Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 109-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետի «ե» ենթակետում «բազայից» բառը փոխարինել «բազայի 80 տոկոսից» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածի 5-րդ մասում՝
1) 1-ին կետի «բազայից» բառը փոխարինել «բազայի 80 տոկոսից» բառերով.
2) 2-րդ կետի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) շենքերը, շինությունները (այդ թվում՝ անավարտ, կիսակառույց), բնակելի կամ այլ տարածքները, հողամասերը վարձակալության կամ անհատույց օգտագործման վերցնելու գործարքների մասով ծախսն ընդունվում է Օրենսգրքի 109-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի համապատասխանաբար «ա» եւ «բ» ենթակետերով վարձակալ կամ փոխառու շահութահարկ վճարողների համար սահմանված չափից ոչ պակաս չափով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 179-րդ հոդվածում՝
1) 6-րդ մասի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) օտարված ապրանքի արտադրությունում անմիջականորեն օգտագործված՝ Հայաստանի Հանրապետության մատակարարների հաշվարկային փաստաթղթերում առանձնացված բնապահպանական հարկի գումարները՝ հաշվետու ժամանակաշրջանում ապրանքների օտարմանը համամասնորեն, բայց ոչ ավելի, քան հաշվետու ժամանակաշրջանի համար այդ ապրանքների մասով սույն հոդվածի 4-րդ մասին համապատասխան հաշվարկված բնապահպանական հարկի գումարները:».
2) 7-րդ մասի առաջին նախադասությունից հանել «կամ մատակարարներին» բառերը:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող ամսվա 1-ից, բացառությամբ սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В НАЛОГОВЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В подпункте “д” пункта 1 части 4 статьи 109 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) слова “не меньшем чем налогооблагаемая база по налогу на недвижимое имущество, определяемая” заменить словами “не менее 80 процентов налогооблагаемой базыпо налогу на недвижимое имущество, определяемой”.
Статья 2. В части 5 статьи 121 Кодекса:
1) в пункте 1 слова “в размере, которая не меньше чем налогооблагаемая база по налогу на имущество, определяемая” заменить словами “в размере не менее 80 процентов налогооблагаемой базыпо налогу на недвижимое имущество, определяемой”;
2) абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
“2) расход в части сделок по принятию в аренду или безвозмездное пользование зданий, строений (в том числе незавершенных, недостроенных), жилых или других площадей, земельных участков принимается в размере не менее чем размер, установленный соответственно подпунктами “а” и “б” пункта 2 части 1 статьи 109 Кодексадля арендатора или заемщика.”.
Статья 3. В статье179 Кодекса:
1) пункт 3 части 6 изложить в следующей редакции:
“3) суммы экологического налога, использованные непосредственно в производстве отчужденного товара, которые выделены в расчетных документах поставщиков Республики Армения, - пропорционально отчуждению товаров в отчетный период, но не более сумм экологического налога, исчисленных в соответствии с частью 4 настоящей статьи в части этих товаров за отчетный период. ”;
2) в первом предложении части 7 исключить слова “или поставщикам”.
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1-го числа месяца, следующего за днем его официального опубликования, за исключением статьи 3 настоящего Закона.