Ընդունվել է 24.11.2022
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 113-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ կետով.
«8) Օրենսգրքով սահմանված կարգով միկրոձեռնարկատիրության սուբյեկտ համարվող հարկ վճարողներից ձեռք բերված ապրանքների, ստացված ծառայությունների, ընդունված աշխատանքների գծով կատարվող ծախսերը, ինչպես նաեւ Օրենսգրքով սահմանված կարգով միկրոձեռնարկատիրության սուբյեկտ համարվող հարկ վճարողներից անհատույց օգտագործման վերցված շենքերի, շինությունների (այդ թվում` անավարտ, կիսակառույց), բնակելի կամ այլ տարածքների, հողամասերի գծով սույն բաժնով սահմանված կարգով հաշվարկվող ծախսերը:»:
Հոդված 2. Oրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետում «ընտանեկան ձեռնարկատիրության հարկման հատուկ համակարգերի» բառերը փոխարինել «միկրոձեռնարկատիրության հարկման հատուկ համակարգի» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 267-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասի առաջին պարբերության «չի գերազանցել է» բառերը փոխարինել «չի գերազանցել» բառերով.
2) 5-րդ մասում՝
ա. 3-րդ կետից հանել «անձնական օգտագործման» բառերը,
բ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11-րդ կետով.
«11) վարձակալական վճարի, տոկոսի (բացառությամբ սպասարկող բանկում առկա ընթացիկ հաշվի դրական մնացորդի նկատմամբ հաշվեգրվող տոկոսի) եւ (կամ) ռոյալթիի ստացում նախատեսող՝ գործող պայմանագրի՝ վարձակալական վճար, տոկոս եւ (կամ) ռոյալթի ստացող կողմ հանդիսացող կազմակերպությունները եւ անհատ ձեռնարկատերերը:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 268-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետում «կամ 9-րդ» բառերը փոխարինել «, 9-րդ կամ 11-րդ» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 269-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց վճարվող (հաշվարկվող) հարկվող եկամուտներից Օրենսգրքով սահմանված կարգով եկամտային հարկ հաշվարկելու եւ վճարելու պարտավորությունից.».
«3. Միկրոձեռնարկատիրության հարկման համակարգի շրջանակներում եկամուտների հաշվառումն իրականացվում է Օրենսգրքի 6-րդ բաժնով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 270-րդ հոդվածի 2-րդ մասից հանել «` միկրոձեռնարկատիրությունում ներգրավված վարձու աշխատողների համար» բառերը:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 271-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 8. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2023 թվականի հունվարի 1-ից, բացառությամբ սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին կետի, 6-րդ եւ 7-րդ հոդվածների:
2. Սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին կետն ուժի մեջ է մտնում 2023 թվականի հուլիսի 1-ից եւ կիրառվում է 2023 թվականի հուլիսի 1-ից հետո ընկած հաշվետու ժամանակաշրջանների համար հաշվարկման ենթակա աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված վճարումների մասով, ինչպես նաեւ 2023 թվականի հուլիսի 1-ից հետո վճարված՝ աշխատավարձ եւ դրան հավասարեցված վճարումներ չհամարվող եկամուտների մասով:
3. Սույն օրենքի 6-րդ եւ 7-րդ հոդվածներն ուժի մեջ են մտնում 2023 թվականի հուլիսի 1-ից:
4. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածով սահմանված ծախսերի` հարկման բազայի որոշման նպատակով համախառն եկամտից նվազեցման սահմանափակումը կիրառվում է 2023 թվականի հունվարի 1-ից հետո՝
1) ձեռք բերված հիմնական միջոցների ամորտիզացիոն մասհանումների գծով ծախսերի մասով.
2) հաշվեգրված՝ ապրանքների մատակարարման, աշխատանքների կատարման եւ (կամ) ծառայությունների մատուցման հետ անմիջականորեն կապված ծախսերի մասով.
3) ձեռք բերված՝ առեւտրական (առք ու վաճառքի) գործունեության առարկա հանդիսացող ապրանքների ձեռքբերման արժեքի եւ այդ ապրանքների սկզբնական արժեքի տարր համարվող՝ 2023 թվականի հունվարի 1-ից հետո հաշվեգրված այլ ծախսերի մասով.
