ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳԻՐՔԸ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ ԴՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
1. Սույն օրենքով 2022 թվականի հուլիսի 1-ից գործողության մեջ է դրվում Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի մայիսի 5-ի քրեական օրենսգիրքը (այսուհետ՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրք):
2. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելու պահից ուժը կորցրած ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության 2003 թվականի ապրիլի 18-ի քրեական օրենսգիրքը եւ «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու մասին» 2003 թվականի ապրիլի 18-ի ՀՕ-529-Ն օրենքը:
3. Մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող այլ օրենքներն ու ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերը ենթակա են համապատասխանեցման Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքին:
Հոդված 2. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու հետեւանքով արարքի հանցավորության լրիվ վերացման հիմքով պատժից ազատելը
1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելուց հետո հիմնական եւ լրացուցիչ պատիժներից ազատել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով մինչեւ 2022 թվականի հուլիսի 1-ը օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռներով դատապարտված այն անձանց, որոնց կատարած արարքները Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով հանցագործություններ չեն համարվում:
Հոդված 3. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու հետեւանքով արարքի հանցավորության լրիվ վերացման հիմքով քրեաիրավական ներգործության միջոցների կիրառումը դադարեցնելը
1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելուց հետո դադարեցնել դաստիարակչական եւ բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոցների կիրառումն այն անձանց նկատմամբ, որոնց կատարած արարքները Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով հանցագործություններ չեն համարվում, եւ որոնց նկատմամբ դատավճիռը կամ բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոցներ կիրառելու մասին որոշումը կայացվել է 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով եւ օրինական ուժի մեջ է մտել մինչեւ 2022 թվականի հուլիսի 1-ը:
2. Բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոցի կիրառումը դադարեցնելու մասին դատական ակտն ուժի մեջ մտնելուց հետո անհապաղ, սակայն ոչ ուշ, քան 72 ժամվա ընթացքում հոգեբուժական կազմակերպությունը քննարկում է անձի ոչ հոժարակամ հոսպիտալացման հիմքերի առկայությունը՝ «Հոգեբուժական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 4. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու հետեւանքով գույքի բռնագրավում պատժատեսակից ազատելը
1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելուց հետո գույքի բռնագրավում պատժատեսակից ազատել այն անձանց, որոնց նկատմամբ կայացված դատավճիռը մինչեւ 2022 թվականի հուլիսի 1-ն ուժի մեջ է մտել, սակայն գույքի բռնագրավում պատժատեսակն ի կատար չի ածվել, կամ դատավճիռն ուժի մեջ է մտել 2022 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ կամ դրանից հետո:
Հոդված 5. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու հետեւանքով արարքի հանցավորության մասնակի վերացման հիմքով կատարվող համապատասխանեցումը
1. Հայաստանի Հանրապետության 2003 թվականի ապրիլի 18-ի քրեական օրենսգրքով մինչեւ 2022 թվականի հուլիսի 1-ը դատապարտված այն անձանց արարքները, որոնց հանցավորությունը Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելուց հետո մասնակի վերացվել է, համապատասխանեցնել Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքին:
Հոդված 6. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու հետեւանքով պատժի ժամկետի կամ պատժատեսակի համապատասխանեցումը
1. Հայաստանի Հանրապետության 2003 թվականի ապրիլի 18-ի քրեական օրենսգրքին համապատասխան դատապարտված եւ պատիժ չկրած կամ պատիժ կրող անձանց նկատմամբ կամ այն անձանց նկատմամբ, որոնք կրել են պատիժը, սակայն ունեն դատվածություն, նշանակված, կիրառվող կամ կիրառված պատժի ժամկետը համապատասխանեցնել Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքին այն դեպքերում, երբ դատապարտյալի նկատմամբ նշանակված պատիժն ավելի խիստ է Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով նախատեսված պատժի առավելագույն ժամկետից, կամ նշանակված պատժատեսակն ավելի խիստ է Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով նախատեսված առավել խիստ պատժատեսակից`  հաշվի առնելով նաեւ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի ընդհանուր մասի դրույթները:
