Պետական սահմանի մասին
Հոդված 1. «Պետական սահմանի մասին» 2001 թվականի նոյեմբերի 20-ի ՀՕ-265 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 11-րդ հոդվածի 1-ին մասը «զինծառայողները» բառից հետո լրացնել «եւ մաքսային մարմինները» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 14-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 14.  Վերահսկողությունը եւ հսկողությունը պետական սահմանը հատելիս
1. Պետական սահմանի անցման կետերում մշտական վերահսկողություն եւ հսկողություն են իրականացնում միայն սահմանային վերահսկողություն իրականացնող սահմանապահ զորքերի զինծառայողները եւ մաքսային հսկողություն իրականացնող մաքսային մարմինները:
2. Պետական սահմանը հատող անձինք, տրանսպորտային միջոցները, կենդանիները, բեռներն ու այլ գույքը ենթակա են սահմանային վերահսկողության, մաքսային հսկողության, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված դեպքերում՝ սահմանային այլ վերահսկողության կամ հսկողության:
3. Սույն օրենքի իմաստով՝ սահմանային այլ վերահսկողությունը կամ հսկողությունը սույն օրենքով նախատեսված սահմանային վերահսկողություն եւ մաքսային հսկողություն չհանդիսացող պետական վերահսկողությունը կամ հսկողությունն է պետական սահմանի անցման կետերում:
4. Պետական սահմանի անցման կետերում օրենքով նախատեսված սահմանային այլ վերահսկողությունը կամ հսկողությունը իրականացնում են սահմանապահ զորքերը կամ մաքսային մարմինները տվյալ գործառույթի ոլորտը կարգավորող օրենքով ուղղակի նախատեսված լինելու դեպքում:
5. Առանձին դեպքերում օրենքով նախատեսված սահմանային այլ վերահսկողություն կամ հսկողություն իրականացնելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ պետական սահմանի անցման կետերում ժամանակավորապես կարող են տեղակայվել օրենքով վերահսկողություն կամ հսկողություն իրականացնելու գործառույթ իրականացնող այլ պետական մարմիններ:
6. Սույն հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված այլ պետական մարմինների տեղակայման կարգը, ժամկետները եւ առանձին դեպքերը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
7. Սահմանային վերահսկողության եւ մաքսային հսկողության աշխատանքները կարող են կազմակերպվել համատեղ: Սույն մասով նախատեսված աշխատանքների համատեղ կազմակերպմանն առնչվող առանձին հարցերը կարգավորվում են  Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:»:
Հոդված 3. Օրենքի 25-րդ հոդվածում «է սահմանապահ զորքերի թույլտվությամբ՝ համապատասխան փաստաթղթերի առկայության դեպքում» բառերը փոխարինել «են համապատասխան փաստաթղթերի առկայության դեպքում՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 26-րդ հոդվածում՝
«Մաքսային հսկողություն, սահմանային վերահսկողություն եւ օրենքով նախատեսված դեպքերում սահմանային այլ վերահսկողության կամ հսկողության գործառույթ իրականացնելու ժամանակամիջոցում անձանց մուտքն ուղեւորների եւ բեռների միջազգային փոխադրումներ իրականացնող տրանսպորտային միջոցներ սահմանափակվում է, իսկ անհրաժեշտության դեպքում կարող է նաեւ արգելվել:».
2) 4-րդ մասի «պահանջով, մաքսային մարմինների համապատասխան ներկայացուցիչների ներկայությամբ» բառերը փոխարինել «կամ մաքսային մարմինների պահանջով» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 27-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Պետական սահմանի անցման կետերում առանձնացվում է տարածք, շինություն, որտեղ ուղղակիորեն իրականացվում են սահմանային վերահսկողություն, մաքսային հսկողություն եւ օրենքով նախատեսված դեպքերում՝ նաեւ սահմանային այլ վերահսկողության կամ հսկողության գործառույթներ: Այդ տեղերում մտցվում են լրացուցիչ ռեժիմային սահմանափակումներ՝ սույն օրենքի 24-26-րդ հոդվածներով
նախատեսված կարգի ու կանոնների սահմաններում:»:
Հոդված 6. Օրենքի 28-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «դ» կետով.
«դ) օրենքով նախատեսված դեպքերում իրականացնում է սահմանային այլ վերահսկողության կամ հսկողության գործառույթներ:».
«Հայաստանի Հանրապետության մաքսային հսկողության բնագավառի պետական լիազորված մարմինը՝
ա) իրականացնում է մաքսային հսկողություն.
բ) օրենքով նախատեսված դեպքերում իրականացնում է սահմանային այլ վերահսկողության կամ հսկողության գործառույթներ:»:
Հոդված 7. Օրենքի 33-րդ հոդվածի 1-ին մասից հանել «այլ» բառը:
Հոդված 8.
