Ընդունվել է 26.10.2022
Հոդված 1. 1985  թվականի  դեկտեմբերի  6-ի  Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 43.1-ին հոդվածում՝
«1.1. Չսահմանված ու չնախատեսված տեղերում եւ վայրերում աղբարկղերից, աղբամաններից, ինչպես նաեւ սահմանված կարգով կազմակերպված կամ նախատեսված փոխաբեռնման կայաններից կամ աղբավայրերից դուրս երեք խորանարդ մետր եւ ավելի աղբի կուտակումը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից մինչեւ երկուհարյուրապատիկի չափով:».
2) 2-րդ մասի «Սույն հոդվածով» բառերը փոխարինել «Սույն հոդվածի 1-ին եւ 1.1-ին մասերով» բառերով, իսկ «խախտումը» բառը՝ «խախտումները» բառով.
3) 2.4-րդ մասի «Սույն հոդվածի 2.2-րդ մասով» բառերը փոխարինել «Սույն հոդվածի 2.3-րդ մասով» բառերով.
4) 3-րդ մասի 3-րդ կետի «2-րդ» բառը փոխարինել «3-րդ» բառով.
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11.1-ին մասով.
«11.1. Սույն հոդվածի 1.1-ին եւ 3-7-րդ մասերով սահմանված իրավախախտումների հայտնաբերման համար որպես ապացույց կարող են կիրառվել նաեւ տեսանկարահանող կամ լուսանկարահանող սարքավորումների միջոցով արձանագրված փաստերը:»:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 43.2-րդ հոդվածով.
«Հոդված 43.2. Աղբավայրի մոնիթորինգի իրականացման կարգը խախտելը
1. Աղբավայրը շահագործողների կողմից աղբավայրերի մոնիթորինգի իրականացման կարգը խախտելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում անհատ ձեռնարկատերերի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով:
2. Վարչական տույժի միջոցներ կիրառելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, նույն խախտումը կրկնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում անհատ ձեռնարկատերերի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 219.1-ին հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «43.1-ին հոդվածի 1-ին, 9-րդ մասերով» բառերը փոխարինել «43.1-ին հոդվածի 1-ին, 1.1-ին, 2-րդ, 9-րդ մասերով» բառերով.
2) 2-րդ մասի «43.1-ին հոդվածի 2-8-րդ եւ 10-12-րդ մասերով» բառերը փոխարինել «43.1-ին հոդվածի 2.1-8-րդ (3-րդ, 4-րդ եւ 7-րդ մասերով նախատեսված իրավախախտումները տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից հայտնաբերվելու դեպքում՝ տեղեկացնելով Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությանը) եւ 10-12-րդ մասերով» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 224-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) «43.1-ին հոդվածի 7-րդ մասով» բառերը փոխարինել «43.1-ին հոդվածի 3-րդ, 4-րդ, 7-րդ (Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության կողմից հայտնաբերվելու դեպքում՝ տեղեկացնելով համապատասխան տեղական ինքնակառավարման մարմնին), 10-12-րդ մասերով» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Ընդ որում, սույն օրենսգրքի 43.1-ին հոդվածի 10-րդ եւ 11-րդ մասերով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունը քննում է 43.1-ին հոդվածի 3-րդ, 4-րդ եւ 7-րդ մասերով նախատեսված վարչական իրավախախտումների մասով:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 242-րդ հոդվածը «օրենսգրքի» բառից հետո լրացնել «43.2-րդ հոդվածով,» բառերով:
Հոդված 6. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում 2024 թվականի հունվարի 1-ից:

"1.1 Скопление мусора в объеме трех кубических метров и более в неотведенных и непредусмотренных местах и местностях вне мусорных контейнеров, урн для мусора, а также за пределами организованных в установленном порядке или предусмотренных мусороперегрузочных станций или мусорных свалок:
влечет назначение штрафа должностному лицу — от стократного до двухсоткратного размера минимальной заработной платы.";
2) в части 2 статьи слова " нарушения, предусмотренного настоящей статьей " заменить словами " нарушений, предусмотренных частями 1 и 1.1 настоящей статьи";
3) в части 2.4 слова " частью 2.2 настоящей статьи" заменить словами " частью 2.3 настоящей статьи";
4) в пункте 3 части 3 цифру 2 заменить цифрой 3;
5) статью дополнить частью 11.1 следующего содержания:
"11.1. В качестве доказательства для выявления правонарушений, установленных частями 1.1 и 3-7 настоящей статьи, могут применяться также факты, зафиксированные посредством оборудования для фото- и видеосъемки.".
Статья 2. Кодекс дополнить статьей 43.2 следующего содержания:
"Статья 43.2. Нарушение порядка осуществления мониторинга мусорной свалки
1. Нарушение эксплуатирующим мусорную свалку лицом порядка проведения мониторинга мусорных свалок:
влечет назначение штрафа индивидуальным предпринимателям – в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы, а юридическим лицам – в стократном размере установленной минимальной заработной платы.
2. Повторное совершение того же нарушения в течение одного года после применения мер административного взыскания:
влечет наложение штрафа индивидуальным предпринимателям – в стократном размере установленной минимальной заработной платы, а юридическим лицам — в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 3. В статье 219.1 Кодекса:
1) в части 1 слова "предусмотренных частями 1, 9 статьи 43.1" заменить словами "предусмотренных частями 1, 1.1, 2, 9 статьи 43.1";
2) в части 2 слова " предусмотренных частями 2-8 и 10-12 статьи 43.1" заменить словами "предусмотренных частями 2.1-8.1 (при выявлении органами местного самоуправления правонарушений, предусмотренных частями 3, 4 и 7 — с уведомлением Полиции Республики Армения) и 10-12 статьи 43.1".
Статья 4. В части 1 статьи 224 Кодекса:
1) слова "предусмотренных частью 7 статьи 43.1" заменить словами "предусмотренных частями 3, 4, 7 (в случае выявления Полицией Республики Армения, уведомив об этом соответствующий орган местного самоуправления), 10-12 статьи 43.1";
2) часть дополнить новым предложением следующего содержания: "При этом дела об административных правонарушениях, предусмотренных частями 10 и 11 статьи 43.1 настоящего кодекса Полиция Республики Армения расследует по части административных правонарушений, предусмотренных частями 3, 4 и 7 статьи 43.1.".
Статья 5. Статью 242 Кодекса перед словами "статьей 49" дополнить словами "статьей 43.2, ".
Статья 6. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, за исключением статьи 2 настоящего Закона, которая вступает в силу с 1-го января 2024 года.