ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ԶԻՆՎԱԾ ՀԱՐՁԱԿՄԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին` ժամը 00:05-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները հրետանային միջոցների, ականանետների ու ԱԹՍ-ների կիրառմամբ միաժամանակ ինտենսիվ կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի` մի քանի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Մասնավորապես հրետակոծվել են Սոթքի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիշի եւ Իշխանասարի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը: Հարվածներ են հասցվում ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին: Որոշ ուղղություններով ադրբեջանական ստորաբաժանումները ձեռնարկում են դիրքային առաջխաղացման գործողություններ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում:
Ստեղծված իրավիճակում մեր լիակատար աջակցությունն ենք հայտնում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերին` Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության պահպանման սուրբ գործում: Բոլոր քաղաքական ուժերին, մեր հայրենակիցներին` անկախ քաղաքական դիրքորոշումից, կոչ ենք անում պահպանել հանգստություն եւ համախմբվել պետականության շուրջ: Մեր Հայրենիքը միասնական եւ կուռ պաշտպանության կարիք ունի:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում խստորեն եւ հասցեական դատապարտել Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության սանձազերծած ագրեսիան, ՄԱԿ-ի Կանոնադրությամբ ամրագրված` տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի եւ ուժի կիրառման սպառնալիքի արգելման սկզբունքի կոպտագույն խախտումները:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդից ակնկալում ենք ստեղծված իրավիճակի անհապաղ քննարկում եւ իրավիճակից բխող գործողությունների իրականացում:
ՀԱՊԿ-ից պահանջում ենք Հավաքական անվտանգության պայմանագրով ստանձնած պարտավորություններից բխող անհապաղ միջոցառումների կատարում` ուղղված Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության պահպանմանը:
Դիմում ենք Ռուսաստանի Դաշնությանը` շուտափույթ իրագործելու Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրով ամրագրված պարտավորությունները` ի պաշտպանություն Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության:

ЗАЯВЛЕНИЕ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ О ВООРУЖЕННОМ НАПАДЕНИИ АЗЕРБАЙДЖАНА
13 сентября 2022 года в 00:05 часов подразделения вооруженных сил Азербайджана с одновременным применением средств артиллерии, минометови БПЛА открыли интенсивный огонь в направлении армянских позиций,дислоцированных на нескольких участках армяно-азербайджанской границы. В частности, обстрелу подверглись позиции, расположенные в направлении Сотка, Вардениса, Гориса, Капана, Артаниша и Ишханасара. Удары наносятся как по военной, так и по гражданской инфраструктуре. На некоторых направлениях азербайджанские подразделения предпринимают действия по позиционному продвижению на суверенной территории Республики Армения.
В создавшейся ситуации мы выражаем свою полную поддержку Вооруженным Силам Республики Армения в святом деле защиты территориальной целостности и суверенитета Республики Армения. Призываем все политические силы, наших соотечественников – независимо от их политической ориентации, соблюдатьспокойствие и сплотиться вокруг нашей государственности. Наша Родина нуждается в объединенной и стойкой защите.
Призываем международное сообщество строго и адресно осудить агрессию, разнузданную против Республики Армения военно-политическим руководством Азербайджана, грубые нарушения закрепленного в Уставе ООН принципа запрета на применение силы и на угрозу применения силы в отношении территориальной целостности.
Ожидаем от Совета Безопасности ООН безотлагательного рассмотрения создавшейся ситуации и осуществления вытекающих из ситуации действий.
Требуем от ОДКБ выполнения вытекающих из принятых по Договору о коллективной безопасности обязательств неотложных мер, направленных на защиту территориальной целостности Республики Армения.
Обращаемся к Российской Федерации – срочно реализовать обязательства, закрепленные Договором о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Российской федерацией и Республикой Армения, для защиты территориальной целостности Республики Армения.