Հոդված 1.  2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 4-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 74-77-րդ կետերով.
«74) առեւտրի էլեկտրոնային հարթակ` ինտերնետ ցանցում ապրանքների էլեկտրոնային առեւտրի կազմակերպման նպատակով կազմակերպական, տեղեկատվական եւ տեխնիկական լուծումների ապարատային ու ծրագրային համալիր, որը`
ա. օգտագործվում է ապրանքների ցուցադրության, ապրանքների վաճառքի պայմանները գնորդին ներկայացնելու եւ ապրանքների էլեկտրոնային առեւտրի պայմանագրեր կնքելու նպատակով,
բ. շահագործվում է Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ԵՏՄ անդամ այլ պետության ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ կողմից (այդ թվում` ապրանքի սեփականատեր հանդիսացող),
գ. ապահովում է էլեկտրոնային կապուղիներով ԵՏՄ մի անդամ պետության կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ եւ մեկ այլ անդամ պետության անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձի միջեւ ԵՏՄ ապրանքի կարգավիճակ ունեցող ապրանքների առք ու վաճառքի, փոխադրման եւ ԵՏՄ մի անդամ պետությունից մեկ այլ անդամ պետության տարածք առաքման պայմանները.
75) ապրանքների էլեկտրոնային առեւտուր` ինտերնետ տեղեկատվական համակարգերի կիրառմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ԵՏՄ անդամ այլ պետության ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ կողմից առեւտրի էլեկտրոնային հարթակի միջոցով ապրանքների իրացում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց` հետեւյալ պայմանների միաժամանակյա պահպանմամբ.
ա. ապրանքների իրացման գործարքների էլեկտրոնային եղանակով ձեւակերպում,
բ. ապրանքների ձեռքբերման համար անկանխիկ եղանակով վճարման կատարում,
գ. ապրանքների առաքման ծառայության ապահովում կամ ապրանքների փոխադրման համար սուրհանդակային եւ (կամ) փոստային գործունեության ծառայություններ մատուցող անձանց միջոցով ապրանքների առաքման ապահովում.
76) անալիտիկ հաշվառում` առանձին միավոր ապրանքի կամ միավոր այլ ակտիվի կամ միավոր ծառայության կամ միավոր աշխատանքի սկզբնական եւ հաշվեկշռային արժեքի հաշվարկման միջոցով հաշվառման վարում` արտացոլելով դրա հաշվարկումն ու հետագա փոփոխությունները.
77) բանկային հաշվի քաղվածք` Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի սահմանած իրավական ակտերով նախատեսված տեղեկություններ պարունակող փաստաթուղթ (քաղվածք):»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 15-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ եւ 10-րդ մասերով.
«9. Անհատ ձեռնարկատերերը պարտավոր են վարել ակտիվների եւ պարտավորությունների հաշվառում՝ Կառավարության սահմանած կարգով:
10.  Հարկ վճարողները պարտավոր են վարել անալիտիկ հաշվառում:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.2-րդ կետով.
«2.2) Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձի եւ Օրենսգրքի 288-րդ հոդվածի 9.2-րդ մասով սահմանված կարգով հարկային մարմնում հաշվառված` Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ԵՏՄ անդամ այլ պետության ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ միջեւ էլեկտրոնային առեւտրի շրջանակներում ապրանքների մատակարարման գործարքների դեպքում ձեւավորվող հարկման բազաները որոշվում են ապրանքի մատակարարման պահը համարվող օրվա դրությամբ` ելնելով այդ օրը Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի հրապարակած` արժութային շուկաներում ձեւավորված միջին փոխարժեքից.»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 33-րդ հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասություններով. «Սույն կետով նախատեսված փաստաթղթերը, տվյալները եւ այլ տեղեկությունները հարկային հսկողության ընթացքում չտրամադրելու դեպքում նշված փաստաթղթերը, տեղեկությունները եւ տվյալները, որպես բարենպաստ փաստական հանգամանքներ, չեն կարող ներկայացվել վարչական ակտի՝ վարչական կամ դատական կարգով բողոքարկման վարույթում, եւ հարկ վճարողը (հարկային գործակալը) կրում է դրանց բացակայությամբ գործի ելքը պայմանավորող բացասական հետեւանքների ռիսկը, եթե չի ներկայացնում բավարար հիմնավորումներ այն մասին, որ օբյեկտիվորեն զրկված է եղել նշված ապացույցները վարչական վարույթի ընթացքում ներկայացնելու հնարավորությունից: Սույն կետով նախատեսված դեպքում, եթե հարկային հսկողության արդյունքներով առաջադրվել են հարկային պարտավորություններ, ապա նշված պարտավորությունների՝ վարչական կամ դատական կարգով բողոքարկման վարույթում հարկ վճարողի կողմից վարչական վարույթի ընթացքում իր համար բարենպաստ հետեւանքներ առաջացնող փաստաթղթեր, տեղեկություններ եւ տվյալներ չտրամադրվելու հետեւանքով առաջադրված պարտավորությունների ապացուցման պարտականությունը (բեռը) չի կարող դրվել հարկային մարմնի վրա.»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Ապրանքի մատակարարման վայրը համարվում է Հայաստանի Հանրապետությունը, եթե`
1) ապրանքի մատակարարման պահին այն գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, կամ ապրանքն արտահանվում է Հայաստանի Հանրապետությունից.
