Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 343-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 4.1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4.1) հսկիչ գնման արդյունքում «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված դեպքերում ու կարգով վճարային քարտերով անկանխիկ վճարումներ չընդունելու, այդ թվում՝ վճարային քարտերով անկանխիկ վճարումներ ընդունելու հնարավորություն չապահովելու կամ կանխիկ դրամով գումարի ընդունման սահմանափակումները չպահպանելու խախտումներ հայտնաբերելու դեպքում.»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 345-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Հարկ վճարողի հարկման օբյեկտների, հարկման բազաների եւ հարկային պարտավորությունների հաշվարկման (գնահատման), հաշվարկային փաստաթղթերի դուրսգրման, հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառության եւ (կամ) հսկիչ դրամարկղային մեքենաների միջոցով դրամական հաշվարկների, արտարժույթի առք ու վաճառքի գործառնությունների գրանցման, ակցիզային դրոշմանիշերով եւ (կամ) դրոշմապիտակներով դրոշմավորման, «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված դեպքերում ու կարգով վճարային քարտերով անկանխիկ վճարումներ չընդունելու, այդ թվում՝ վճարային քարտերով անկանխիկ վճարումներ ընդունելու հնարավորություն չապահովելու կամ կանխիկ դրամով գումարի ընդունման սահմանափակումները չպահպանելու, ինչպես նաեւ արժութային գործարքների իրականացման համար սահմանված կարգերի ու կանոնների պահանջների պահպանման նկատմամբ ուսումնասիրության նպատակով հարկային մարմինը կարող է իրականացնել հսկիչ գնում (գնումներ):»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 350-րդ հոդվածի 1-ին մասում «ապրանքների, ծառայությունների, աշխատանքների ծավալների, դրանց տեղաշարժի, իրացման փաստացի գների,» բառերը փոխարինել «Կառավարության սահմանած ցանկում ընդգրկված եւ Կառավարության սահմանած կարգով ներկայացվող ապրանքների, ծառայությունների, աշխատանքների ծավալների, դրանց տեղաշարժի, իրացման փաստացի գների, ինչպես նաեւ» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 419-րդ հոդվածում՝
1) 9-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Սույն մասի կիրառության իմաստով՝ խախտումը կրկին կատարել է համարվում համալիր հարկային ստուգման ակտի կամ հսկիչ գնման ուսումնասիրության արձանագրության ամսաթվից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, մինչեւ հաջորդ համալիր հարկային ստուգման ակտի նախագծի կամ հսկիչ գնման ուսումնասիրության արձանագրության նախագծի ամսաթիվը սույն հոդվածի 8-րդ մասով սահմանված խախտումը կատարելը:».
2) 10-րդ մասի «վճարային քարտերի կամ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքներ չունենալու կամ այդ գործիքների միջոցով վճարումներ չընդունելու» բառերը փոխարինել «վճարային քարտերով անկանխիկ վճարումներ չընդունելու, այդ թվում՝ վճարային քարտերով անկանխիկ վճարումներ ընդունելու հնարավորություն չապահովելու» բառերով.
3) 11-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն մասի կիրառության իմաստով՝ խախտումը կրկին կատարել է համարվում հսկիչ գնման ուսումնասիրության արձանագրության ամսաթվից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, մինչեւ հաջորդ հսկիչ գնման ուսումնասիրության արձանագրության նախագծի ամսաթիվը սույն հոդվածի 10-րդ մասով սահմանված խախտումը կատարելը:»:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից, բացառությամբ սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի:
2. Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասն ուժի մեջ է մտնում 2023 թվականի հունվարի 1-ից:
3. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով խմբագրվող՝ Օրենսգրքի 350-րդ հոդվածով սահմանված իրավական ակտն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում:

Статья 1. Пункт 4.1 части 5 статьи 343 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
“4.1) при выявлении в результате контрольной закупки нарушений непринятия безналичных платежей платежными картами, в том числе необеспечения возможности принятия безналичных платежей платежными картами или несоблюдения ограничений на принятие суммы наличными деньгамив случаях и порядке, установленных Законом Республики Армения “О безналичных операциях”;”.
Статья 2. Часть 1 статьи 345 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. Налоговый орган может проводить контрольную (контрольные) закупку (закупки) в целях изучения соблюдения требований к установленным порядкам и правилам исчисления (оценки) объектов налогообложения, налогооблагаемых баз и налоговых обязательств налогоплательщика, выписки расчетных документов, применения контрольно-кассовых аппаратов и (или)регистрации операций по денежным расчетам, купле-продаже иностранной валюты посредством контрольно-кассовых аппаратов, маркировки акцизными марками и (или) маркировочными знаками, непринятия безналичных платежей платежными картами, в том числе необеспечения возможности принятия безналичных платежей платежными картами или несоблюдения ограничений на принятие суммы наличными деньгами в случаях и порядке, установленных Законом Республики Армения “О безналичных операциях”, а такжесовершения валютных сделок.”.
Статья 3. В части 1 статьи 350 Кодекса слова “об объемах товаров, услуг, работ, их движении, о фактических ценах реализации,” заменить словами “об объемах включенных в установленный Правительством перечень и представляемых в установленном Правительством порядке товаров, услуг, работ, их движении, фактических ценах реализации, а также”.
Статья 4. В статье 419 Кодекса:
1) второе предложение части 9 изложить в следующей редакции: “По смыслу применения настоящей части повторным совершением нарушения считается совершение установленного частью 8 настоящей статьи нарушения в течение одного года с даты акта комплексной налоговой проверки илипротокола изучения контрольной закупки до даты следующего проекта акта комплексной налоговой проверки или проекта протокола изучения контрольной закупки.”;
2) в части 10 слова “В случаях и порядке, установленных Законом Республики Армения “О безналичных операциях”, при отсутствии платежных карт или применяемых на основании платежных технологий других платежных инструментов или непринятии платежей посредством этих инструментов,” заменить словами “При непринятии безналичных платежей платежными картами, в том числе необеспечении возможности принятия безналичных платежей платежными картами в случаях и порядке, установленных Законом Республики Армения “О безналичных операциях”,”;
3) часть 11 дополнить новым предложением следующего содержания: “По смыслу применения настоящей части повторным совершением нарушения считается совершение установленного частью 10 настоящей статьи нарушения в течение одного года с даты протокола изучения контрольной закупки до даты следующего проекта протокола изучения контрольной закупки.”.
1. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, за исключением части 1 статьи 4 настоящего Закона.
2. Часть 1 статьи 4 настоящего Закона вступает в силу с 1 января 2023 года.
3. Правовой акт, установленный статьей 350 Кодекса, отредактированной статьей 3 настоящего Закона, принимается в трехмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.