Հոդված 1.   2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 52-րդ հոդվածում՝
1)  1-ին մասի «գործառնության համար» բառերը փոխարինել «գործառնության, դրա համար» բառերով.
2)  2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ կետով.
«6) հարկային հաշվարկի լրացման կարգով սահմանված այլ տվյալներ:».
«2.1. Հարկային մարմինը կարող է իր տեղեկատվական բազայում առկա տվյալների (այդ թվում՝ Օրենսգրքի 350-րդ հոդվածով սահմանված) հիման վրա ինքնաշխատ նախալրացնել հարկային հաշվարկները:»:
Հոդված  2.    Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 147.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 147.1. Սոցիալական ծախսերը
1.  Սոցիալական ծախսեր են համարվում հարկային տարվա ընթացքում ֆիզիկական անձի՝ իր եւ իր ընտանիքի անդամների համար՝ Օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-4-րդ կետերով սահմանված հաշվարկային փաստաթղթերով հիմնավորված՝ առողջապահության, կրթության եւ բնակարանային ապահովության գծով ծախսերը:
2.  Սույն հոդվածով սահմանված սոցիալական ծախսերի տեսակների առանձին ուղղությունները, ընտանիքի անդամների շրջանակը եւ փոխհատուցման առավելագույն չափերը սահմանում է Կառավարությունը:»:
Հոդված 3.   Օրենսգրքի 156-րդ հոդվածում՝
1)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին մասով.
«3.1. Եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկում (հայտարարագրում    օրենսդրությամբ սահմանված՝ որպես սահմանափակ օգտագործման ենթակա տեղեկատվությունը չի լրացվում:».
2)  4-րդ մասի 2-րդ կետի «ապրիլի 20-ը» բառերը փոխարինել «մայիսի 1-ը» բառերով, իսկ նույն կետը «հաշվարկներ» բառից հետո լրացնել «(հայտարարագրեր)» բառով.
«4.1. Սույն հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով սահմանված կարգով եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկներ (հայտարարագրեր) չներկայացնող՝ Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները (բացառությամբ հաշվետու տարվա դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ անչափահաս համարվող ֆիզիկական անձանց) մինչեւ յուրաքանչյուր հաշվետու ժամանակաշրջանին հաջորդող հարկային տարվա մայիսի 1-ը ներառյալ Օրենսգրքի 53-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հարկային մարմին են ներկայացնում եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկներ (հայտարարագրեր):
Ֆիզիկական անձինք սույն մասով սահմանված՝ եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկները (հայտարարագրերը) ներկայացնում են հետեւյալ ժամկետներում.
1)   2023 թվականի հաշվետու տարվա համար՝
ա. 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պետական ծառայության, համայնքային ծառայության եւ (կամ) հանրային պաշտոններ զբաղեցնող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները,
բ.  Հայաստանի   Հանրապետության   ռեզիդենտ   հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, որոնք 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ հանդիսանում են (հանդիսացել են) 2022 թվականի արդյունքներով մեկ միլիարդ դրամ եւ ավելի համախառն եկամուտ հայտարարագրած Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ առեւտրային կազմակերպության մասնակից (բաժնետեր, փայատեր, անդամ),
գ. Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, որոնք «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված իրական շահառու են համարվում,
դ. Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, որոնք 2023 թվականի ընթացքում ստացել են 20 միլիոն դրամի չափով կամ ավելի փոխառություն.
2)  2024 թվականի հաշվետու տարվա համար՝
ա. 2024 թվականի ընթացքում վարձու աշխատող համարված՝ սույն պարբերության 1-ին կետում չնշված՝ Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները,
բ. 2024 թվականի ընթացքում քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակում հարկվող եկամուտ ստացած՝ սույն պարբերության 1-ին կետում չնշված՝ Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները,
գ. 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պետական ծառայության, համայնքային ծառայության եւ (կամ) հանրային պաշտոններ զբաղեցնող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները,
դ. Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, որոնք 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ հանդիսանում են (հանդիսացել են) 2023 թվականի արդյունքներով մեկ միլիարդ դրամ եւ ավելի համախառն եկամուտ հայտարարագրած Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ առեւտրային կազմակերպության մասնակից (բաժնետեր փայատեր, անդամ),
ե. Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, որոնք «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված իրական շահառու են համարվում,
զ. Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, որոնք 2024 թվականի ընթացքում ստացել են 20 միլիոն դրամի չափով կամ ավելի փոխառություն,
է. սույն պարբերության 1-ին կետում նշված ֆիզիկական անձինք.