4) ձեռք բերված՝ սույն մասի 2-րդ եւ 3-րդ կետերում չնշված ակտիվների (այդ թվում` հիմնական միջոցների եւ ոչ նյութական ակտիվների) օտարման դեպքում՝ դրանց հաշվեկշռային արժեքի մասով.

Статья 1. Часть 1 статьи 113 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить пунктом 8 следующего содержания:
“8) расходы, производимые по приобретенным товарам, полученным услугам, принятым работам от налогоплательщиков, считающихся в установленном Кодексом порядке субъектами микропредпринимательства, а также расходы, исчисляемые в установленном настоящим разделом порядке по зданиям, строениям (в том числе незавершенным, недостроенным), жилым или иным территориям, земельным участкам, полученным в безвозмездное пользование от налогоплательщиков, считающихся в установленном Кодексом порядке субъектами микропредпринимательства.”.
Статья 2. В пункте 1 части 2 статьи 254 Кодекса слова “специальных систем налогообложения семейного предпринимательства” заменить словами “специальных систем налогообложения микропредпринимательства”.
Статья 3. В статье 267 Кодекса:
1) абзац первый части 3 не влечет изменений в тексте русского перевода;
2) в части 5:
а. в пункте 3 слова “личного пользования (по купле-продаже автомобилей личного пользования)” заменить словами “(по купле-продаже автомобилей)”,
б. часть дополнить пунктом 11 следующего содержания:
“11) организации и индивидуальные предприниматели, являющиеся стороной, получающей арендную плату, процент и (или) роялти по действующему договору, предусматривающему получение арендной платы, процента (за исключением процента, начисляемого на положительный остаток, имеющийся на текущем счете в обслуживающем банке) и (или) роялти.”.
Статья 4. В пункте 3 части 1 статьи 268 Кодекса слова “или 9” заменить словами “, 9 или 11”.
Статья 5. В статье 269 Кодекса:
1) пункт 2 части 2 изложить в следующей редакции:
“2) от обязательства по исчислению и уплате в установленном Кодексом порядке подоходного налога с облагаемого дохода, выплачиваемого (исчисляемого) физическим лицам, не являющимся индивидуальными предпринимателями и нотариусами;”;
“3. Учет доходов в рамках системы налогообложения микропредпринимательства осуществляется в порядке, установленном разделом 6 Кодекса.”.
Статья 6. В части 2 статьи 270 Кодекса исключить слова “по наемным работникам, вовлеченным в микропредпринимательство”.
Статья 7. Статью 271 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 8. Заключительная часть и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2023 года, за исключением пункта 1 статьи 5, статей 6 и 7 настоящего Закона.
2. Пункт 1 статьи 5 настоящего Закона вступает в силу с 1 июля 2023 года и применяется в части заработной платы и приравненных к ней платежей, подлежащих исчислению за отчетные периоды после 1 июля 2023 года, а также в части доходов, не считающихся заработной платой и приравненными к ней платежами, выплаченных после 1 июля 2023 года.
3. Статьи 6 и 7 настоящего Закона вступают в силу с 1 июля 2023 года.
4. В целях определения налогооблагаемой базы при расходах, установленных статьей 1 настоящего Закона, ограничение вычетов из валового дохода применяется после 1 января 2023 года:
1) в части расходов по амортизационным отчислениям приобретенных основных средств;
2) в части начисленных расходов, непосредственно связанных с поставкой товаров, выполнением работ и (или) оказанием услуг;
3) в части начисленных после 1 января 2023 года расходов по покупной стоимости товаров, являющихся предметом коммерческой деятельности (деятельности по купле-продаже), и иных расходов, считающихся элементами первоначальной стоимости таких товаров;
4) в части балансовой стоимости приобретенных активов, не указанных в пунктах 2 и 3 настоящей части (в том числе основных средств и нематериальных активов), в случае их отчуждения;
5) в части начисленных административных расходов, расходов по реализации и иных расходов непроизводственного характера;