Դիմումում առկա ձեւական սխալները վերացնելու եւ որոշումը ստանալու օրվանից հետո` երկու օրվա ընթացքում, այն վարչական դատարան կրկին ներկայացնելու դեպքում դիմումը վարչական դատարան ընդունված է համարվում սկզբնական ներկայացման օրը:
3. Սույն գլխով նախատեսված գործերը վարչական դատարանը քննում է միանձնյա՝ գրավոր ընթացակարգով՝ դռնփակ դատական նիստում:
4. Սույն գլխով նախատեսված գործերով դիմումը վարչական դատարանը քննում եւ գործն ըստ էության լուծող դատական ակտը կայացնում է դիմումը վարույթ ընդունելուց հետո՝ տասնհինգօրյա ժամկետում:
5. Վարչական դատարանը իրավասու է ոչ ավելի, քան եռօրյա ժամկետով կասեցնելու գործի վարույթը, եթե անհրաժեշտություն է առաջացել լրացուցիչ հանգամանքներ պարզելու կամ տեղեկություններ ստանալու: Սույն մասով սահմանված կասեցումը ենթակա չէ բողոքարկման: Վարչական դատարանը որոշում է կայացնում գործի վարույթը վերսկսելու մասին, եթե վերացել են կասեցումն առաջացրած հանգամանքները՝ այդ մասին մեկօրյա ժամկետում տեղեկացնելով դիմողին:
Հոդված 222.23. Դատական ակտերը
1. Սույն գլխով նախատեսված գործերով վարչական դատարանը կայացնում է հետեւյալ դատական ակտերից մեկը.
1) հարկային մարմնի պահանջը օտարերկրյա պետության իրավասու մարմնի կողմից ստացված հարցման հիման վրա գաղտնի տեղեկությունների տրամադրումը բավարարելու մասին, եթե առկա չէ այն մերժելու վերաբերյալ սույն մասի 2-րդ կետով նախատեսված հիմքը,
2) հարկային մարմնի պահանջը օտարերկրյա պետության իրավասու մարմնի կողմից ստացված հարցման հիման վրա գաղտնի տեղեկությունների տրամադրումը լրիվ կամ մասնակի մերժելու մասին, եթե՝
ա. օտարերկրյա իրավասու մարմնի պահանջը չի բավարարում Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների շրջանակներում սահմանված պահանջները,
բ. հայցվող գաղտնի տեղեկության տրամադրումը կհանգեցնի առեւտրային այնպիսի գաղտնիքի բացահայտման, որը տնտեսական արժեք ներկայացնելու ուժով կարող է շահագործվել, եւ որի չթույլատրված օգտագործումը կարող է հարկատուին պատճառել էական վնասներ,
գ. հայցվող գաղտնի տեղեկության տրամադրումը կհանգեցնի այնպիսի փաստաբանական գաղտնիքի, ծառայողական տեղեկատվության կամ ծառայողական գաղտնիքի տրամադրման, որը համարվում է գաղտնի հաղորդակցություն փաստաբանի կամ իրավաբանական ծառայություններ մատուցող անձի եւ հաճախորդի միջեւ, եւ որն իրականացվել է իրավաբանական խորհրդատվություն կամ ներկայացուցչություն հայցելու, տրամադրելու կամ ապահովելու նպատակով,
դ. հայցվող գաղտնի տեղեկության տրամադրումը կարող է ծանր հետեւանքներ առաջացնել Հայաստանի Հանրապետության համար, ներառյալ՝ հանգեցնել «Պետական եւ ծառայողական գաղտնիքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պետական կամ ծառայողական գաղտնիքի տրամադրման:
2. Սույն գլխով նախատեսված գործերով գործն ըստ էության լուծող դատական ակտը բովանդակում է սույն օրենսգրքով դատական ակտի բովանդակությանը ներկայացվող պահանջները, ինչպես նաեւ հայցվող տեղեկատվության տրամադրման ձեւը եւ ժամկետները:
3. Վարչական դատարանի դատական ակտը հրապարակվում է դռնփակ նիստում եւ օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից 5 օր հետո:
4. Վարչական դատարանը դատական ակտը ուղարկում է հարկային մարմին եւ այդ մասին ծանուցում այն անձին կամ անձանց, որոնց վերաբերյալ կայացվել է դատական ակտը, բացառությամբ այն դեպքի, երբ հարկային մարմինը դիմումում նշել է անձին կամ անձանց չծանուցելու անհրաժեշտության վերաբերյալ՝ հայտնելով, որ դա կարող է խոչընդոտել օտարերկրյա իրավասու մարմնի կողմից իր գործառույթների հաջող իրականացումը, եւ երաշխավորելով, որ՝
1) հարկային մարմինը օտարերկրյա իրավասու մարմին ներկայացնելու է պահանջ՝ ծանուցումը բացառող հանգամանքները վերանալուց հետո ողջամիտ ժամկետում դատական ակտը անձին կամ անձանց հասանելի դարձնելու վերաբերյալ,
2) դատական ակտը կայացնելու օրվանից երկու տարին լրանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում, հարկային մարմինը դատական ակտն ուղարկելու է այն անձին կամ անձանց, որոնց վերաբերյալ կայացվել է դատական ակտը:
5. Այն անձը, որի վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրելու մասին կայացվել է որոշում, կարող է բողոքարկել այդ դատական ակտը սույն օրենսգրքի 22-րդ գլխով սահմանված կարգով:
6. Վերաքննիչ դատարանը բողոքն ընդունում է վարույթ եւ գործը քննում է տասնօրյա ժամկետում: Վերաքննիչ դատարանը գործը քննում է միանձնյա՝ գրավոր ընթացակարգով: Վերաքննիչ բողոքի քննության արդյունքով դիմումը բավարարելու կամ մերժելու մասին կայացված որոշումը վերջնական է եւ ենթակա չէ բողոքարկման: Վերաքննիչ դատարանի դատական ակտը հրապարակվում է դռնփակ նիստում:»:

Статья 1. Часть 1 статьи 1 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года (далее – Кодекс)  после слов "и их должностных лиц, " дополнить словами "порядок рассмотрения заявлений о получении налоговым органом охраняемых законом конфиденциальных сведений на основании обязательств, принятых международными договорами, ратифицированными Республикой Армения,".
Статья 2. Статью 3 Кодекса дополнить частью 6 следующего содержания:
"6. В   соответствии с главой 31.7 настоящего Кодекса в Административный суд может также обратиться налоговый орган по делам о получении от банков и финансовых организаций охраняемых законом конфиденциальных сведений (далее – конфиденциальные сведения) в целях налогообложения - на основании обязательств, принятых международными договорами, ратифицированными Республикой Армения.".
Статья 3. Часть 2 статьи 94 Кодекса дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4) возникла необходимость дополнительного раскрытия обстоятельств либо получения сведений в рамках производства по установленным главой 37.1 настоящего Кодекса делам об обмене налоговыми органами информацией;
Статья 4. Кодекс дополнить главой 31.7 следующего содержания:
"ГЛАВА 31.7
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ ОБ ОБМЕНЕ НАЛОГОВЫМИ ОРГАНАМИ ИНФОРМАЦИЕЙ
Статья 222.20. Дела об обмене налоговыми органами информацией
1. Рассмотрение заявления налогового органа о получении конфиденциальных сведений в целях налогообложения на основании обязательств, принятых международными договорами, ратифицированными Республикой Армения, осуществляется с соблюдением правил, предусмотренных настоящим Кодексом, с учетом особенностей настоящей главы.
Статья 222.21. Требования, предъявляемые к заявлению, и прилагаемые к
нему документы
1. Заявление по делам, указанным в статье 222.20 настоящего Кодекса, оформляется в письменной форме и содержит:
1) указание о том, что заявление подается в Административный суд,
2) наименование и адрес заявителя,
3) имя и должность должностного лица, подающего заявление,
4) краткое описание сути заявления,
5) факты, на которых основано требование заявителя: установленное требование о  предоставлении информации, и обоснование того, что запрашиваемая иностранным правомочным органом информация соответствует установленным требованиям в рамках обязательств,  принятых международными договорами, ратифицированными Республикой Армения, и  основания для отклонения запроса о предоставлении установленного ими сведения отсутствуют;
6) доводы, обосновывающие требование заявителя,
7) требование заявителя,
8) перечень письменных доказательств, если таковые прилагаются к заявлению,
9) идентификационные данные лица или лиц, указанных в запросе, также факты и обстоятельства, послужившие основанием для предъявления запроса по лицам;
10) год, месяц, число подачи заявления.
2. Заявление подписывается должностным лицом заявителя.
3. К заявлению прилагается краткая информация о запросе иностранного компетентного органа.