Հոդված 7. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու հետեւանքով կալանք եւ կարճաժամկետ ազատազրկում պատժատեսակների համապատասխանեցումը
1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության 2003 թվականի ապրիլի 18-ի քրեական օրենսգրքին համապատասխան կալանք պատժատեսակի դատապարտված եւ պատիժ կրող անձանց նկատմամբ նշանակված պատիժը համապատասխանեցնել Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով նախատեսված կարճաժամկետ ազատազրկում պատժատեսակին:
Հոդված 8. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու հետեւանքով բռնագանձման համապատասխանեցումը հանցավոր ծագում ունեցող գույքի, եկամտի եւ այլ տեսակի օգուտի, հանցագործության գործիքի, միջոցի եւ առարկայի բռնագրավմանը
1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության 2003 թվականի ապրիլի 18-ի քրեական օրենսգրքին համապատասխան կիրառված բռնագանձումը համապատասխանեցնել Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով նախատեսված՝ հանցավոր ծագում ունեցող գույքի, եկամտի եւ այլ տեսակի օգուտի, հանցագործության գործիքի, միջոցի եւ առարկայի բռնագրավմանը, եթե  դատավճիռը մինչեւ 2022 թվականի հուլիսի 1-ն ուժի մեջ է մտել, սակայն գույքը չի բռնագանձվել, կամ դատավճիռն ուժի մեջ է մտել 2022 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ կամ դրանից հետո:
Հոդված 9. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու հետեւանքով դատվածության կանոնների կիրառումը
1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելու պահից դատվածություն չունեցող համարել այն անձանց, որոնք պատիժ են կրել կամ կրում այնպիսի արարքի համար, որի հանցավորությունը Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով լրիվ վերացվել է:
2. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելու պահից դատվածություն չունեցող համարել պատժից ազատված այն անձանց, որոնք դատապարտվել են այնպիսի արարքի համար, որի հանցավորությունը Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով լրիվ վերացվել է:
3. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 93-րդ հոդվածի 5-րդ մասին տալ հետադարձ ուժ՝ դատապարտված անձի վիճակը բարելավող մասով:
Հոդված 10. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու հետեւանքով քրեական գործերի հարուցումը մերժելը, հարուցված քրեական գործերի վարույթը կարճելը, ինչպես նաեւ քրեական հետապնդումը դադարեցնելը կամ քրեական հետապնդում չիրականացնելը
1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով քրեական գործի հարուցումը մերժել, հարուցված քրեական գործի վարույթը կարճել, ինչպես նաեւ դադարեցնել քրեական հետապնդումը կամ չիրականացնել քրեական հետապնդում այն արարքների համար, որոնք, Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի համաձայն, հանցագործություն չեն համարվում:
Հոդված 11. Սույն օրենքի կատարման նկատմամբ կիրառվող ընթացակարգային դրույթները
1. Բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերով նախատեսված դեպքերի, սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում պատժից ազատելիս, պատիժը մեղմացնելիս կամ հանցանք կատարած անձանց իրավական վիճակն այլ կերպ բարելավելիս վերաբերելի մասով (mutatis mutandis) կիրառվում են Հայաստանի Հանրապետության քրեակատարողական օրենսգրքի՝ դատական ակտերի կատարման փուլում դատական վարույթի կարգը սահմանող դրույթները:
2. Եթե անձը ազատազրկման կամ կալանքի ձեւով պատիժ է կրում այնպիսի արարքի համար, որի հանցավորությունը լրիվ վերացվել է Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով, ապա նրա պատժից ազատումը վերապահվում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկի պետին, բացառությամբ երբ անձը  պատիժ է կրում մեկից ավելի հանցագործության համար, եւ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով դրանցից առնվազն մեկի հանցավորությունը չի  վերացվել:
3. Միայն ազատությունից զրկելու հետ չկապված պատժի դատապարտված անձանց պատժից ազատումը, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ իրենց վերապահված լիազորություններին համապատասխան, վերապահել Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության պրոբացիայի ծառայությանը կամ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության զորամասերի, զորամիավորումների հրամանատարներին, զինվորական հիմնարկների պետերին:

О ВВЕДЕНИИ В ДЕЙСТВИЕ УГОЛОВНОГО КОДЕКСА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
1. Настоящим Законом с 1 июля 2022 года вводится в действие Уголовный кодекс Республики Армения от 5 мая 2021 года (далее - Уголовный кодекс Республики Армения).
