Հոդված 1. «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017 թվականի նոյեմբերի 15-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 21-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1-ին եւ 5.2-րդ մասերով.
«5.1. Պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվում է այն քաղաքացին, որը, որպես օտարերկրյա քաղաքացի, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն է ձեռք բերել որեւէ մարզաձեւի՝ Հայաստանի Հանրապետության հավաքական թիմում (որեւէ տարիքային խմբում) հանդես գալու համար եւ մինչեւ 2021 թվականի մայիսի 1-ը պարտադիր զինվորական ծառայությունից տարկետման իրավունքը կորցրել է:
5.2. Սույն հոդվածի 5.1-ին մասով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու համար քաղաքացին կամ համապատասխան ֆեդերացիան մինչեւ 2022 թվականի նոյեմբերի 1-ը դիմում է Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմին, որը մեկամսյա ժամկետում պարզում է ներկայացրած փաստաթղթերի համապատասխանությունը սույն հոդվածի 5.1-ին մասին եւ միջնորդություն է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարություն, որը քաղաքացուն ազատում է պարտադիր զինվորական ծառայությունից՝ Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմնի միջնորդությունն ստանալուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 25-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11.1-ին մասով.
«11.1. Որպես օտարերկրյա քաղաքացի որեւէ մարզաձեւի՝ Հայաստանի Հանրապետության հավաքական թիմում (որեւէ տարիքային խմբում) հանդես գալու համար Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք բերած եւ մինչեւ 2021 թվականի մայիսի 1-ը պարտադիր զինվորական ծառայությունից տարկետման իրավունքը կորցրած անձանց պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատում տրվում է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի հրամանով՝ Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմնի միջնորդությունն ստանալուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում:»:

Статья 1. Статью 21 Закона “О военной службе и статусе военнослужащего” от 15 ноября 2017 года ЗР – 195 – Н (далее – Закон) дополнить частями 5.1 и 5.2 следующего содержания:
“5.1. От обязательной военной службы отсвобождается гражданин, который в качестве иностранного гражданина приобрел гражданство Республики Армения в целях выступления в сборной команде Республики Армения по какому-либо виду спорта (в какой-либо возрастной группе) и до 1-го мая 2021 года утратил право на отсрочку от обязательной военной службы.
5.2. Для освобождения от обязательной военной службы в соответствии с частью 5.1 настоящей статьи гражданин или соответствующая федерация до 1-го ноября 2022 года обращаются в уполномоченный государственный орган управления в сфере физической культуры и спорта Республики Армения, который в месячный срок выясняет соответствие представленных документов части 5.1 настоящей статьи и представляет ходатайство в Министерство обороны Республики Армения, которое освобождает гражданина от обязательной военной службы в месячный срок после получения ходатайства от уполномоченного государственного органа управления в сферефизической культуры и спорта Республики Армения.”.
Статья 2. Статью 25 Закона дополнить частью 11.1следующего содержания:
“11.1. Лицам, которые в качестве иностранных граждан приобрели гражданство Республики Армения в целях выступления в сборной команде Республики Армения по какому-либо виду спорта (в какой-либо возрастной группе) и до 1-го мая 2021 года утратили право на отсрочку от обязательной военной службы, освобождениеот обязательной военной службы предоставляется приказом министра обороны Республики Армения - в месячный срок после получения ходатайства от уполномоченного государственного органа управления в сферефизической культуры и спорта Республики Армения.”.