Հոդված 1.  2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 19-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ մասով.
«7. Հայաստանի  Հանրապետության  վավերացրած  միջազգային պայմանագրերով նախատեսված հարկային արտոնությունների կիրառության կարգը սահմանում է Կառավարությունը:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն մասի կիրառության իմաստով` տրանսպորտային ծառայություն է համարվում նաեւ այլ կազմակերպությունների եւ (կամ) ֆիզիկական անձանց միջոցով (ներգրավմամբ) Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս սկսվող եւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս ավարտվող բեռների, փոստի եւ (կամ) ուղեւորների փոխադրման կազմակերպման միջնորդական գործունեությունը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 2-րդ մասում`
1) 20-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«20) ԱՏԳ ԱԱ 8432, 8433, 8434, 8436, 8701 ծածկագրերին դասվող տեխնիկայի եւ մասերի, ԱՏԳ ԱԱ 31-րդ խմբի ծածկագրերին դասվող պարարտանյութերի, ԱՏԳ ԱԱ 3808 91, 3808 92, 3808 93, 3808 94, 3808 99 ծածկագրերին դասվող թունաքիմիկատների, ԱՏԳ ԱԱ 0106 41 000 ծածկագրին դասվող մեղուների, ԱՏԳ ԱԱ 0106 49 000 ծածկագրին դասվող` գիտահետազոտական նպատակների կամ բույսերի պաշտպանության համար օգտակար միջատների, ԱՏԳ ԱԱ 1404 90 000 8  ծածկագրին դասվող` բույսերի աճեցման համար նախատեսված կոկոսի (հնդկընկույզի) մանրաթելի հիմքով սուբստրատների, ԱՏԳ ԱԱ 9406 90 310 0 ծածկագրերին դասվող ջերմոցների, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսական մշակաբույսերի եւ բազմամյա տնկարկների սերմերի եւ տնկանյութի օտարումը.».
2) 21-րդ կետի «570110» թիվը փոխարինել «5701 10» թվով, իսկ «570210» թիվը` «5702 10 000 0» թվով.
3) 26-րդ կետի «7109» թիվը փոխարինել «7109 00 000 0» թվով.
4) 27-րդ կետի «ծխախոտի արտադրանքի օտարումը» բառերը փոխարինել «այն ծխախոտի արտադրանքի օտարումը, որի առավելագույն մանրածախ գինը Կառավարության սահմանած կարգով ենթակա է ծխախոտի արտադրանքի տուփի վրա մակնշման» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 21-րդ եւ 26-րդ կետերում, 88-րդ հոդվածի 1-ին մասի աղյուսակում, 389-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերում եւ 445-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետի «ա» ենթակետում «ԱՏԳԱԱ» բառը փոխարինել «ԱՏԳ ԱԱ» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 87-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) 5-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն կետի կիրառության իմաստով` ծխախոտի արտադրանք են համարվում նաեւ ԱՏԳ ԱԱ 2404 11 000 9, 2404 12 000 0 եւ 2404 19 000 ծածկագրերին դասվող` ծխախոտ կամ վերականգնված ծխախոտ կամ նիկոտին կամ դրանց փոխարինիչներ պարունակող ապրանքները` նախատեսված առանց այրման ներշնչելու համար.».
2) վերջին պարբերության «ԱՏԳ ԱԱ 2711 21 ապրանքային դիրքին» բառերը փոխարինել «ԱՏԳ ԱԱ 2711 21 000 0 ծածկագրին» բառերով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 88-րդ հոդվածում`
ա. «ապրանքային դիրքերին» բառերը փոխարինել «ծածկագրերին» բառով,
բ. «2402 (բացառությամբ 2402 10 00011, 2402 90 00011, 2402 10 00012 2402 90 00012) եւ 2404 11 000 9» բառերը փոխարինել «2402 (բացառությամբ 2402 10 000 01, 2402 90 000 01, 2402 10 000 02, 2402 90 000 02), 2404 11 000 9, 2404 12 000 0 եւ 2404 19 000» բառերով,
գ. աղյուսակի «2203» թիվը փոխարինել «2203 00» թվով, «2402 10 00011» թիվը` «2402 10 000 01» թվով, «2402 90 00011» թիվը` «2402 90 000 01» թվով, «2402 10 00012» թիվը` «2402 10 000 02» թվով, «2402 90 00012» թիվը` «2402 90 000 02» թվով, «2710 19 710» թիվը` «2710 19 710 0» թվով, «2710 19 980» թիվը` «2710 19 980 0» թվով, «2709» թիվը` «2709 00» թվով, «2711 11» թիվը` «2711 11 000 0» թվով, «2711 21» թիվը`  «2711 21 000 0» թվով,
դ. աղյուսակի 9-րդ տողը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2206 00  խմորման ենթարկված այլ ըմպելիքներ (խնձորի սիդր, պերրու (տանձի սիդր), մեղրաըմպելիք), պտղային, հատապտղային, մրգային եւ այլ գինիներ 1 լիտր 150»,
ե. աղյուսակի 10-րդ տողն ուժը կորցրած ճանաչել,
զ. աղյուսակը վերջին տողից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր տողով.