3) 2025 թվականի հաշվետու տարվա եւ դրան հաջորդող տարիների համար՝ Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները:
Անկախ սույն մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով սահմանված կարգավորումներից՝ 2023 թվականի եւ 2024 թվականի հաշվետու տարիների համար եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկ (հայտարարագիր) չեն ներկայացնում այն անձինք, որոնց վերաբերող տեղեկատվությունն օրենսդրությամբ սահմանված է որպես սահմանափակ օգտագործման ենթակա տեղեկատվություն՝ սահմանափակ օգտագործման ենթակա տեղեկատվություն համարվող՝ հարկվող եկամուտների մասով:».
4)    5-րդ մասի «ապրիլի 20-ը» բառերը փոխարինել «մարտի 1-ը» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 158-րդ հոդվածում՝
1)    վերնագիրը «վճարումը» բառից հետո լրացնել «եւ սոցիալական ծախսերի փոխհատուցումը (վերադարձը)» բառերով.
«3. Հարկային տարվա ընթացքում ֆիզիկական անձի՝ Օրենսգրքի 147.1-ին հոդվածով սահմանված սոցիալական ծախսերը Օրենսգրքի 143-րդ հոդվածով սահմանված հարկման բազայի նկատմամբ Օրենսգրքի 150-րդ հոդվածով սահմանված դրույքաչափերով հաշվարկված եւ (կամ) վճարված (այդ թվում՝ հարկային գործակալի կողմից) եկամտային հարկի գումարից փոխհատուցվում (վերադարձվում) են Կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 5 . Օրենսգրքի 288-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Անկախ սույն գլխով սահմանված դրույթներից՝ Կառավարությունը կարող է սահմանել անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց հարկային մարմնում հաշվառման պարզեցված կարգ:»:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2023 թվականի հունվարի 1-ից:
2. Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք կարող են 2023 թվականի հաշվետու տարվա եւ դրան հաջորդող չորս հաշվետու տարիների մասով Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս ստացած կամ ստացման ենթակա մինչեւ 12 միլիոն դրամ եկամուտների մասով օտարերկրյա պետություններում այդ պետությունների օրենսդրությանը համապատասխան հաշվարկված եկամտային հարկի գումարների վերաբերյալ տեղեկանքներ չներկայացնել հարկային մարմին:
3.  Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 4-րդ կետը կիրառվում է 2023 թվականի հարկային տարվա եւ հետագա հարկային տարիների համար ներկայացվող անհատական տեղեկությունների մասով:
4.  Սույն օրենքի կիրարկումն ապահովող որոշումները Կառավարությունն ընդունում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում:

Статья 1. В статье 52 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс):
1) в части 1 слова “информация об исчисленном в отчетном периоде налоге или платеже либо налоге или платеже по установленной Кодексом какой-либо сделке или операции, считающейся объектом налогообложения” заменить словами “информация о совершенной в отчетном периоде установленной Кодексом какой-либо сделке или операции, считающейся объектом налогообложения, об исчисленном налоге или платеже по ней”;
“6) иные данные, установленные порядком заполнения налогового расчета.”.
“2.1. Налоговый орган на основании имеющихся в его информационной базе данных (в том числе данных, установленных статьей 350 Кодекса) может предварительно заполнить налоговые расчеты автоматически.”.
Статья 2. Кодекс дополнить статьей 147.1 следующего содержания:
Статья 147.1. Социальные расходы
1. Социальными расходами считаются обоснованные установленными пунктами 1-4 части 2 статьи 55 Кодекса расчетными документами физического лица расходы по обеспечению здравоохранения, образования и жилища для него и членов его семьи в течение налогового года.
2. Отдельные направления видов социальных расходов, установленных настоящей статьей, круг членов семьи и максимальные размеры возмещения устанавливаются Правительством.”.
Статья 3. В статье 156 Кодекса:
1) статью дополнить частью 3.1 следующего содержания:
“3.1. Информация, установленная законодательством в качестве информации, подлежащей ограниченному использованию, не заполняется в годовом расчете (декларации) по подоходному налогу.”.
2) в пункте 2 части 4 слова “20 апреля” заменить словами “1 мая”, а в том же пункте слова “расчеты подоходного налога” заменить словами “расчеты (декларации) по подоходному налогу”.
3) статью дополнить частью 4.1 следующего содержания:
“4.1. Являющиеся резидентами Республики Армения граждане Республики Армения (за исключением физических лиц, считающихся несовершеннолетними по состоянию на 31 декабря отчетного года), не представляющие в установленном пунктом 2 части 4 настоящей статьи порядке годовые расчеты (декларации) по подоходному налогу, представляют в налоговый орган в установленном статьей 53 Кодекса порядке годовые расчеты (декларации) по подоходному налогу до 1 мая налогового года, следующего за каждым отчетным периодом включительно.