2. С момента вступления в силу Уголовного кодекса Республики Армения признать утратившим силу Уголовный кодекс Республики Армения от 18 апреля 2003 года и Закон “О введении в действие Уголовного кодекса Республики Армения” от 18 апреля 2003 года ЗР-529-Н.
3. Другие законы и подзаконные нормативные правовые акты, действующие на территории Республики Армения до вступления в силу Уголовеного кодекса Республики Армения, подлежат приведению в соответствие с Уголовным колексом Республики Армения.
Статья 2. Освобождение от наказания по основанию полной декриминализации деяния вследствие введения в действие Уголовного кодекса Республики Армения
1. После вступления в силу Уголовеного кодекса Республики Армения освободить от основного и дополнительного наказаний тех лиц, осужденных по приговорам, вступившим в законную силу согласно принятому 18 апреля 2003 года Уголовному кодексу Республики Армения до 1 июля 2022 года, совершенные которыми деяния не считаются преступлениями согласноУголовеному кодексу Республики Армения.
Статья 3. Прекращение применения мер уголовно-правового воздействия по основанию полной декриминализации деяния вследствие введения в действие Уголовного кодекса Республики Армения
1. После вступления в силу Уголовеного кодекса Республики Армения прекратить применение мер принуждения воспитательного и медицинского характера совершенные которыми деяния не считаются преступлениями согласно Уголовеному кодексу Республики Армения и в отношени и которых приговор или постановление о применении мер принуждения медицинского характера вынесены согласно принятому 18 апреля 2003 года Уголовному кодексу Республики Армения и вступили в законную силу до 1 июля 2022 года.
2. Психиатрическая организация после встуления в силу судебного акта о прекращении применения меры принуждения медицинского характера незамедлительно, но не позднее чем в течение 72 часов, рассматривает наличие оснований недобровольной госпитализации лица в порядке, установленном Законом “О психиатрической помощи и психиатрическом обслуживании”.
Статья 4. Освобождение от наказания в виде конфискации вследствие введения в действие Уголовного кодекса Республики Армения
1. После вступления в силу Уголовеного кодекса Республики Армения освободить от наказания в виде конфискации имущества тех лиц, вынесенный в отношении которых приговор вступил в силу до 1 июля 2022 года, однако наказание в виде конфискации имущества не исполнено или приговор вступил в силу по состоянию на 1 июля 2022 года или после этого.
Статья 5 . Приведение в соответствие, совершаемое по основанию частичной декриминализации деяния вследствие введения в действие Уголовного кодекса Республики Армения
1. Деяния лиц, осужденных согласно Уголовному Кодексу Республики Армения от 18 апреля 2003 года до 1 июля 2022 года, частично декриминализированные после вступления в силу Уголовного кодекса Республики Армения, приводятся в соответствие с Уголовным кодексом Республики Армени.
Статья 6. Приведение в соответствие срока наказания или вида наказания вследствие введения в действие Уголовного кодекса Республики Армения
1. Срок назначенного, применяемого или примененного наказания в отношении лиц, осужденных в соответствии с Уголовным кодексом Республики Армения от 18 апреля 2003 года и не отбывших наказание или отбывающих наказание, или в отношении лиц, которые отбыли наказание, однако имеют судимость, привести в соответствие с Уголовным кодексом Республики Армения в случае, когда назначенное в отнрошении осужденного наказание более строже максимального срока наказания, предусмотренногосоответствующей статье Уголовного кодекса Республики Армения, или назначенный вид наказания строже максимально строгого вида наказания, предусмотренногосоответствующей статье Уголовного кодекса Республики Армения, - с учетом также положений Общей части Уголовного кодекса Республики Армения.