«2404 12 000 0
2404 19 000
ծխախոտի արտադրանք 1 միլիլիտր  55».
2)  6-րդ մասի «ԱՏԳԱԱ 220820» բառերը փոխարինել «ԱՏԳ ԱԱ 2208 20» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 101-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ԱՏԳ ԱԱ 2710 19 710 - 2710 19 980 ապրանքախմբի ծածկագրերին դասվող ապրանքների (բացառությամբ ԱՏԳ ԱԱ 2710 19 820 ապրանքախմբի ծածկագրին դասվող շարժիչային յուղերի)» բառերը փոխարինել «ԱՏԳ ԱԱ 2710 19 710 0 - 2710 19 980 0 ծածկագրերին դասվող ապրանքների (բացառությամբ ԱՏԳ ԱԱ 2710 19 820 0 ծածկագրին դասվող շարժիչային յուղերի)» բառերով:
Հոդված 8.  Օրենսգրքի 230-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
«7) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված` պետական սեփականություն համարվող պատմամշակութային նշանակության հարկման օբյեկտ համարվող անշարժ գույքը, ինչպես նաեւ կրոնական կազմակերպություններին սեփականության իրավունքով պատկանող` մինչեւ 1991 թվականը կառուցված, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դասակարգմանը համապատասխան, կրոնական, պաշտամունքային անշարժ գույքը: Սույն կետում նշված անշարժ գույքերի ցանկը սահմանում է Կառավարությունը.».
«8) Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն (Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին) սեփականության եւ անհատույց մշտական օգտագործման իրավունքով պատկանող, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դասակարգմանը համապատասխան, կրոնական, պաշտամունքային անշարժ գույքը, Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն (Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին) պատկանող` հուշարձանի կարգավիճակ չունեցող եկեղեցիները, հոգեւոր-մշակութային, կրթադաստիարակչական, եկեղեցական եւ ծիսական պարագաների արտադրության եւ իրացման համար օգտագործվող անշարժ գույքը, Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու (Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի) ներքին սպասարկումն իրականացնող արհեստանոցները, ինչպես նաեւ դրանց սպասարկման եւ օգտագործման համար անհրաժեշտ անշարժ գույքը: Սույն կետում նշված անշարժ գույքերի ցանկը սահմանում է Կառավարությունը.»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 389-րդ հոդվածի 1-ին մասի աղյուսակում եւ 3-րդ մասում «2206» թիվը փոխարինել «2206 00» թվով:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 390-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի աղյուսակում`
ա. «090300 000» թիվը փոխարինել «0903 00 000 0» թվով, «1505» թիվը` «1505 00» թվով, «1506» թիվը` «1506 00 000 0» թվով, «1510 00» թիվը` «1510» թվով, «1601» թիվը` «1601 00» թվով, «1603» թիվը` «1603 00» թվով, «1903» թիվը`«1903 00 000 0» թվով, «2006» թիվը` «2006 00» թվով, «2203» թիվը` «2203 00» թվով, «3002 20 000» թիվը` «3002 41 000 0» թվով, «3002 30 000» թիվը` «3002 42 000 0» թվով, «3211 00» թիվը` «3211 00 000 0» թվով,
բ. ԱՏԳ ԱԱ 2309 ծածկագրով տողից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր տողերով.
«2404 12 000 0 նիկոտին պարունակող հեղուկ քարթրիջներ, այդ թվում` միանգամյա օգտագործման էլեկտրոնային սիգարետներ հեղուկով` առանց վերալիցքավորման հնարավորության ծխախոտի արտադրանք
2404 19 000 նիկոտին չպարունակող, այդ թվում` ծխախոտի փոխարինիչներ պարունակող հեղուկ քարթրիջներ, այդ թվում` միանգամյա  օգտագործման էլեկտրոնային սիգարետներ հեղուկով` առանց վերալիցքավորման հնարավորության ծխախոտի արտադրանք»,
գ. 3-րդ մասի «0903 00 000» թիվը փոխարինել «0903 00 000 0» թվով:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 3-րդ կետում «2206» թիվը փոխարինել «2206 00» թվով:
Հոդված 12.   Օրենսգրքի 394-րդ հոդվածում`
1) 6-րդ մասի «2206» թիվը փոխարինել «2206 00» թվով.
2) 8-րդ մասի «1601» թիվը փոխարինել «1601 00» թվով, իսկ «1603» թիվը` «1603 00» թվով:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 396.1-ին հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«2. Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային համաձայնագրերի հիման վրա հսկիչ (նույնականացման) նշաններով դրոշմավորման ենթակա ապրանքների ցանկը, դրոշմավորման ներդրման ժամկետները, այդ թվում` փորձնական ծրագրերի իրականացման ժամկետները, մինչեւ դրոշմավորման ներդրման ժամկետը չօտարված` դրոշմավորման ենթակա ապրանքային մնացորդների դրոշմավորման կարգը, դրոշմավորման կանոնները, Օրենսգրքով սահմանված` դրոշմավորման ենթակա ապրանքների դրոշմավորման դադարեցման ժամկետները, ապրանքների շրջանառության նկատմամբ մոնիտորինգի տեղեկատվական համակարգի ներդրման առանձնահատկությունները հաստատում է Կառավարությունը:»:
Հոդված 14. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
1.  Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող ամսվա 1-ից, բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքերի:
2. Սույն օրենքի`
1) 2–րդ հոդվածն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ տարածվում է 2018 թվականի հունվարի 1-ից ծագած հարաբերությունների վրա.
2) 6-րդ հոդվածի 1-ին կետի «դ» եւ «զ» ենթակետերն ուժի մեջ են մտնում 2023 թվականի հունվարի 1-ից:
3. Բույսերի աճեցման համար նախատեսված կոկոսի (հնդկընկույզի) մանրաթելի հիմքով սուբստրատի օտարման մասով ԱԱՀ-ից ազատման արտոնությունը տարածվում է 2018 թվականի հունվարի 1-ից ծագած հարաբերությունների վրա:
4. Պարտադիր դրոշմավորման ենթակա ապրանքներ արտադրող կամ ներմուծող հանդիսացող կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելն արտադրված կամ ներմուծված` դրոշմապիտակներով չդրոշմավորված` ԱՏԳ ԱԱ 2404 12 000 0 եւ 2404 19 000 ծածկագրերին դասվող ծխախոտային արտադրանքի իրացումը թույլատրվում է մինչեւ 2023 թվականի փետրվարի 28-ը ներառյալ:
5. Անմիջական արտադրող կամ անմիջական ներմուծող չհանդիսացող` պարտադիր դրոշմավորման ենթակա ապրանքներ իրացնող անձանց կողմից մինչեւ 2023 թվականի փետրվարի 28-ը ձեռք բերված` դրոշմապիտակներով չդրոշմավորված` ԱՏԳ ԱԱ 2404 12 000 0 եւ 2404 19 000 ծածկագրերին դասվող ծխախոտային արտադրանքի` առանց դրոշմապիտակի իրացումը թույլատրվում է մինչեւ 2023 թվականի մարտի 31-ը ներառյալ:

ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В НАЛОГОВЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Статью 19 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить частью 7 следующего содержания:
“7. Порядок применения налоговых льгот, предусмотренных ратифицированными Республикой Армения международными договорами, устанавливается Правительством.”.
Статья 2. Часть 3 статьи 60 Кодекса дополнить новым предложением следующего содержания: “По смыслу применения настоящей части транспортной услугой считается также посредническая деятельность по организации перевозки грузов, почты и (или) пассажиров посредством (с вовлечением) организаций и (или) физических лиц, которая начинается за пределами территории Республики Армения и завершается за пределами территории Республики Армения.”.
Статья 3. В части 2 статьи 64 Кодекса:
1) пункт 20 изложить в следующей редакции:
“20) отчуждение техники и частей, классифицированных под кодами 8432, 8433, 8434, 8436, 8701 ТН ВЭД, удобрений, классифицированных под кодами товарной группы 31 ТН ВЭД, ядохимикатов, классифицированных под кодами 3808 91, 3808 92, 3808 93, 3808 94, 3808 99 ТН ВЭД, пчел, классифицированных под кодом 0106 41 000 ТН ВЭД, полезных насекомых для научно-исследовательских целей или для защиты растений, классифицированных под кодом 0106 49 000 ТН ВЭД, субстратов на базе кокосового волокна, предусмотренных для выращивания растений, классифицированных под кодом 1404 90 000 8 ТН ВЭД, теплиц, классифицированных под кодами 9406 90 310 0 ТН ВЭД, а также отчуждение сельскохозяйственных культур и семян и посадочного материала многолетних насаждений;”;
2) в пункте 21 число “570110” заменить числом “5701 10”, а число “570210” – числом “5702 10 000 0”;
3) в пункте 26 число “7109” заменить числом “7109 00 000 0”;
4) в пункте 27 слова “отчуждение табачной продукции” заменить словами “отчуждение табачной продукции, максимальная розничная цена которой подлежит маркировке на пачке табачной продукции в установленном Правительством порядке, осуществляемое”.
Статья 4. Изменения в пунктах 21 и 26 части 2 статьи 64, в таблице части 1 статьи 88, в частях 2 и 3 статьи 389 и подпункте “а” пункта 3 части 1 статьи 445 Кодекса не влекут изменений в тексте русского перевода.
Статья 5. В части 1 статьи 87 Кодекса:
1) пункт 5 дополнить новым предложением следующего содержания: “По смыслу применения настоящей статьи табачной продукцией считаются также классифицированные под кодами 2404 11 000 9, 2404 12 000 0 и 2404 19 000 ТН ВЭД товары, предназначенные для вдыхания без горения, содержащие табак или восстановленный табак, или никотин, или их заменители;”;
2) в последнем абзаце части слова “в товарной позиции 2711 21 ТН ВЭД” заменить словами “под кодом 2711 21 000 0 ТН ВЭД”.
Статья 6. В статье 88 Кодекса:
а. слова “в товарных позициях, предусмотренных” заменить словами “под кодами, предусмотренными” и слова “в товарных позициях” заменить словами “под кодами”,
б. слова “2402 (за исключением 2402 10 00011, 2402 90 00011, 2402 10 00012, 2402 90 00012) и 2404 11 000 9” заменить словами “2402 (за исключением 2402 10 000 01, 2402 90 000 01, 2402 10 000 02, 2402 90 000 02), 2404 11 000 9, 2404 12 000 0 и 2404 19 000”,
в. в таблице число “2203” заменить числом “2203 00”, число “2402 10 00011”- числом “2402 10 000 01”, число “2401 9000011” - числом “2402 90 000 01”, число “2402 10 00012” - числом “2402 10 000 02”, число “2402 90 00012” - числом “2402 90 000 02”, число “2710 19 710” - числом “2710 19 710 0”, число “2710 19 980” - числом “2710 19 980 0”, число “2709” - числом “2709 00”, число “2711 11” - числом “2711 11 000 0”, число “2711 21” - числом “2711 21 000 0”,
г. в таблице строку 9 изложить в следующей редакции:
“2206 00 другие напитки, подвергшиеся брожению (яблочный сидр, перри /грушевый сидр/, медовый напиток), плодовые, ягодные, фруктовые и иные вина
1 литр
150”
д. в таблице строку 10 признать утратившей силу,
е. таблицу после последней строки дополнить новой строкой следующего содержания:
“2404 12 000 0
2404 19 000
табачная продукция 1 миллилитр 55”
2) в части 6 число “220820” заменить числом “2208 20”.
Статья 7. В части 1 статьи 101 Кодекса слова “товаров, классифицированных под кодами товарной группы 2710 19 710 – 2710 19 980 ТН ВЭД (за исключением моторных масел, классифицированных под кодом товарной группы 2710 19 820 ТН ВЭД)” заменить словами “ товаров, классифицированных под кодами 2710 19 710 0 – 2710 19 980 0 ТН ВЭД (за исключением моторных масел, классифицированных под кодом товарной группы 2710 19 820 0 ТН ВЭД)”.
Статья 8. В части 1 статьи 230 Кодекса:
“7) считающееся объектом налогообложения недвижимое имущество историко-культурного назначения, установленное законодательством Республики Армения, а также построенное до 1991 года недвижимое имущество религиозного, культового назначения в соответствии с классификацией, установленной законодательством Республики Армения, принадлежащее религиозным организациям на праве собственности. Перечень недвижимого имущества, указанного в настоящем пункте, устанавливается Правительством;”;
“8) принадлежащие Святой Армянской Апостольской Церкви (Первопрестольному Святому Эчмиадзину) на праве собственности и постоянного безвозмездного пользования недвижимое имущество религиозного, культового назначения в соответствии с классификацией, установленной законодательством Республики Армения, принадлежащие Святой Армянской Апостольской Церкви (Первопрестольному Святому Эчмиадзину) церкви, не имеющие статуса памятника, недвижимое имущество, используемое для производства и реализации духовно-культурных, образовательно-воспитательных, церковных и ритуальных принадлежностей, мастерские, осуществляющие внутреннее обслуживание Святой Армянской Апостольской Церкви (Первопрестольного Святого Эчмиадзина), а также недвижимое имущество, необходимое для их обслуживания и использования. Перечень недвижимого имущества, указанного в настоящем подпункте, устанавливается Правительством;”;
Статья 9. В таблице части 1 и в части 3 статьи 389 Кодекса число “2206” заменить числом “2206 00”.
Статья 10. В статье 390 Кодекса:
1) в таблице части 1:
а. число “090300 000” заменить числом “0903 00 000 0”, число “1505” заменить числом “1505 00”, число “1506” заменить числом “1506 00 000 0”, число “1510 00” заменить числом “1510”, число “1601” заменить числом “1601 00”, число “1603” заменить числом “1603 00”, число “1903” заменить числом “1903 00 000 0”, число “2006” заменить числом “2006 00”, число “2203” заменить числом “2203 00”, число “3002 20 000” заменить числом “3002 41 000 0”, число “3002 30 000” заменить числом “3002 42 000 0”, число “3211 00” заменить числом “3211 00 000 0”,
б. в таблице после строки под кодом 2309 ТН ВЭД дополнить новой строкой следующего содержания:
“2404 12 000 0 никотиносодержащие жидкости для картриджей, в том числе электронные сигареты с жидкостью одноразовые, без перезаправки табачная продукция
2404 19 000 не содержащие никотина, в том числе содержащие заменители табака жидкости для картриджей, в том числе электронные сигареты с жидкостью одноразовые, без перезаправки табачная продукция”
в. в части 3 число “0903 00 000” заменить числом “0903 00 000 0”.
Статья 11. В пункте 3 части 5 статьи 393 Кодекса число “2206” заменить числом “2206 00”.
Статья 12. В статье 394 Кодекса:
1) в части 6 число “2206” заменить числом “2206 00”;
2) в части 8 число “1601” заменить числом “1601 00”, а число “1603” – числом “1603 00”.
Статья 13. Статью 396.1 Закона дополнить частью 2 следующего содержания:
“2. Перечень товаров, подлежащих маркировке контрольными (идентификационными) знаками на основании международных соглашений, ратифицированных Республикой Армения, сроки внедрения маркировки, в том числе сроки осуществления экспериментальных программ, порядок маркировки товарных остатков, не отчужденных до срока внедрения маркировки, правила маркировки, сроки прекращения маркировки установленных Кодексом товаров, подлежащих маркировке, особенности внедрения информационной системы мониторинга за оборотом товаров утверждается Правительством.”.
Статья 14. Заключительная часть и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 числа месяца, следующего за днем его официального опубликования, за исключением случаев, предусмотренных частью 2 настоящей статьи.
2. В настоящем Законе:
1) часть 2 вступает в силу со дня, следующего за днем официального опубликования настоящего Закона, и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2018 года;
2) подпункты “г” и “е” пункта 1 статьи 6 вступают в силу с 1 января 2023 года.
3. Льгота по освобождению от НДС в части отчуждения субстрата на базе кокосового волокна, предусмотренного для выращивания растений, распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2018 года.
4. Табачная продукция, классифицированная под кодами 2404 12 000 0 и 2404 19 000 ТН ВЭД, не маркированная маркировочными знаками, которая до вступления в силу настоящего Закона изготовлена или ввезена организациями и индивидуальными предпринимателями, являющимися производителями или импортерами товаров, подлежащих обязательной маркировке, допускается к реализации до 28 февраля 2023 года включительно.
5. Табачная продукция, классифицированная под кодами 2404 12 000 0 и 2404 19 000 ТН ВЭД, не маркированная маркировочными знаками, которая до 28 февраля 2023 года приобретена лицами, не являющимися непосредственными производителями или непосредственными импортерами, реализующими товары, подлежащие обязательной маркировке, допускается к реализации до 31 марта 2023 года включительно.