2. Պետական սահմանի անցման կետերում մինչեւ սույն օրենքի 2-րդ հոդվածով խմբագրվող 14-րդ հոդվածի 6-րդ մասով նախատեսված՝ այլ պետական մարմինների տեղակայման կարգի, ժամկետների եւ առանձին դեպքերի՝ Կառավարության կողմից սահմանումը իր իրավասության սահմաններում վերահսկողությունն իրականացնում է Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմինը:
3. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածով խմբագրվող՝ Օրենքի 14-րդ հոդվածի 6-րդ, 7-րդ մասերով եւ սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով խմբագրվող՝ Օրենքի 25-րդ հոդվածով սահմանված իրավական ակտերն ընդունվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ГРАНИЦЕ”
Статья 1. Часть 1 статьи 11 Закона “О государственной границе” от 20 ноября 2001 года ЗР – 265 (далее – Закон) после слов “Пограничных войск” дополнить словами “и таможенными органами”.
Статья 2. Статью 14 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 14. Контроль и надзор при пересечении Государственной границы
1. Постоянный контроль и надзор в пунктах перехода Государственной границы осуществляются только военнослужащими Пограничный войск, осуществляющими пограничный контроль,и таможенными органами, осуществляющими таможенный надзор.
2. Лица, транспортные средства, животные, грузы и иное имущество, пересекающие Государственную границу, подлежат пограничному контролю, таможенному надзору, а в установленных законом случаях также иному пограничному контролю или надзору.
3. По смыслу настоящего Закона иной пограничный контроль или надзор- это государственный контроль или надзор в пунктах перехода государственной границы, который не является пограничным контролем или таможенным надзором, предусмотренным настоящим Законом.
4. Предусмотренный Законом иной пограничный контроль или надзорв пунктах перехода государственной границы в случае, непосредственно предусмотренном регулирующим сферу данной функции законом, осуществляют Пограничные войска или таможенные органы.
5. В отдельных случаях в целях осуществления предусмотренного Законом иного пограничного контроля или надзорапостановлением Правительства Республики Армения в пунктах перехода государственной границы могут быть временно размещены другие государственные органы, осуществляющие в соответствии с законом функцию контроля или надзора.
6. Порядок, сроки и отдельные случаи размещения других государственных органов, предусмотренных частью 5 настоящей статьи, устанавливаются П равительством Республики Армения.
7. Работы по пограничному контролю и таможенному надзору могут организовываться совместно. Отдельные вопросы, связанные с совместной организацией предусмотренных настоящей частью работ, регулируются постановлением Правительства Республики Армения.”.
Статья 3. В статье 25 Закона слова “с разрешения Пограничных войск при наличии соответствующих документов” заменить словами “при наличии соответствующих документов в порядке, установленном Правительством Республики Армения”.
Статья 4. В статье 26 Закона:
“В случаях таможенного надзора, пограничного контроля и в предусмотренных законом случаях доступ лиц к транспортным средствам, осуществляющим международные перевозки пассажиров и грузов, в период осуществления функции иного пограничного контроля или надзора ограничивается, а при необходимости может и запрещаться.”;
2) в части 4 слова “в присутствии соответствующих представителей” заменить словами “или по требованию”.
Статья 5 . Часть 1 статьи 27 Закона изложить в следующей редакции:
“В пунктах пропуска через Государственную границу выделяются территория, помещение, где непосредственно осуществляются пограничный контроль, таможенный надзор и в предусмотренных законом случаях также функции иного пограничного контроля или надзора. В этих местах вводятся дополнительные режимные ограничения в пределах порядка и правил, предусмотренных статьями 24-26 настоящего Закона.”.
Статья 6. В статье 28 Закона:
1) часть 2 дополнить пунктом “г” следующего содержания:
“г) осуществляет функции иного пограничного контроля или надзора в предусмотренных законом случаях.”;
“Уполномоченный государственный орган в сфере таможенного надзора Республики Армения:
а) осуществляет таможенный надзор;
б) осуществляет функции иного пограничного контроля или надзора в предусмотренных законом случаях.”.
Статья 7. В части 1 статьи 33 Закона исключить слово “других”.
2. До определения Правительством предусмотренных частью 6 статьи 14 настоящего Закона порядка, сроков и отдельных случаев размещения других государственных органов, редактируемых статьей 2 настоящего Закона, контроль впунктах перехода государственной границы осуществляет Инспекционный орган здравоохранения и труда - в пределах своей компетенции.
3. Правовые акты, установленные частями 6 и 7 статьи 14 Закона, редактируемыми статьей 2 настоящего Закона, и статьей 25 Закона, редактируемой статьей 3 настоящего Закона, принимаются в трехмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.