ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Ընդունվել է 17.01.2023
Հոդված 1.  1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգիրքը (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 110.4-րդ եւ 110.5 -րդ հոդվածներով.
«Հոդված 110.4.   Գյուղատնտեսության բնագավառում գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների գործածությունը
1. Գյուղատնտեսության բնագավառում գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների ներմուծումը, իրացումը, տնօրինումը, օգտագործումը, պահպանումը, տեղափոխումը, փորձարկումը, ստացումը կամ այլ կերպ գործածումը, բացառությամբ գիտահետազոտական կազմակերպությունների կողմից գիտահետազոտական, փորձացուցադրական նպատակների՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի յոթհարյուրապատիկից մինչեւ հազարապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` հազարապատիկից մինչեւ երկուհազարապատիկի չափով:
Հոդված  110.5. Մեկուսացված համակարգում եւ գիտահետազոտական, փորձացուցադրական նպատակներով գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների գործածությունը
1. Գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների գործածության համար մեկուսացված համակարգին ներկայացվող տեխնիկական եւ մեթոդական պահանջները խախտելը կամ գիտահետազոտական, փորձացուցադրական նպատակներով գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների ներմուծման կարգը խախտելը կամ մեկուսացված համակարգում գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների գործածության եւ կենսաանվտանգության ապահովման կարգը խախտելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից մինչեւ հինգհարյուրապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` յոթհարյուրապատիկից մինչեւ հազարապատիկի չափով:
2. Գիտահետազոտական, փորձացուցադրական նպատակներով գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների գործածությունն առանց լիցենզիայի իրականացնելը՝ առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի յոթհարյուրապատիկից մինչեւ հազարապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` հազարապատիկից մինչեւ երկուհազարապատիկի չափով:»:
Հոդված 2.  Օրենսգրքի 238.1-ին հոդվածի վերնագրում եւ հոդվածում «Բույսերի կարանտինի եւ երկրագործության ոլորտի պետական տեսչության մարմինները» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «Բուսասանիտարիայի ոլորտում պետական վերահսկողություն իրականացնող մարմինը» բառերով, «քննում են» բառերը՝ «քննում է» բառերով, «եւ 110» բառերը՝ «, 110, 110.4 եւ 110.5»  բառերով, իսկ «Հայաստանի Հանրապետության բույսերի կարանտինի եւ երկրագործության պետական գլխավոր տեսուչը, նրա տեղակալները եւ տարածքային պետական տեսուչները» բառերը՝ «Հայաստանի Հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարը, նրա տեղակալները եւ տարածքային մարմնի ղեկավարները» բառերով?

"Статья 110.4. Использование генетически модифицированных организмов в сфере сельского хозяйства
1. Ввоз, реализация, распоряжение, использование, хранение, транспортировка, испытание, получение или использование иным способом генетически модифицированных организмов в сфере сельского хозяйства, за исключением использования научно-исследовательскими организациями в научно-исследовательских, опытно-демонстрационных целях:
влечет назначение штрафа физическим лицам — от семисоткратного до тысячекратного, должностным лицам — от тысячекратного до двухтысячекратного размера установленной минимальной заработной платы.
Статья 110.5. Использование генетически модифицированных организмов в изолированной системе и в научно-исследовательских, опытно-демонстрационных целях
1. Нарушение технических и методических требований, предъявляемых к изолированной системе для использования генетически модифицированных организмов, или нарушение порядка ввоза генетически модифицированных организмов в научно-исследовательских, опытно-демонстрационных целях, или нарушение порядка использования и обеспечения биобезопасности генетически модифицированных организмов в изолированной системе:
влечет назначение штрафа физическим лицам — от стократного до пятисоткратного размера установленной минимальной заработной платы, должностным лицам — от семисоткратного до тысячекратного размера установленной минимальной заработной платы.
2. Использование генетически модифицированных организмов в научно-исследовательских, опытно-демонстрационных целях без лицензии:
влечет назначение штрафа физическим лицам — от семисоткратного до тысячекратного размера установленной минимальной заработной платы, должностным лицам — от тысячекратного до двухтысячекратного размера установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. В заголовке и тексте статьи 238.1 грамматические формы слов "органы Государственной инспекции по карантину растений и земледелию" заменить соответствующими формами слов "орган, осуществляющий государственный надзор в сфере фитосанитарии", слово "рассматривают" – словом "рассматривает", слова "и 110" – словами ", 110, 110.3 и 110.4", а слова "главный государственный инспектор карантина растений и земледелия Республики Армения, его заместители и территориальные государственные инспекторы" – словами "руководитель инспекционного органа безопасности пищевой продукции Республики Армения, его заместители и руководители территориального органа".".