Հոդված 1. «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017 թվականի նոյեմբերի 15-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 19-րդ հոդվածի 1-ին մասը «27 տարին լրանալը,» բառերից հետո լրացնել «իսկ սույն օրենքի 22-րդ հոդվածի 5-րդ եւ 7-րդ մասերով պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից՝ գիտության եւ կրթության բնագավառներում տարկետում ստացած քաղաքացիները՝ մինչեւ 28 տարին լրանալը,» բառերով, իսկ «համապատասխանաբար 27» բառերից հետո՝ «, 28» թվով:
Հոդված 2. Օրենքի 22-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ մասով.
«7. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տրվում է նաեւ բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական եւ մաթեմատիկական (ԲՏՃՄ) ուղղություններով պետության համար առաջնահերթ եւ կարեւորություն ներկայացնող մասնագիտություններով համապատասխան բուհերում սովորողին: Պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տրամադրելու կարգը եւ պայմանները, ինչպես նաեւ բուհերի եւ բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական եւ մաթեմատիկական (ԲՏՃՄ) ուղղություններով համապատասխան մասնագիտությունների ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
2. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածով նախատեսված իրավական ակտն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում:

Статья 1. Часть 1 статьи 19 Закона “О военной службе и статусе военнослужащего” от 15 ноября 2017 года ЗР – 195 – Н (далее – Закон) после слов “до достижения ими возраста 27 лет, ” дополнить словами “ а граждане, проходящие обучение в сфере науки и образования, получившие отсрочку от призыва на обязательную военную службу согласно частям 5 и 7 статьи 22 настоящего Закона, – до достижения ими возраста 28 лет, ”, а после слов “соответственно 27 ” – числом “28 ”.
Статья 2. Статью 22 Закона дополнить частью 7следующего содержания:
“7. Постановлением Правительства Республики Армения отсрочка от призыва на обязательную военную службу предоставляется также лицам, обучающимся в соответствующих высших учебных заведениях по приоритетным и важным для государства специальностям в естественно-научных, технологических, инженерных и математических областях (ЕТИМ). Порядок и условия предоставления отсрочки от призыва на обязательную военную службу, а также перечень высших учебных заведений и соответствующих специальностей в в естественно-научных, технологических, инженерных и математических областях (ЕТИМ) устанавливаются Правительством Республики Армения.”.
2. Правовой акт, предусмотренный статьей 2 настоящего Закона, подлежит принятию в течение шести месяцев после вступления в силу настоящего Закона.