2) էլեկտրոնային առեւտրի շրջանակներում առեւտրի էլեկտրոնային հարթակը շահագործող՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ԵՏՄ անդամ այլ պետության ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ կողմից ապրանքների փոխադրման (առաքման) ավարտի պահին ապրանքները հանձնվում են անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին Հայաստանի Հանրապետության տարածքում:»:
Հոդված 6.   Օրենսգրքի 38-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Օրենսգրքի 288-րդ հոդվածի 9.2-րդ մասով սահմանված կարգով հարկային մարմնում հաշվառված` Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ԵՏՄ անդամ այլ պետության ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ կողմից ապրանքների էլեկտրոնային առեւտրի շրջանակներում անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին ապրանքի մատակարարման պահ է համարվում ապրանքի մատակարարման դիմաց վճարումը կատարելու օրը ներառող եռամսյակի վերջին օրը:»:
Հոդված  7. Օրենսգրքի 59-րդ հոդվածում`
1) 6-րդ մասի 1-ին կետը «ապրանքներ» բառից հետո լրացնել
«, բացառությամբ սույն հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված դեպքի» բառերով.
«7. Ապրանքների էլեկտրոնային առեւտրի շրջանակներում, եթե ապրանքի մատակարարման վայրը, Օրենսգրքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի համաձայն, համարվում է Հայաստանի Հանրապետությունը, ապա այդ գործարքների մասով՝ Օրենսգրքով սահմանված կարգով, չափով եւ ժամկետներում ԱԱՀ-ի հաշվարկման եւ վճարման պարտավորությունը կրում է առեւտրի էլեկտրոնային հարթակը շահագործող՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ԵՏՄ անդամ այլ պետության ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը:»:
Հոդված 8.  Օրենսգրքի 69-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «9.1-ին մասով» բառերը փոխարինել «9.1-ին եւ 9.2-րդ մասերով» բառերով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետից հանել «կամ մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձը» բառերը եւ նույն կետը «ֆիզիկական անձին» բառերից հետո լրացնել «, կամ առեւտրի էլեկտրոնային հարթակը շահագործող՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ԵՏՄ անդամ այլ պետության ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը էլեկտրոնային առեւտրի շրջանակներում ապրանքներ է մատակարարում անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին» բառերով:
Հոդված 10.  Օրենսգրքի 75-րդ հոդվածի 3-րդ մասում`
1) «մատուցման դեպքի» բառերը փոխարինել «մատուցման կամ էլեկտրոնային առեւտրի շրջանակներում ապրանքների մատակարարման դեպքի» բառերով.
2) «մինչեւ հաշվետու եռամսյակին հաջորդող» բառերից առաջ լրացնել «կամ էլեկտրոնային առեւտրի շրջանակներում անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին ապրանքների մատակարարման մասով առեւտրի էլեկտրոնային հարթակը շահագործող՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ԵՏՄ անդամ այլ պետության ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը» բառերով:
Հոդված 11.   Օրենսգրքի 78-րդ հոդվածի 3-րդ մասում`
2) «կազմակերպությունն ԱԱՀ-ի գումարները վճարում է» բառերը փոխարինել «կազմակերպությունը կամ էլեկտրոնային առեւտրի շրջանակներում անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին ապրանքների մատակարարման մասով առեւտրի էլեկտրոնային հարթակը շահագործող՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ԵՏՄ անդամ այլ պետության ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերն ԱԱՀ-ի գումարները վճարում է» բառերով:
Հոդված 12.   Օրենսգրքի 114-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ, 4-րդ կետերը եւ վերջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) բանկ եւ վարկային կազմակերպություն չհամարվող շահութահարկ վճարողների ստացած վարկերի եւ (կամ) փոխառությունների գծով հաշվարկվող տոկոսների գումարները, եթե անտոկոս փոխառություններ են տրամադրվել այլ հարկ վճարողների.
