Հոդված 1. 1985  թվականի  դեկտեմբերի  6-ի  Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ  Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 61-րդ հոդվածի յոթերորդ պարբերությունը «(կեղծելը)» բառից հետո լրացնել «, վնասելը» բառով եւ նույն պարբերությունից հանել «դիտավորյալ» բառը:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 62-րդ հոդվածի առաջին պարբերությունը «Ջրօգտագործման սահմանված չափաքանակների խախտմամբ բնական ջրային օբյեկտներից ջրառ իրականացնելը, ջրային» բառերը փոխարինել «Ջրային» բառով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 63.2-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 63.2. Առանց ջրօգտագործման թույլտվության ջրօգտագործում իրականացնելը կամ ջրօգտագործման թույլտվության պահանջները չկատարելը
1. Առանց ջրօգտագործման թույլտվության ջրօգտագործում իրականացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչեւ չորսհարյուրապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից մինչեւ ութհարյուրապատիկի չափով:
2. Ջրօգտագործման թույլտվության պահանջները չկատարելը՝
3. Ջրօգտագործումն էկոլոգիական թողքի հաշվին իրականացնելը՝
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված տուգանքի նշանակման օրվանից մեկ տարվա ընթացքում նույն խախտումը կրկնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկից մինչեւ վեցհարյուրապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ ութհարյուրապատիկից մինչեւ հազարապատիկի չափով, կամ ջրօգտագործման թույլտվությունն ուժը կորցրած ճանաչել:
5. Ջրօգտագործման թույլտվությամբ ամրագրված  ջրառի, ջրահեռացման եւ էկոլոգիական  թողքի կետերում  ջրահաշվիչ (ջրաչափիչ)  սարքերի տեղադրման պահանջները չկատարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի վեցհարյուրապատիկի չափով:»:

Статья 1.   Абзац седьмой статьи 61 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) после слова "(подделка)" дополнить словом ", порча", и в том же абзаце исключить слово "умышленное".
Статья 2. В абзаце первом статьи 62 Кодекса слова "Осуществление водозабора из природных водных объектов с нарушением установленных норм водопользования, нарушение" заменить словом "Нарушение".
Статья 3. Статью 63.2 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 63.2. Осуществление водопользования без разрешения на водопользование или невыполнение требований разрешения на водопользование
1. Осуществление водопользования без разрешения на водопользование:
влечет назначение штрафа гражданам — от двухсоткратного до четырехсоткратного размера установленной минимальной заработной платы, а должностным лицам — от пятисоткратного до восьмисоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
2. Невыполнение требований разрешения на водопользование:
3. Водопользование за счет экологического попуска:
4. Повторное совершение того же нарушения в течение одного года со дня назначения штрафа, предусмотренного частью 3 настоящей статьи:
влечет назначение штрафа гражданам — от четырехсоткратного до шестисоткратного размера установленной минимальной заработной платы, а должностным лицам — от восьмисоткратного до тысячекратного размера установленной минимальной заработной платы, или признание разрешения на водопользование утратившим силу.
5. Невыполнение требований по установке приборов учета воды (счетчика воды) в точках водозабора, водоотведения и экологического сброса, зафиксированных в разрешении на водопользование:
влечет назначение штрафа гражданам — в трехсоткратном размере установленной минимальной заработной платы, а должностным лицам — в шестисоткратном размере установленной минимальной заработной платы.".