Статья 222.22. Рассмотрение заявления
1. Административный суд обязан в трехдневный срок после получения заявления принять его в производство, если последнее подано с соблюдением требований, предусмотренных статьей 222.21 настоящего Кодекса.
2. При несоблюдении требований статьи 222.21 настоящего Кодекса Административный суд в трехдневный срок возвращает заявление вместе с мотивированным решением, в котором указывается то требование, которое не было соблюдено. Если после устранения имеющихся в заявлении формальных ошибок и получения решения оно в течение двух дней   повторно подается в Административный суд то заявление считается принятым в день его первой подачи в Административный суд.
3. Дела, предусмотренные настоящей главой, рассматриваются Административным суд единолично, по письменной процедуре, в закрытом судебном заседании.
4. Предусмотренные настоящей главой дела Административный суд рассматривает и выносит разрешающий дело по существу судебный акт  в пятнадцатидневный срок со дня принятия заявления к производству.
5. Административный суд вправе приостановить производство по делу на срок не более трех дней, если возникла необходимость выяснения дополнительных обстоятельств или получения сведений. Приостановление, установленное настоящей частью, обжалованию не подлежит. При отпадении обстоятельств, послуживших основанием для приостановления, Административный суд принимает определение о возобновлении производства по делу с уведомлением об этом заявителя в течение одного дня.
Статья 222. 23. Судебные акты
1. По делам, предусмотренным настоящей главой, Административный суд выносит один из следующих судебных актов:
1) об удовлетворении   требования налогового органа, связанного с предоставлением конфиденциальных сведений   на основании запроса, поступившего от компетентного органа иностранного государства, если отсутствуют основания для отказа, предусмотренные пунктом 2 настоящей части,
2) о полном или частичном отклонении требования налогового органа в предоставлении конфиденциальной информации на основании запроса, поступившего от компетентного органа иностранного государства, если:
а. требование иностранного компетентного органа не удовлетворяет требованиям, установленным в рамках обязательств, принятых международными договорами, ратифицированными Республикой Армения,
б. предоставление запрошенной конфиденциальной информации может привести к раскрытию коммерческой тайны, которая, в силу представления экономической ценности, может быть использована в иных интересах  и несанкционированное использование которой может причинить существенный ущерб налогоплательщику,
в. предоставление запрошенной конфиденциальной информации ведет к передаче адвокатской тайны, служебной информации или служебной тайны, которая при общении адвоката или лица, оказывающего юридические услуги, с клиентом выступала в качестве закрытой и осуществлялась в целях запрашивания,  предоставления или обеспечения юридической консультации или юридического представительства,
г. предоставление запрошенной конфиденциальной информации может повлечь за собой тяжкие последствия для Республики Армения, в том числе привести к разглашению государственной или служебной тайны, установленной Законом Республики Армения "О государственной и служебной тайне".
2. Разрешающий дело по существу судебный акт по предусмотренным настоящей главой делам содержит предусмотренные настоящим Кодексом требования, предъявляемые к содержанию судебного акта, а также форму и сроки предоставления запрашиваемой информации.
3. Судебный акт Административного суда оглашается в закрытом заседании и вступает в законную силу через 5 дней с момента оглашения.
4. Административный суд направляет судебный акт в налоговый орган и уведомляет об этом лицо или лиц, в отношении которых вынесен судебный акт, за исключением случая, когда в заявлении налогового органа указана необходимость не уведомлять о нем лицо или лиц и имеется утверждение, что уведомление может стать препятствием для успешного выполнения иностранным компетентным органом своих действий, а также гарантия, что:
1) после отпадения препятствующих уведомлению обстоятельств налоговый орган в разумный срок направит  иностранному компетентному органу требование  о предоставлении лицу или лицам возможности доступа к судебному акту,
2) по истечении двух лет со дня вынесения судебного акта налоговый орган в течение десяти дней направит судебный акт лицу или лицам, в отношении которых вынесен судебный акт.
5. Лицо, в отношении которого вынесено решение о предоставлении информации, может обжаловать этот судебный акт в порядке, установленном главой 22 настоящего Кодекса.
6. Апелляционный суд принимает жалобу и рассматривает дело в десятидневный срок. Апелляционный суд рассматривает дело единолично по письменной процедуре. Вынесенное по итогам рассмотрения апелляционной жалобы определение о принятии или отклонении заявления является окончательным и обжалованию не подлежит. Судебный акт Апелляционного суда оглашается в  закрытом заседании.".