4) բանկ եւ վարկային կազմակերպություն չհամարվող շահութահարկ վճարողների ստացած վարկերի եւ (կամ) փոխառությունների գծով հաշվարկվող տոկոսների գումարների այն մասը, որը գերազանցում է այլ հարկ վճարողներին տրամադրված փոխառությունների գծով ստացվող տոկոսների գումարները:
Սույն մասի 3-րդ եւ 4-րդ կետերի կիրառության իմաստով`
ա. հարկման բազան որոշելիս համախառն եկամտից չնվազեցվող ծախսերի մեծությունը որոշվում է անտոկոս տրամադրված փոխառության գումարի նկատմամբ կիրառելով անտոկոս տրամադրված փոխառության ժամանակահատվածում գործող ստացված վարկերի եւ (կամ) փոխառությունների տոկոսադրույքներից առավելագույն տոկոսադրույքը,
բ. հարկման բազան որոշելիս համախառն եկամտից չնվազեցվող ծախսերի մեծությունը որոշվում է տրամադրված փոխառության գումարի նկատմամբ կիրառելով տրամադրված փոխառության ժամանակահատվածում գործող ստացված վարկերի եւ (կամ) փոխառությունների տոկոսադրույքներից առավելագույն տոկոսադրույքի եւ տրամադրված փոխառության տոկոսադրույքի դրական տարբերությունը (տոկոսադրույքը),
գ. համախառն եկամտից չնվազեցվող ծախսերի մեծությունը չի կարող գերազանցել ստացված վարկերի եւ (կամ) փոխառությունների գծով հարկային տարում հաշվարկվող տոկոսների գումարները,
դ. հարկման բազան որոշելիս, համախառն եկամտից չնվազեցվող ծախսերի մեծությունը որոշելու նպատակով, ստացված վարկերի եւ (կամ) փոխառությունների գումարների գծով այն տոկոսների գումարները, որոնք, Օրենսգրքի  121-րդ հոդվածի 7-րդ մասի 5-րդ կետի համաձայն, ներառվում են (կապիտալացվում են) ակտիվի սկզբնական արժեքի մեջ, հաշվարկին չեն մասնակցում:»:
Հոդված 13.   Օրենսգրքի 120-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված  14.  Օրենսգրքի 125-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «2-րդ եւ 3-րդ մասերով» բառերը փոխարինել «2-րդ, 3-րդ եւ 3.1-ին մասերով» բառերով.
«3.1. Հարկման ընդհանուր համակարգում գործունեություն իրականացնող անհատ ձեռնարկատերերի հարկման բազայի նկատմամբ շահութահարկը հաշվարկվում է 23 տոկոս դրույքաչափով:»:
Հոդված 15.   Օրենսգրքի 142-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետից հանել «Օրենսգրքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի 16-րդ կետով նախատեսված` ձեռնարկատիրական գործունեության առարկա համարվող ավտոմեքենայի օտարումից ստացվող եկամուտների մասով,» բառերը:
Հոդված 16.   Օրենսգրքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի 16-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«16) սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող գույքի օտարումից անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձանցից ստացվող եկամուտները: Սույն կետի կիրառության իմաստով` նվազեցվող եկամուտներ չեն համարվում Օրենսգրքի 145-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով սահմանված` բազմաբնակարան (այդ թվում` բազմաֆունկցիոնալ) շենքի, ստորաբաժանված շենքի կառուցապատող համարվող (համարված) ֆիզիկական անձի կողմից շենքի, դրա բնակարանների, շինությունների (այդ թվում` անավարտ, կիսակառույց) կամ այլ տարածքների (առանց ընդհանուր բաժնային սեփականություն հանդիսացող ոչ բնակելի տարածքների)` անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին օտարումից ստացվող եկամուտները.»:
Հոդված  17.  Օրենսգրքի 150-րդ հոդվածում`
1) 9-րդ մասի «10-րդ եւ 11-րդ մասերով» բառերը փոխարինել «11-րդ մասով» բառերով.
