«ԶԻՆՎՈՐԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂԻ ԿԱՐԳԱՎԻՃԱԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017 թվականի նոյեմբերի 15-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 5-րդ հոդվածի 8-րդ մասի երկրորդ նախադասությունում «տվյալ ռազմաուսումնական հաստատությունում ուսումնառության եւ հետուսումնական 10 տարի ժամկետով, որը պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասով ներառում է նաեւ ուսումնառության ժամանակահատվածը` որպես պարտադիր զինվորական ծառայություն» բառերը փոխարինել «20 տարի ժամկետով, որը պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասով ներառում է տվյալ ռազմաուսումնական հաստատությունում ուսումնառության ժամանակահատվածը` որպես պարտադիր զինվորական ծառայություն, իսկ ուսումնառության ավարտից հետո՝ որպես հետուսումնական պայմանագրային զինվորական ծառայություն» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետում «համապատասխան ռազմաուսումնական հաստատությունում ուսումնառության եւ հետուսումնական 10 տարի» բառերը փոխարինել «20 տարի» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 65-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասը «զինծառայողները» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն հոդվածի 2.1-ին մասով նախատեսված սպայական կազմի զինծառայողների,» բառերով.
«2.1. Ռազմաուսումնական հաստատությունում ուսումնառություն անցնելու համար սույն օրենքի 32-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով սահմանված ժամկետով պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու պայմանագիր կնքած, ռազմաուսումնական հաստատությունն ավարտած եւ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության համակարգում կամ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերում սպայական պաշտոնի նշանակված սպայական կազմի զինծառայողին անհատույց օգտագործման իրավունքով հատկացվում է բնակարան՝ նրա հետ կնքելով անշարժ գույքի անհատույց օգտագործման պայմանագիր: Ռազմաուսումնական հաստատությունն ավարտած եւ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության համակարգում կամ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերում սպայական պաշտոնի նշանակված սպայական կազմի զինծառայողներին անհատույց օգտագործման իրավունքով բնակարան հատկացնելու կարգը եւ պայմանները սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ: Սույն մասի համաձայն՝ անհատույց օգտագործման իրավունքով հատկացված բնակարանի օգտագործումը եւ տիրապետումը զինծառայողի համար ներառում է նաեւ բնակարանը վարձակալությամբ տրամադրելու իրավունքը: Սույն օրենքի 32-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով սահմանված ժամկետով կնքված պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու պայմանագրի ժամկետը լրանալու կամ մինչեւ պայմանագրի ժամկետը լրանալն առողջական վիճակի պատճառով զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչվելու կամ ,Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասինե Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 47-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով սահմանված հիմքով պայմանագրային զինվորական ծառայությունից արձակվելու եւ օրենքով սահմանված կարգով հաշմանդամության զինվորական կենսաթոշակի իրավունք ձեռք բերելու դեպքերում հատկացված բնակարանը զինծառայողին տրամադրվում է անհատույց սեփականության իրավունքով՝ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի եւ զինծառայողի (նախկին զինծառայողի) միջեւ անշարժ գույքի նվիրատվության պայմանագիր կնքելու միջոցով: Սույն օրենքով սահմանված այլ հիմքերով պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու պայմանագիրը վաղաժամկետ լուծվելու կամ ,Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասինե Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 47-րդ հոդվածով սահմանված այլ հիմքերով ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայությունից արձակվելու, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 44-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերում, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության համակարգից Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքեր եւ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերից Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության համակարգ տեղափոխվելու դեպքերի, անշարժ գույքի անհատույց օգտագործման պայմանագիրը համարվում է լուծված, եւ հատկացված բնակարանի նկատմամբ դադարում է զինծառայողի անհատույց օգտագործման իրավունքը: Կնքված պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու պայմանագրի գործողության ժամկետի ընթացքում զինծառայողի՝ զինվորական ծառայության հետ պատճառական կապով զոհվելու (մահանալու) դեպքում զինծառայողին անհատույց օգտագործման իրավունքով հատկացված բնակարանը սույն մասով սահմանված կարգով անհատույց սեփականության իրավունքով տրամադրվում է զոհված (մահացած) զինծառայողի՝ սույն հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված ընտանիքի անդամներին: Սույն մասով սահմանված պայմանները ենթակա են ներառման զինծառայողի հետ կնքվող անշարժ գույքի անհատույց օգտագործման պայմանագրում: Սույն մասով սահմանված բնակարանների ձեռքբերումն իրականացվում է գնումների մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով՝ պատրաստի բնակարանների գնման միջոցով:».
