Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 224-րդ հոդվածում «201-րդ հոդվածի 1-ին» բառերը փոխարինել «201-րդ հոդվածի 1-ին (բացառությամբ պետական սահմանը հատելիս հայտնաբերված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերի)» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 224.1-ին հոդվածը շարադրել  հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 224.1. Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը
1. Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության մարմինները ձերբակալվածներին պահելու վայրերում քննում են սույն օրենսգրքի 186-րդ հոդվածով նախատեսված՝ ձերբակալվածներին պահելու վայրերում վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը եւ սույն օրենսգրքի 201-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված այն վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը, որոնք հայտնաբերվել են պետական սահմանի անցման կետերում:
2. Սույն օրենսգրքի 186-րդ հոդվածով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործեր քննելու, վարչական տույժեր նշանակելու իրավունք ունի ձերբակալվածներին պահելու վայրի պետը:
3. Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության անունից սույն օրենսգրքի 201-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը քննելու եւ վարչական տույժեր նշանակելու իրավունք ունի սահմանապահ զորքերի սահմանային վերահսկողության ստորաբաժանման պետը կամ սահմանային վերահսկողության ստորաբաժանման խմբի պետը:»:

Статья 1.   В статье 224 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 (далее – Кодекс) слова " и частями 1 и 2 статьи 201 настоящего Кодекса " заменить словами " и частями 1 (за исключением дел по административным правонарушениям, выявленным при пересечении Государственной границы) и 2 статьи 201 настоящего Кодекса ".
Статья 2. Статью 224.1 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 224.1. Служба национальной безопасности Республики Армения
1. Органы Службы национальной безопасности Республики Армения в местах содержания задержанных рассматривают дела о предусмотренных статьей 186 настоящего Кодекса административных правонарушениях в местах содержания задержанных, а также дела о предусмотренных частью 1 статьи 201 настоящего Кодекса административных правонарушениях, выявленных в пунктах пропуска через Государственную границу.
2. Право на рассмотрение дел об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 186 настоящего Кодекса, и назначение административных взысканий имеет начальник места содержания задержанных.
3. Право на рассмотрение дел об административных правонарушениях, предусмотренных частью 1 статьи 201 настоящего Кодекса, и назначение административных взысканий от имени Службы национальной безопасности Республики Армения имеет руководитель подразделения пограничного контроля или руководитель группы пограничного контроля Пограничных войск.".
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу через три месяца после дня его официального опубликования.