2) 10-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 18. Օրենսգրքի 288-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.2-րդ մասով.
«9.2. Ապրանքների էլեկտրոնային առեւտրի շրջանակներում առեւտրի էլեկտրոնային հարթակը շահագործող՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական հաստատություն չունեցող ԵՏՄ անդամ այլ պետության ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ կողմից անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձին ապրանքների մատակարարման դեպքում ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը հարկային մարմնում հաշվառվում է Կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 19.   Օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «իսկ դրա բացակայության դեպքում` վճարողի առաջարկած առեւտրային բանկ` ֆիզիկական անձի անձնագրային տվյալներով» բառերը փոխարինել «իսկ Կառավարության սահմանած դեպքերում` Կառավարության սահմանած կարգով հարկային մարմին ներկայացված այլ հաշվին» բառերով:
Հոդված 20. Օրենսգրքի 337-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 10-րդ կետից հանել «հետաքննության մարմնի կամ» բառերը, իսկ նույն կետի «Հետաքննության մարմնի կամ քննիչի» բառերը փոխարինել «Քննիչի» բառով:
Հոդված 21. Օրենսգրքի 338-րդ հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ կետից հանել «հետաքննության մարմնի կամ» բառերը, իսկ նույն կետի «Հետաքննության մարմնի կամ քննիչի» բառերը փոխարինել «Քննիչի» բառով:
Հոդված 22. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 350.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 350.1. Բանկային գաղտնիք համարվող տեղեկությունների ստացումը
1. Օրենսգրքի 17-րդ բաժնով սահմանված հարկային հսկողության շրջանակում բանկային գաղտնիք համարվող տեղեկություններ ստանալու նպատակով հարկային հսկողություն իրականացնող պաշտոնատար անձինք հարկ վճարողից (բացառությամբ ֆիզիկական անձի) գրավոր պահանջում են էլեկտրոնային կամ թղթային եղանակով տրամադրել հարկային հսկողության ժամանակահատվածին վերաբերող յուրաքանչյուր հաշվի վերաբերյալ էլեկտրոնային կամ թղթային բանկային հաշվի քաղվածքը, ինչպես նաեւ սույն կետում նշված բանկային հաշվի քաղվածքը հարկային մարմնի կողմից Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի միջոցով ստանալու համաձայնությունը:
2. Հարկ վճարողի (բացառությամբ ֆիզիկական անձի) կողմից սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված՝ հարկային հսկողություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց գրավոր պահանջով բանկային հաշվի քաղվածք չտրամադրվելու դեպքում, բացառությամբ սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված դեպքի, հարկային մարմինը բանկային հաշվի քաղվածքը ստանում է դատարանի որոշման հիման վրա` Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով: Հարկային մարմինը սույն հոդվածով նախատեսված կարգով բանկային հաշվի քաղվածքը կարող է ստանալ նաեւ հարկ վճարողի (բացառությամբ ֆիզիկական անձի) կողմից բանկային հաշվի քաղվածքը հարկային մարմնի կողմից Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի միջոցով ստանալու համաձայնությունը չտրամադրվելու դեպքում:
3. Եթե հարկ վճարողը (բացառությամբ ֆիզիկական անձի) հարկային մարմնին տրամադրել է բանկային հաշվի քաղվածքը հարկային մարմնի կողմից` տվյալ հաշիվն սպասարկող բանկից ստանալու համաձայնություն, ապա հարկային մարմինը բանկային հաշվի քաղվածքն ստանալու նպատակով էլեկտրոնային համակարգի միջոցով կարող է դիմել Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկ՝ տվյալ բանկային հաշիվն սպասարկող բանկից բանկային հաշվի քաղվածքն ստանալու համար: Սույն մասով նախատեսված էլեկտրոնային համակարգի տեխնիկական բնութագիրը եւ տեղեկությունների փոխանակման կարգը սահմանում են Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը եւ հարկային մարմինը` համատեղ հրամանով:»:
Հոդված  23. Օրենսգրքի 351-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ եւ  6-րդ կետերով.
