Ընդունվել է 17.01.2023
Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգիրքը (այսուհետ` Օրենսգիրք)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 95.6-րդ հոդվածով.
«Հոդված 95.6. Առանց թույլտվության Հայաստանի Հանրապետության տարածքի վերաբերյալ բազային տարածական տվյալների եւ մետատվյալների ստեղծման, մշակման կամ հավաքման աշխատանքների իրականացումը
1. Օտարերկրյա ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց կողմից առանց Կադաստրի կոմիտեի թույլտվության Հայաստանի Հանրապետության տարածքի վերաբերյալ բազային տարածական տվյալների եւ մետատվյալների ստեղծման, մշակման կամ հավաքման աշխատանքների, ներառյալ` օդալուսանկարահանման իրականացումը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում օտարերկրյա ֆիզիկական անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի չափով, իսկ օտարերկրյա իրավաբանական անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկի չափով, ինչպես նաեւ իրավախախտման առարկա հանդիսացող տվյալների եւ նյութերի բռնագրավում:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված իրավախախտումը մեկ տարվա ընթացքում կրկին կատարելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում օտարերկրյա ֆիզիկական անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկի չափով, իսկ օտարերկրյա իրավաբանական անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի չորսհազարապատիկի չափով, ինչպես նաեւ իրավախախտման առարկա հանդիսացող տվյալների եւ նյութերի բռնագրավում:
3. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների եւ իրավաբանական անձանց կողմից առանց Կադաստրի կոմիտեի թույլտվության «Գեոդեզիական եւ քարտեզագրական գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 3-րդ հոդվածով սահմանված պետական նշանակության գեոդեզիական եւ քարտեզագրական աշխատանքների միջոցով Հայաստանի Հանրապետության տարածքի վերաբերյալ բազային տարածական տվյալների եւ մետատվյալների ստեղծման, մշակման կամ հավաքման աշխատանքների, ներառյալ` օդալուսանկարահանման իրականացումը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկի չափով, ինչպես նաեւ իրավախախտման առարկա հանդիսացող տվյալների եւ նյութերի բռնագրավում:
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասում նշված իրավախախտումը մեկ տարվա ընթացքում կրկին կատարելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկի չափով, իսկ իրավաբանական անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկի չափով, ինչպես նաեւ իրավախախտման առարկա հանդիսացող տվյալների եւ նյութերի բռնագրավում:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 244.10-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 244.10. Գեոդեզիայի եւ քարտեզագրման բնագավառում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինը
1. Գեոդեզիայի եւ քարտեզագրման բնագավառում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինը քննում է սույն օրենսգրքի 95.1-ին, 95.2-րդ, 95.4-րդ, 95.5-րդ եւ 95.6-րդ հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 310-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«գեոդեզիայի եւ քարտեզագրման բնագավառում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինը` սույն օրենսգրքի 95.6-րդ հոդվածով նախատեսված իրավախախտումների կատարման դեպքում:»:

"Статья 95.6. Осуществление работ по созданию, обработке или сбору базовых пространственных данных и метаданных о территории Республики Армения без разрешения
1. Осуществление иностранными физическими и юридическими лицами работ по созданию, обработке или сбору базовых пространственных данных и метаданных о территории Республики Армения, в том числе аэрофотосъемки без разрешения Комитета кадастра:
влечет назначение штрафа иностранным физическим лицам — в пятисоткратном размере установленной минимальной заработной платы, а иностранным юридическим лицам — в двухтысячекратном размере установленной минимальной заработной платы, а также конфискацию данных и материалов, являющихся предметом правонарушения.
2. Повторное совершение правонарушения, указанного в части 1 настоящей статьи, в течение одного года:
влечет назначение штрафа иностранным физическим лицам — в тысячекратном размере установленной минимальной заработной платы, а иностранным юридическим лицам — в четырехтысячекратном размере установленной минимальной заработной платы, а также конфискацию данных и материалов, являющихся предметом правонарушения.
3. Осуществление гражданами и юридическими лицами Республики Армения работ по созданию, обработке или сбору базовых пространственных данных и метаданных о территории Республики Армения, в том числе аэрофотосъемки, посредством установленных статьей 3 Закона Республики Армения "О геодезической и картографической деятельности" геодезических и картографических работ государственного значения без разрешения Комитета кадастра:
влечет назначение штрафа гражданам — в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы, а юридическим лицам — в тысячекратном размере установленной минимальной заработной платы, а также конфискацию данных и материалов, являющихся предметом правонарушения.
4. Повторное совершение указанного в части 3 настоящей статьи правонарушения в течение одного года:
влечет назначение штрафа гражданам — в четырехсоткратном размере установленной минимальной заработной платы, а юридическим лицам — в двухтысячекратном размере установленной минимальной заработной платы, а также конфискацию данных и материалов, являющихся предметом правонарушения.".
Статья 2. Статью 244.10 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 244.10. Инспекционный орган, осуществляющий надзор в сфере геодезии и картографии
Инспекционный орган, осуществляющий надзор в области геодезии и картографии, рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 95.1, 95.2, 95.4, 95.5 и 95.6 настоящего Кодекса.".
Статья 3. Статью 310 Кодекса дополнить новым абзацем следующего содержания:
"инспекционным органом, осуществляющим надзор в сфере геодезии и картографии, — при совершении правонарушений, предусмотренных статьей 95.6 настоящего Кодекса.".