«ՊԵՏԱԿԱՆ ՏՈՒՐՔԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀO-186 օրենքի 28.2-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 28.2. Մաքսային մարմինների կողմից օրենքով սահմանված դեպքում մաքսային գործառնությունների իրականացման, մաքսային ուղեկցման, ապրանքների ժամանակավոր պահպանության, ինչպես նաեւ նախնական որոշումների տրամադրման համար պետական տուրքի գծով արտոնությունները
1. Սույն օրենքի 19.9-րդ հոդվածով սահմանված պետական տուրքից ազատվում են՝
1) Հայաստանի Հանրապետության տարածք մարդասիրական օգնության եւ բարեգործական ծրագրերի շրջանակներում ներմուծվող ապրանքները: Օրենսդրությամբ (այդ թվում՝ միջազգային պայմանագրերով) ուղղակիորեն նշված չլինելու դեպքում ծրագրի տարբերակումն ըստ բնույթի որակում է վարչապետի ստեղծած՝ բարեգործական ծրագրերի համակարգման խորհրդակցական հանձնաժողովը.
2) միջազգային կանոնավոր փոխադրումներ իրականացնող տրանսպորտային միջոցները՝ այդ փոխադրումների իրականացման ժամանակ.
3) ֆիզիկական անձանց կողմից առանց մաքսատուրքերի եւ հարկերի վճարման կամ մաքսատուրքերի եւ հարկերի վճարումից ազատմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանով տեղափոխվող անձնական օգտագործման ապրանքները.
4) անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց կողմից Հայաստանի Հանրապետության սահմանով տեղափոխվող՝ ԵԱՏՄ անդամ պետություններում հաշվառված թեթեւ մարդատար տրանսպորտային միջոցները.
5) ցուցադրման նպատակով «Ժամանակավոր արտահանում» կամ «Ժամանակավոր ներմուծում» մաքսային ընթացակարգերով ձեւակերպված, ինչպես նաեւ դրանց ժամկետի ավարտից հետո համապատասխանաբար «Վերաներմուծում» եւ «Վերաարտահանում» մաքսային ընթացակարգերով վերաձեւակերպված՝ Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանված կարգով գրանցված կամ գրանցման ենթակա մշակութային արժեքները.
6) մեկ առաքողից մեկ ստացողին մեկ տրանսպորտային փաստաթղթով Հայաստանի Հանրապետության սահմանով տեղափոխվող (բացառությամբ արտահանվող, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ անդամ երկիր)՝ ընդհանուր մաքսային արժեքը 200 եվրոյին համարժեք գումարը չգերազանցող գումարի չափով ապրանքները.
7) մեկ առաքողից մեկ ստացողին մեկ տրանսպորտային փաստաթղթով Հայաստանի Հանրապետության սահմանով արտահանվող, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ անդամ երկիր՝ ընդհանուր մաքսային արժեքը մեկ միլիոն դրամը չգերազանցող գումարի չափով ապրանքները.
8) «Հրաժարում՝ հօգուտ պետության» մաքսային ընթացակարգով ձեւակերպվող ապրանքները:
2. Սույն հոդվածով սահմանված արտոնություններից բացի, այլ արտոնություններ կարող են սահմանվել Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
Статья 1. Статью 28.2 Закона “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года ЗР – 186 изложить в следующей редакции:
Статья 28.2. Льготы по уплате в установленных законом случаях
государственной пошлины
за совершение таможенными
органами таможенных операций, таможенное
сопровождение, временное хранение товаров, а также
выдачупредварительных решений
1. От уплаты установленной статьей 19.9 настоящего Закона государственной пошлины освобождаются:
1) товары, ввозимые на территорию Республики Армения в рамках гуманитарной помощи и благотворительныхпрограмм. При отсутствиипрямого указания в законодательстве (в том числе международных договорах) типовую классификациюпрограммы осуществляет сформированная Премьер-министром консультативная комиссия по систематизации благотворительных программ;
2) транспортные средства, осуществляющие регулярные международные перевозки, – во время осуществления этих перевозок;
3) товары личного потребления, перемещаемые физическими лицами через государственную границу Республики Армения без уплаты таможенных пошлин и налогов или с освобождением от уплаты таможенных пошлин и налогов;
4) стоящие на учете в государствах-членах ЕАЭС легковые транспортные средства, перемещаемые через государственную границу Республики Армения физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями;
5) культурные ценности, в установленном порядке зарегистрированные или подлежащие регистрации в Республике Армения, оформленные в целях демонстрации по таможенным процедурам “Временный вывоз” или “Временный ввоз”, а также переоформленные по окончании срока соответственно по таможенным процедурам “Реимпорт” и “Реэкспорт”;
6) товары в размере суммы, не превышающей сумму, эквивалентную общей таможенной стоимости в 200 евро, перемещаемые черезграницу Республики Арменияот одного поставщика одному получателю одним транспортным документом (за исключением экспортируемых, в том числе в государство – член ЕАЭС);
7) товары в размере суммы, не превышающей сумму общей таможенной стоимости в один миллион драмов, экспортируемые черезграницу Республики Арменияот одного поставщика одному получателю одним транспортным документом, в том числе в государство – член ЕАЭС;
8) товары, оформляемые по таможенной процедуре “Отказ в пользу государства.
2. Законом Республики Армения могут устанавливаться другие льготы, кроме установленных настоящей статьей льгот.”.
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу на тридцатый день, следующий за днем его официального опубликования.