«5) հաշվապահական հաշվառումը «Հաշվապահական հաշվառման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված նորմերի կամ կանոնների խախտմամբ վարելը, որի հետեւանքով անհնար է դառնում հարկային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հարկ վճարողի հարկային պարտավորությունները հաշվարկելը, կամ ստուգումը ներառող հարկային տարում 200 միլիոն դրամը գերազանցող իրացման շրջանառություն կամ համախառն եկամուտ ունեցող հարկ վճարողի կողմից առեւտրական (առք ու վաճառքի) գործունեության մասով անալիտիկ հաշվառում չվարելը կամ անալիտիկ հաշվառման տվյալները չտրամադրելը.
6) հաշվապահական հաշվառման կամ հարկային պարտավորություններին առնչվող հաշվառման փաստաթղթերում կամ հարկային հաշվարկներում արտացոլված՝ հարկի հաշվարկմանն առնչվող տվյալների եւ հարկային պարտավորություններ առաջացնող գործառնությունների վերաբերյալ բանկային հաշվի քաղվածքում արտացոլված տվյալների անհամապատասխանությունը:»:
Հոդված 24.
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2023 թվականի հունվարի 1-ից, բացառությամբ սույն օրենքի 14-րդ հոդվածի: Սույն օրենքի 14-րդ հոդվածն ուժի մեջ է մտնում 2024 թվականի հունվարի 1-ից:
2. Սույն օրենքի 2-րդ, 18-րդ եւ 19-րդ հոդվածների դրույթների կիրարկումն ապահովող որոշումները Կառավարությունն ընդունում է նշված դրույթներն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում:
3. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից ֆիզիկական անձի կողմից ավտոմեքենայի (հաշվառված կամ պետական գրանցում ստացած) օտարման գործարքներից առաջացած՝ Օրենսգրքով սահմանված կարգով հաշվարկման եւ վճարման ենթակա եկամտային հարկերի չկատարված պարտավորությունների վրա Օրենսգրքի 44-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված վաղեմության ժամկետը չի տարածվում:

Статья 1. Часть 1 статьи 4 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить пунктами 74-77 следующего содержания:
“74) электронная торговая площадка – аппаратно-программный комплекс организационных, информационных и технических решений в целях организации электронной торговли товарами в сети Интернет, который:
а. используется в целях демонстрации товаров, представления покупателю условий продажи товаров и заключения договоров электронной торговли товарами,
б. эксплуатируется организацией-нерезидентом или индивидуальным предпринимателем (в том числе являющимся собственником товара) иного государства-члена ЕАЭС, не имеющими постоянного учреждения в Республике Армения,
в. обеспечивает через электронные каналы связи условия купли-продажи, транспортировки и поставки товаров со статусом товара ЕАЭС из одного государства-члена ЕАЭС на территорию другого государства-члена ЕАЭС между организацией или индивидуальным предпринимателем одного государства-члена ЕАЭС и физическим лицом другого государства-члена ЕАЭС, не являющимся индивидуальным предпринимателем или нотариусом;
75) электронная торговля товарами – реализация физическим лицам, не являющимся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, товаров на территории Республики Армения, осуществляемая организацией-нерезидентом или индивидуальным предпринимателем другого государства-члена ЕАЭС, не имеющими постоянного учреждения в Республике Армения, с использованием информационных систем Интернет через электронную торговую площадку при одновременном соблюдении следующих условий:
а. оформление сделок по реализации товаров электронным способом,
б. произведение оплаты за приобретение товаров безналичным способом,
в. обеспечение услуги по доставке товаров или обеспечение доставки товаров через лиц, оказывающих услуги по перевозке товаров в рамках курьерской и (или) почтовой деятельности;
76) аналитический учет – ведение учета посредством расчета первоначальной и балансовой стоимости отдельной единицы товара или единицы иного актива, или единицы услуги, или единицы работы с отражением ее расчета и последующих изменений;
77) выписка с банковского счета – документ (выписка), содержащий сведения, предусмотренные правовыми актами, установленными Центральным банком Республики Армения.”.
Статья 2. Статью 15 Кодекса дополнить частями 9 и 10 следующего содержания:
“9. Индивидуальный предприниматель обязан вести учет активов и обязательств в порядке, установленном Правительством.
10. Налогоплательщики обязаны вести аналитический учет.”.
