Անկանխիկ գործառնությունների մասին
Հոդված 1. «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» 2022 թվականի հունվարի 18-ի ՀՕ-12-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 7-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «(պայմանագիրը)» բառից հետո լրացնել «սույն օրենքի իմաստով» բառերով.
«2. Սույն օրենքի 4-րդ կամ 5-րդ հոդվածի պահանջները չպահպանելը, այդ թվում՝ սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված գործարքի (պայմանագրի) մաս կազմող գործարքների (պայմանագրերի) դեպքում, հանգեցնում է գործարքի (պայմանագրի) անվավերության: Նման գործարքը (պայմանագիրը) առ ոչինչ է:»:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով սահմանված՝ հսկիչ դրամարկղային մեքենաներ կիրառելու պարտավորություն ունեցող, ինչպես նաեւ օդային տրանսպորտով կատարվող ուղեւորափոխադրումների տոմսերի վաճառք իրականացնող սուբյեկտները պետք է հաճախորդի ցանկությամբ պարտադիր ապահովեն վճարային քարտերի միջոցով անկանխիկ վճարման ընդունում, բացառությամբ կրպակների: Նշված սուբյեկտները, ի հավելումն վճարային քարտերի միջոցով անկանխիկ վճարումների ընդունման, կարող են իրենց ցանկությամբ ապահովել նաեւ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքների միջոցով անկանխիկ վճարման ընդունում:»:

О безналичных операциях
Статья 1. В статье 7 Закона “О безналичных операциях” от 18 января 2022 года ЗР-12-Н (далее – Закон):
1) в части 1 слова “Сделка (договор)” заменить словами “По смыслу настоящего Закона сделка (договор)”;
“2. Несоблюдение требований статьи 4 или 5 настоящего Закона, в том числе в случае сделок (договоров), составляющих часть сделки (договора), предусмотренной (предусмотренного) частью 1 настоящей статьи, влечет недействительность сделки (договора). Такая (такой) сделка (договор) ничтожна (ничтожен).”.
Статья 2. Часть 1 статьи 9 Закона изложить в следующей редакции:
“1. Субъекты, установленные Налоговым кодексом Республики Армения, имеющие обязательство по применению контрольно-кассовых аппаратов, а также осуществляющие продажу билетов на пассажироперевозки воздушным транспортом, по желанию клиента должны в обязательном порядке обеспечивать прием безналичных платежей платежными картами, за исключением киосков. Указанные субъекты в дополнение к приему безналичных платежей платежными картами по своему желанию могут обеспечивать также прием безналичных платежей другими платежными инструментами, применяемыми на основе платежных технологий.”.
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования.