«ԱՆՁԻ ՖՈՒՆԿՑԻՈՆԱԼՈՒԹՅԱՆ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» 2021 թվականի մայիսի 5-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6) հաստատում է անձի ֆունկցիոնալության գնահատման գործընթացում ներգրավված մասնագետների վերապատրաստման կարգն ու պայմանները.»:
Հոդված 2.  Օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.1-ին կետով.
«6.1) հաստատում է գնահատող մասնագետների ռեեստրի ստեղծման եւ սպասարկման կարգը.»:
Հոդված 3.  Օրենքի 7-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասից «անձ (երեխա)» բառերը հանել, իսկ նույն մասը «անձը» բառից հետո լրացնել «(երեխան)» բառով.
2) 5-րդ մասի 2-րդ կետի «անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ոլորտում իրավասու պետական մարմնի» բառերը փոխարինել «Միասնական սոցիալական ծառայության (այսուհետ՝ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ոլորտում իրավասու պետական մարմին)» բառերով:
Հոդված 4.   Օրենքի  8-րդ  հոդվածի  2-րդ  մասն  առաջին նախադասությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Գնահատող հանձնաժողովների համար վերադաս մարմին է անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ոլորտում իրավասու պետական մարմինը:»:
Հոդված 5.  Օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «որոնք գործում են մինչեւ 2023 թվականի փետրվարի 1-ը» բառերը փոխարինել «որոնք գործում են մինչեւ 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ը եւ տարածվում են բժշկասոցիալական վերափորձաքննության իրականացման նկատմամբ ծագած հարաբերությունների վրա» բառերով:
Հոդված  6.   Օրենքի 14-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «մինչեւ» բառից հետո լրացնել «հաջորդ բժշկասոցիալական փորձաքննության իրականացումը կամ» բառերով:
Հոդված  7.   Օրենքի 14-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4.  2023  թվականի  փետրվարի  1-ից  սույն  օրենքի  դրույթները տարածվում են առաջին անգամ հաշմանդամության գնահատման նկատմամբ ծագած հարաբերությունների վրա, իսկ մինչեւ 2023 թվականի դեկտեմբերի  31-ը՝ նաեւ բժշկասոցիալական վերափորձաքննության իրականացման նկատմամբ ծագած հարաբերությունների վրա:»:
Հոդված  8.   Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2023 թվականի փետրվարի 1-ից, բացառությամբ սույն օրենքի 1-ին եւ 2-րդ հոդվածների, որոնք ուժի մեջ են մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը:
Հոդված  9.   Սույն օրենքից բխող ենթաօրենսդրական իրավական ակտն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “ОБ ОЦЕНКЕ ФУНКЦИОНАЛЬНОСТИ ЛИЦА”
Статья 1. Пункт 6 части 1 статьи 6 Закона “Об оценке функциональности лица” от 5 мая 2021 года ЗР-195-Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
6) утверждает порядок и условия переподготовки специалистов, привлеченных к процессу оценки функциональности лица;”.
Статья 2. Часть 1 статьи 6 Закона дополнить пунктом 6.1 следующего содержания:
“6.1) утверждает порядок создания и обслуживания реестра оценивающих специалистов;”.
Статья 3. В статье 7 Закона:
1) часть 1 после слова “лицо” дополнить словом “(ребенок)”, а в той же части слова “лицом (ребенком) с инвалидностью” заменить словом “инвалидом”;
2) в пункте 2 части 5  слова “компетентного государственного органа в сфере оценки функциональности лица” заменить словами “Единой социальной службы (далее - компетентный государственный орган в сфере оценки функциональности лица)”.
Статья 4. Часть 2 статьи 8 Закона после первого предложения дополнить новым предложением следующего содержания: “Вышестоящим органом для оценочных комиссий является компетентный государственный орган в сфере оценки функциональности лица.”.
Статья 5. В части 2 статьи 13 Закона слова “которые действуют до 1 февраля 2023 года” заменить словами “которые действуют до 31 декабря 2023 года и распространяются на отношения, возникающие в связи с проведением медико-социального переосвидетельствования”.
Статья 6. Часть 3 статьи 14 Закона после слова “до” дополнить словами “проведения следующей медико-социальной экспертизы или”.
Статья 7. Статью 14 Закона дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. С 1 февраля 2023 года положения настоящего Закона распространяются на отношения, возникшие в связи с первой оценкой инвалидности, а до 31 декабря 2023 года - также на отношения, возникшие в связи с проведением медико-социального переосвидетельствования.”.
Статья 8. Настоящий Закон вступает в силу с 1 февраля 2023 года, за исключением статей 1 и 2 настоящего Закона, которые вступают в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.
Статья 9. Подзаконный правовой акт, вытекающий из настоящего Закона, принимается в трехмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.