Статья 3. Часть 1 статьи 16 Кодекса дополнить пунктом 2.2 следующего содержания:
“2.2) формируемые налогооблагаемые базы определяются по состоянию на день, считающийся моментом поставки товара, исходя из опубликованного Центральным банком Республики Армения в этот день среднего обменного курса валюты, сформировавшегося на валютных рынках, - при сделках по поставке товаров в рамках электронной торговли, совершаемых между физическим лицом, не являющимся индивидуальным предпринимателем или нотариусом на территории Республики Армения, и не имеющими постоянного учреждения в Республике Армения организацией-нерезидентом или индивидуальным предпринимателем другого государства-члена ЕАЭС, состоящими на учете в налоговом органе в установленном частью 9.2 статьи 288 Кодекса порядке;”.
Статья 4. Пункт 8 части 1 статьи 33 Кодекса дополнить новыми предложениями следующего содержания: “В случае непредставления в ходе налогового контроля документов, данных и иных сведений, предусмотренных настоящей статьей, указанные документы, сведения и данные, как благоприятные фактические обстоятельства, не могут быть представлены в производстве по обжалованию административного акта в административном или судебном порядке, и налогоплательщик (налоговый агент) несет риск наступления негативных последствий, определяющих исход дела в связи с их отсутствием, если он не представит достаточных обоснований того, что он был объективно лишен возможности представить указанные доказательства в ходе административного производства. В предусмотренном настоящим пунктом случае, если по результатам налогового контроля предъявлены налоговые обязательства, то в производстве по обжалованию указанных обязательств в административном или судебном порядке обязанность (бремя) доказывания обязательств, предъявленных вследствие непредставления налогоплательщиком в ходе административного производства документов, сведений и данных, влекущих за собой благоприятные последствия для него, не может быть возложена (возложено) на налоговый орган;”.
Статья 5. Часть 1 статьи 37 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. Местом поставки товара считается Республика Армения, если:
1) в момент поставки товара он находится на территории Республики Армения, или если товар вывозится из Республики Армения;
2) в момент завершения перевозки (поставки) товаров, осуществляемой не имеющими постоянного учреждения в Республике Армения организацией-нерезидентом или индивидуальным предпринимателем другого государства-члена ЕАЭС, эксплуатирующими электронную торговую площадку в рамках электронной торговли, товары передаются физическому лицу, не являющемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, на территории Республики Армения.”.
Статья 6. Статью 38 Кодекса дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. Моментом поставки товара в рамках электронной торговли товарами физическому лицу, не являющемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, осуществляемой организацией-нерезидентом или индивидуальным предпринимателем другого государства-члена ЕАЭС, не имеющими постоянного учреждения в Республике Армения, состоящими на учете в налоговом органе в установленном частью 9.2 статьи 288 Кодекса порядке, считается последний день квартала, включающий день оплаты за поставку товара.”.
Статья 7. В статье 59 Кодекса:
1) пункт 1 части 6 после слова “товары” дополнить словами “за исключением случая, установленного частью 7 настоящей статьи,”;
“7. Если в рамках электронной торговли товарами местом поставки товара согласно пункту 2 части 1 статьи 37 Кодекса считается Республики Армения, то в части таких сделок обязательство по исчислению и уплате НДС в порядке, размере и сроки, которые установлены Кодексом, несут эксплуатирующие электронную торговую площадку организация-нерезидент или индивидуальный предприниматель другого государства-члена ЕАЭС, не имеющие постоянного учреждения в Республике Армения.”.
Статья 8. В части 2 статьи 69 Кодекса слова “частью 9.1” заменить словами “частями 9.1 и 9.2”.
Статья 9. В пункте 5 части 2 статьи 70 Кодекса исключить слова “или физическое лицо-нерезидент, не имеющее постоянного учреждения в Республике Армения,” и тот же пункт после слов “физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом” дополнить словами “, или эксплуатирующие электронную торговую площадку организация-нерезидент или индивидуальный предприниматель другого государства-члена ЕАЭС, не имеющие постоянного учреждения в Республике Армения, поставляют не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом физическому лицу товары в рамках электронной торговли”.
Статья 10. В части 3 статьи 75 Кодекса:
1) слова “случая оказания электронной услуги” заменить словами “случая оказания электронной услуги или поставки в рамках электронной торговли товаров”;
2) слова “организация-нерезидент до 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом включительно, в установленном статьей 53 Кодекса порядке представляет в налоговый орган расчет по НДС в части оказания электронной услуги физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, – в соответствии с формой и порядком ее заполнения, которые установлены налоговым органом” заменить словами “организация-нерезидент в части оказания электронной услуги физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, или эксплуатирующие электронную торговую площадку организация-нерезидент или индивидуальный предприниматель другого государства-члена ЕАЭС, не имеющие постоянного учреждения в Республике Армения, в части поставки в рамках электронной торговли товаров физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, в установленном статьей 50 Кодекса порядке представляют в налоговый орган расчет по НДС в соответствии с формой и порядком заполнения, установленными налоговым органом, до 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом включительно”.