Статья 7. Приведение в соответствие наказаний в виде ареста и краткосрочного лишения свободы вследствие введения в действие Уголовного кодекса Республики Армения
1. Наказание, назначенное в отношении лиц, осужденных в соответствии с Уголовным кодексом Республики Армения от 18 апреля 2003 года к наказанию в виде ареста и отбывающих наказание до вступления в силу Уголовеного кодекса Республики Армения, привести в соответствие с предусмотренным Уголовным кодексом Республики Армения наказанием в виде краткосроченого лишения свободы.
Статья 8. Приведение в соответствие взыскания с конфискацией имущества, дохода и выгоды иного вида, имеющих преступное происхождение, орудия, средства и предмета преступления вследствие введения в действие Уголовного кодекса Республики Армения
1. Взыскание, примененное в соответствии с Уголовным кодексом Республики Армения от 18 апреля 2003 года до вступления в силу Уголовеного кодекса Республики Армения, привести в соответствие с предусмотренной Уголовным кодексом Республики Армения конфискацией имущества, дохода и выгоды иного вида, имеющих преступное происхождение, орудия, средства и предмета преступления, если приговор вступил в силу до 1 июля 2022 года, однако имущество не было взыскано, или приговор вступил в силу по состоянию на 1 июля 2022 года или после этого.
Статья 9. Применение правил судимости вследствие введения в действие Уголовного кодекса Республики Армения
1. С момента вступления в силу Уголовного кодекса Республики Армения не имеющими судимость считать лиц, которые отбывали наказаниеили отбывают наказание за такое деяние, которое полностью декриминализировано Уголовным кодексом Республики Армения.
2. С момента вступления в силу Уголовного кодекса Республики Армения не имеющими судимость считать освобожденных от наказания лиц, которые были осуждены за такое деяние, которое полностью декриминализировано Уголовным кодексом Республики Армения.
3. Части 5 статьи 93 Уголовного кодекса Рсеупблики Армения придать обратную силу в части улучшения состояния осужденного лица.
Статья 10. Отказ в возбуждении уголовных дел, прекращение производства по возбужденным уголовным делам, а также приостановление уголовного преследования или неосуществление уголовного преследования вследствие введения в действие Уголовного кодекса Республики Армения
1. С момента вступления в силу Уголовного кодекса Республики Армения в установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения порядке отказать в возбуждении уголовныого дела, прекратить производства по возбужденному уголовному делу, а также приостановить уголовное преследование или не осуществлять уголовное преследование по деяниям, которые согласно Уголовному кодексу Республики Армения преступлениями не считаются.
Статья 11. Процедурные положения, применяемые в отношении исполнения настоящего Кодекса
1. При освобождении от наказания, смягчении наказания или улучшении иным образом правового положения лиц, совершиаших преступление,за исключением случаев, предусмотренных частями 2 и 3 настоящей статьи, в относимой части ( mutatis mutandis ) применяются положения, устанавливающие порядок судопроизводства на этапе исполнения судебных актов Уголовно-исполнительного кодекса Республики Армения.
2. Если лицо отбывает наказание в виде лишения свободы или ареста за деяние, которое полность декриминализировано Уголовным кодексом Республики Армения, то его освобождение от наказания отводится начальнику соответствующего уголовно-исполнительного учреждения Министерства юстиции Республики Армения, за исключением случая, когда лицоотбывает наказание за более чем одно преступление и Уголовным кодексом Республики Арменияпо крайней мере одно из них не декриминализировано.
3. Освобождение о наказаниялиц, осужденных только к наказанию, не сявзанному с лишением свободы, отвести службе пробации Министерства юстиции Республики Армения или командирам воинских частей, воинских соединений, начальникам военных учреждений Министерства обороны Республики Армения - в соответствии с полномочиями, отведенными им законодательством Республики Армения.