Հոդված 1.   1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 158-րդ հոդվածի 43-րդ մասում «հինգհարյուրապատիկի չափով» բառերը փոխարինել «երկուհարյուրապատիկի եւ ստուգմանը նախորդող եռամսյակի՝ տվյալ գործունեության իրականացման հասցեում  հսկիչ դրամարկղային մեքենաներով  իրացման շրջանառության  մեկ տոկոսի չափով, որի վերաբերյալ տեղեկությունները Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով պետական եկամուտների կոմիտեն տրամադրում է չափումների միասնականության ապահովման ոլորտում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնին» բառերով:
Հոդված 2.   Օրենսգրքի 158-րդ հոդվածի 44-րդ մասում «հազարապատիկի չափով» բառերը փոխարինել «երկուհարյուրապատիկի եւ ստուգմանը նախորդող եռամսյակի՝ տվյալ գործունեության իրականացման հասցեում հսկիչ դրամարկղային մեքենաներով  իրացման շրջանառության երկու տոկոսի չափով, որի վերաբերյալ տեղեկությունները Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով պետական եկամուտների կոմիտեն տրամադրում է չափումների միասնականության ապահովման ոլորտում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնին» բառերով:
Հոդված 3.  Օրենսգրքի 158-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 47-րդ մասով.
««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 9-րդ հոդվածի 17.3-րդ մասով նախատեսված ցուցանակը վնասելը, թաքցնելը կամ դրա տեսանելիությունը նվազեցնելը կամ «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 9-րդ հոդվածի 25-րդ մասով նախատեսված QR (արագ արձագանքման) կոդ չունենալը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 4.   Օրենսգրքի 244.7-րդ հոդվածը «40-45-րդ» բառերից հետո լրացնել «, 47-րդ» բառով:
Հոդված 5. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթ
2.Սույն օրենքից բխող ենթաօրենսդրական ակտերն ընդունվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետ՝ երեք ամսվա ընթացքում:

Статья 1.   В  части 43 статьи 158  Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) слова "в пятисоткратном размере установленной минимальной заработной платы " заменить словами "в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы и в размере одного процента от оборота реализации, зафиксированного размещенными в данном месте осуществления деятельности контрольно-кассовыми аппаратами в течение предшествующего проверке квартала, сведения относительно чего Комитет государственных доходов в установленном Правительством Республики Армения порядке предоставляет в инспекционный орган, осуществляющий надзор в сфере обеспечения единства измерений.".
Статья 2.   В части 44 статьи 158 Кодекса  слова "в тысячекратном размере установленной минимальной заработной платы " заменить словами "в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы и в размере двух процентов от оборота реализации, зафиксированного размещенными в данном месте осуществления деятельности контрольно-кассовыми аппаратами в течение предшествующего проверке квартала, сведения относительно чего Комитет государственных доходов в установленном Правительством Республики Армения порядке предоставляет в инспекционный орган, осуществляющий надзор в сфере обеспечения единства измерений.".
Статья 3. Статью 158 Кодекса дополнить частью 47 следующего содержания:
"Повреждение, скрытие или уменьшение видимости вывески, предусмотренной частью 17.3 статьи 9 Закона Республики Армения "О торговле и услугах", или отсутствие QR кода (кода быстрого реагирования), предусмотренного частью 25 статьи 9 Закона Республики Армения "О торговле и услугах":
влечет назначение штрафа должностному лицу — в трехсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 4. Статью 244.7 Кодекса после чисел "40-45" дополнить числом ", 47"
Статья 5. Заключительная часть и переходное положение
2. Вытекающие из настоящего Закона подзаконные акты принимаются в течение трех месяцев после вступления настоящего Закона в силу.