Статья 11. В части 3 статьи 78 Кодекса:
1) после слов “случая оказания электронной услуги” дополнить словами “или поставки в рамках электронной торговли товаров”;
2) слова “организация-нерезидент до 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом включительно, уплачивает в государственный бюджет суммы НДС в части оказания электронной услуги физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, в качестве сумм, уплачиваемых налоговому органу, - в порядке, установленном Правительством” заменить словами “организация-нерезидент в части оказания электронной услуги физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, или эксплуатирующие электронную торговую площадку организация-нерезидент или индивидуальный предприниматель другого государства-члена ЕАЭС, не имеющие постоянного учреждения в Республике Армения, в части поставки в рамках электронной торговли товаров физическому лицу, не являвшемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, уплачивают в государственный бюджет суммы НДС в качестве сумм, уплачиваемых налоговому органу, до 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом включительно, - в порядке, установленном Правительством”.
Статья 12. Пункты 3 и 4 и последний абзац части 1 статьи 114 Кодекса изложить в следующей редакции:
“3) суммы начисленных процентов по кредитам и (или) займам, полученным плательщиками налога на прибыль, не считающимися банком и кредитной организацией, если беспроцентные займы предоставлены другим налогоплательщикам;
4) часть сумм начисленных процентов по кредитам и (или) займам, полученным плательщиками налога на прибыль, не считающимися банком и кредитной организацией, которая превышает суммы полученных процентов по займам, предоставленным другим налогоплательщикам.
По смыслу применения пунктов 3 и 4 настоящей части:
а. при определении налогооблагаемой базы величина расходов, не вычитаемых из валового дохода, определяется с применением к сумме предоставленного беспроцентного займа максимальной процентной ставки из действующих в период предоставленного беспроцентного займа процентных ставок по полученным кредитам и (или) займам,
б. при определении налогооблагаемой базы величина расходов, не вычитаемых из валового дохода, определяется с применением к сумме предоставленного займа положительной разницы (процентной ставки) между максимальной процентной ставкой из действующих в период предоставленного займа процентных ставок по полученным кредитам и (или) займам и процентной ставкой по предоставленному займу,
в. величина расходов, не вычитаемых из валового дохода, не может превышать суммы начисленных в налоговом году процентов по полученным кредитам и (или) займам,
г. при определении налогооблагаемой базы в целях определения величины расходов, не вычитаемых из валового дохода, суммы процентов по суммам полученных кредитов и (или) займов, которые согласно пункту 5 части 7 статьи 121 Кодекса включаются (капитализируются) в первоначальную стоимость актива, в расчете не участвуют.”.
Статья 13. Пункт 3 части 1 статьи 120 Кодекса признать утратившим силу.
Статья 14. В статье 125 Кодекса:
1) в части 1 слова “частями 2 и 3” заменить словами “частями 2, 3 и 3.1”;
“3.1. Налог на прибыль в отношении налогооблагаемой базы индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность в общей системе налогообложения, исчисляется по ставке 23 процента.”.
Статья 15. В пункте 1 части 1 статьи 142 Кодекса исключить слова “в части предусмотренных пунктом 16 части 1 статьи 147 Кодекса доходов, получаемых от отчуждения автомобиля, считающегося предметом предпринимательской деятельности,”.
Статья 16. Пункт 16 части 1 статьи 147 Кодекса изложить в следующей редакции:
“16) доходы, получаемые от физических лиц, не являющихся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, от отчуждения принадлежащего им на праве собственности имущества. По смыслу применения настоящего пункта уменьшаемыми доходами не считаются доходы, получаемые установленным пунктом 1 части 1 статьи 145 Кодекса физическим лицом, считающимся (считавшимся) застройщиком многоквартирного (в том числе многофункционального) здания, подразделенного здания, от отчуждения физическому лицу, не являющемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, здания, квартир в нем, строений (в том числе незавершенных, недостроенных) или иных площадей (без нежилых площадей, являющихся общей долевой собственностью);”.
Статья 17. В статье 150 Кодекса:
1) в части 9 слова “частями 10 и 11” заменить словами “частью 11”;
2) часть 10 признать утратившей силу.