3) 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն մասով սահմանված բնակարանային ապահովության իրավունքը չի տարածվում սույն հոդվածի 2.1-ին մասով սահմանված բնակարանային ապահովության իրավունքից օգտված սպայական կազմի զինծառայողների կամ նրանց ընտանիքների վրա:»:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ տարածվում է 2022 թվականի հուլիսի 1-ից հետո ռազմաուսումնական հաստատություն ընդունված եւ «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 32-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով սահմանված ժամկետով պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու պայմանագիր կնքած զինծառայողների վրա:
2. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված նորմատիվ իրավական ակտն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ 90 օրացուցային օրվա ընթացքում:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “О ВОЕННОЙ СЛУЖБЕ И СТАТУСЕ ВОЕННОСЛУЖАЩЕГО”
Статья 1. Во втором предложении части 8 статьи 5 Закона “О военной службе и статусе военнослужащего” от 15 ноября 2017 года ЗР – 195 – Н (далее – Закон) слова “ на срок обучения в данном военно-учебном заведении и на 10 послеучебных лет, который в части граждан, не прошедших обязательную военную службу, включает также период обучения в качестве обязательной военной службы ” заменить словами “ сроком на 20 лет,который в части граждан, не прошедших обязательную военную службу,включает период обучения в данном в военно-учебном заведении в качестве обязательной военной службы, а по окончании учебы- в качестве постучебной военной службы по контракту. ”.
Статья 2. В пункте 3 части 3 статьи 32 Закона слова “10 лет с периода обучения в соответствующем военно-учебном заведении и после обучения” заменить словами “20 лет”.
Статья 3. В статье 65 Закона:
1) часть 2 после слов “старших прапорщиков” дополнить словами “, за исключением предусмотренных частью 2.1 настоящей статьивоеннослужащих офицерского состава, ”;
“2.1. Военнослужащему офицерского состава, заключившему договор о прохождении военной службы по контракту на срок, установленный пунктом 3 статьи 32 части 3 настоящего Закона для прохождения обучения в военно-учебном заведении, окончившему военно-учебное заведение и назначенному на офицерскую должность в системе Министерства обороны Республики Армения или в пограничные войска Службы национальной безопасности Республики Армения, выделяется жилое помещение с правом пользования им на безвозмездной основе - с заключением с ним договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом. Порядок и условия предоставления жилого помещения с правом безвозмездного пользования военнослужащим офицерского состава, окончившим военно-учебное заведение и назначенным на офицерскую должность в системе Министерства обороны Республики Армения или в пограничные войска Службы национальной безопасности Республики Армения, устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения. В соответствии с настоящей частью пользование и владение выделенным на праве безвозмездного пользования жилым помещением включает для военнослужащего также право передачи жилого помещения в аренду. В случаях увольнения с военной службы по контракту и получения в установленном законом порядке права на военную пенсию по инвалидности по основанию истечения срока договора о прохождении военной службы по контракту, заключенного на установленный пунктом 3 части 3 статьи 32 настоящего Закона срок, или признания до истечения срока договора не годным к военной службе по состоянию здоровья, или по основанию, установленному пунктом 4 части 1 статьи 47 Закона Республики Армения “О службе в органах Службы национальной безопасности”, выделенное военнослужащемужилое помещениепредоставляется ему на праве безвозмездной собственности - путем заключения между министром обороны РА и военнослужащим (бывшим военнослужащим) договора дарения недвижимого имущества. В случае гибели (смерти) военнослужащего по связанной с военной службой причине в период срока действия заключенного военнослужащим договора о прохождениивоенной службы по контракту выделенное военнослужащему на праве безвозмездной собственности жилое помещение в установленном настоящей частью порядке предоставляется предусмотренным частью 4 настоящей статьи членам семьи погибшего (умершего) военнослужащего. Установленные настоящей частью условия подлежат включению в заключаемый с военнослужащим договор безвозмездного пользования недвижимым имуществом. Установленное настоящей частью приобретение жилых помещений осуществляетсяпутем закупки готовых жилых помещений в порядке, установленном законодательством Республики Армения о закупках.”;
3) часть 3 дополнить новым предложением следующего содержания: “Установленное настоящей частью право жилищного обеспечения не распространяется на реализовавших установленное частью 2.1 настоящей статьи право жилищного обеспечения военнослужащих офицерского состава или их семьи.”.
Статья 4. Заключительная часть и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу на следующий день после его официального опубликования и распространяется на военнослужащих, поступивших после 1-го июля 2022 года в военно-учебные заведения и заключивших договор о поступлении на военную службу по контракту на срок, установленный пунктом 3 части 3 статьи 32 Закона “О военной службе и статусе военнослужащего”.
2. Нормативный правовой акт, предусмотренный частью 2 статьи 3 настоящего Закона, подлежит принятию в течение 90 календарных дней после вступления в силу настоящего Закона.