Физические лица представляют установленные настоящей частью годовые расчеты (декларации) по подоходному налогу в следующие сроки:
1) за отчетный 2023 год:
а. граждане Республики Армения, занимающие по состоянию на 31 декабря 2023 года должности государственной службы, муниципальной службы и (или) публичной службы, установленные Законом Республики Армения “О публичной службе”,
б. являющиеся резидентами Республики Армения граждане Республики Армения, которые по состоянию на 31 декабря 2023 года являются (являлись) участниками (акционерами, пайщиками, членами) коммерческой организации-резидента Республики Армения, задекларировавшими валовой доход в размере одного миллиарда драмов и более по итогам 2022 года,
в. являющиеся резидентами Республики Армения граждане Республики Армения, которые являются фактическими выгодоприобретателями, установленными Законом Республики Армения “О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма”,
г. являющиеся резидентами Республики Армения граждане Республики Армения, которые в течение 2023 года получили займ в размере 20 миллионов драмов и более;
2) за отчетный 2024 год:
а. являющиеся резидентами Республики Армения граждане Республики Армения, не указанные в пункте 1 настоящего абзаца, которые в течение 2024 года считались наемными работниками,
б. являющиеся резидентами Республики Армения граждане Республики Армения, не указанные в пункте 1 настоящего абзаца, которые в течение 2024 года получили облагаемый доход в рамках гражданско-правовых договоров,
в. граждане Республики Армения, занимающие по состоянию на 31 декабря 2024 года должности государственной службы, муниципальной службы и (или) публичной службы, установленные Законом Республики Армения “О публичной службе”,
г. являющиеся резидентами Республики Армения граждане Республики Армения, которые по состоянию на 31 декабря 2024 года являются (являлись) участниками (акционерами, пайщиками, членами) коммерческой организации-резидента Республики Армения, задекларировавшими валовой доход в размере одного миллиарда драмов и более по итогам 2023 года,
д. являющиеся резидентами Республики Армения граждане Республики Армения, которые считаются фактическими выгодоприобретателями, установленными Законом Республики Армения “О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма”,
е. являющиеся резидентами Республики Армения граждане Республики Армения, которые в течение 2024 года получили займ в размере 20 миллионов драмов и более,
ж. физические лица, указанные в пункте 1 настоящего абзаца;
3) за отчетный 2025 год и за годы, следующие за ним, - граждане Республики Армения, являющиеся резидентами Республики Армения.
Независимо от регулирований, установленных пунктами 1 и 2 настоящей части, за отчетные 2023 и 2024 годы годовой расчет (декларацию) по подоходному налогу в части облагаемых доходов, считающихся информацией, подлежащей ограниченному использованию, не представляют лица, информация о которых законодательством установлена в качестве информации, подлежащей ограниченному использованию.”;
4) в части 5 слова “20 апреля” заменить словами “1 марта”.
Статья 4. В статье 158 Кодекса:
1) название статьи после слова “налога” дополнить словами “и возмещение (возврат) социальных расходов”;
“3. Установленные статьей 147.1 Кодекса социальные расходы физического лица в течение налогового года возмещаются (возвращаются) в установленном Правительством порядке из суммы подоходного налога, исчисленной и (или) уплаченной (в том числе налоговым агентом) по установленным статьей 150 Кодекса ставкам в отношении налогооблагаемой базы, установленной статьей 143 Кодекса.”.
Статья 5. Часть 3 статьи 288 Кодекса дополнить новым предложением следующего содержания: “Независимо от положений, установленных настоящей главой, Правительство может устанавливать упрощенный порядок постановки на учет в налоговом органе физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями.”.
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2023 года.
2. Физические лица-резиденты Республики Армения могут не представлять в налоговый орган справки об исчисленных в иностранных государствах в соответствии с законодательством этих государств суммах подоходного налога в части доходов до 12 миллионов драмов, полученных или подлежащих получению в части отчетного 2023 года и четырех отчетных годов, следующих за этим годом, за пределами Республики Армения.
3. Пункт 4 статьи 3 настоящего Закона применяется в части индивидуальных сведений, представляемых за 2023 налоговый год и последующие налоговые годы.
4. Правительство принимает постановления, обеспечивающие применение настоящего Закона, в течение шести месяцев после вступления в силу настоящего Закона.