Статья 18. Статью 288 Кодекса дополнить частью 9.2 следующего содержания:
“9.2. В случае поставки товаров физическому лицу, не являющемуся индивидуальным предпринимателем или нотариусом, осуществляемой эксплуатирующими электронную торговую площадку в рамках электронной торговли товарами организацией-нерезидентом или индивидуальным предпринимателем другого государства-члена ЕАЭС, не имеющими постоянного учреждения в Республике Армения, постановка на учет организации-нерезидента или индивидуального предпринимателя в налоговом органе осуществляется в порядке, установленном Правительством.”.
Статья 19. В части 2 статьи 327 Кодекса слова “а при его отсутствии – в предложенный плательщиком коммерческий банк - с паспортными данными физического лица” заменить словами “а в случаях, установленных Правительством, - на иной счет, представленный налоговому органу в порядке, установленном Правительством”.
Статья 20. В пункте 10 части 4 статьи 337 Кодекса исключить слова “органа дознания или”.
Статья 21. В пункте 7 части 1 статьи 338 Кодекса исключить слова “органа дознания или”.
Статья 22. Кодекс дополнить статьей 350.1 следующего содержания:
350.1. Получение сведений, считающихся банковской тайной
1. В целях получения в рамках налогового контроля установленных разделом 17 Кодекса сведений, считающихся банковской тайной, должностные лица, проводящие налоговый контроль, требуют в письменной форме от налогоплательщика (за исключением физического лица) представить электронную или бумажную выписку с банковского счета по каждому относящемуся к периоду налогового контроля счету в электронной форме или на бумажном носителе, а также согласие на получение налоговым органом указанной в настоящем пункте выписки с банковского счета через Центральный банк Республики Армения.
2. При непредставлении налогоплательщиком (за исключением физического лица) по письменному требованию должностного лица, проводящего налоговый контроль, установленной частью 1 настоящей статьи выписки с банковского счета, за исключением случая, предусмотренного частью 3 настоящей статьи, налоговый орган получает выписку с банковского счета на основании решения суда в порядке, установленном Кодексом административного судопроизводства Республики Армения. Выписку с банковского счета налоговый орган может получить в предусмотренном настоящей статьей порядке также в случае непредоставления налогоплательщиком согласия на получение налоговым органом выписки с банковского счета через Центральный банк Республики Армения.
3. Если налогоплательщик (за исключением физического лица) предоставил налоговому органу согласие на получение налоговым органом выписки с банковского счета из банка, обслуживающего данный счет, то налоговый орган в целях получения выписки с банковского счета может обратиться в Центральный банк Республики Армения посредством электронной системы для получения выписки с банковского счета из банка, обслуживающего данный счет. Техническая
характеристика предусмотренной настоящей частью электронной системы и порядок обмена сведениями устанавливаются совместным приказом Центрального банка Республики Армения и налогового органа.”.
Статья 23. Часть 1 статьи 351 Кодекса дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
“5) ведение бухгалтерского учета с нарушением норм и правил, предусмотренных Законом “О бухгалтерском учете”, вследствие чего становится невозможным произведение расчета налоговых обязательств налогоплательщика в установленном налоговым законодательством порядке, или неведение налогоплательщиком, оборот по реализации или валовой доход которого за включенный в проверку налоговый год превышает 200 миллионов драмов, аналитического учета в части коммерческой деятельности (деятельности по купле- продаже) или непредставление им данных по аналитическому учету;
6) несоответствие данных об исчислении налога, отраженных в документах бухгалтерского учета или документах учета налоговых обязательств, или налоговых расчетах, с данными об операциях, образующих налоговые обязательства, отраженными в выписке с банковского счета.”.
Статья 24.
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2023 года, за исключением статьи 14 настоящего Закона. Статья 14 настоящего Закона вступает в силу с 1 января 2024 года.
2. Правительство принимает постановления, обеспечивающие применение положений статей 2, 18 и 19 настоящего Закона, в трехмесячный срок после вступления в силу указанных положений.
3. Со дня вступления в силу настоящего Закона срок давности, установленный частью 2 статьи 44 Кодекса, не распространяется на неисполненные обязательства по подоходному налогу, подлежащему исчислению и уплате в установленном Кодексом порядке, возникшие у физического лица от сделок по отчуждению автомобиля (состоящего на учете или получившего государственную регистрацию).