«ԳՈՒՅՔԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» 1999 թվականի ապրիլի 14-ի ՀՕ-295 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 13-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին կետով.
«3.1) պետական գրանցման օբյեկտը հուշարձան հանդիսանալու մասին տեղեկությունը գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման բնագավառի լիազոր մարմինը ներառում է անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման վկայականում.»:
Հոդված 2. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետը «շրջակա միջավայրի պահպանման» բառերից հետո լրացնել «, պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 20-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 22-րդ կետով.
«22) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով իրականացնում է պետական սեփականություն համարվող` պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների գույքային պետական գրանցումը:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ПРАВ НА ИМУЩЕСТВО”
Статья 1. Часть 1 статьи 13 Закона “О государственной  регистрации  прав  на имущество”  от 14 апреля 1999 года ЗР-295-Н (далее – Закон) дополнить пунктом 3.1 следующего содержания:
“3.1) сведение об объекте государственной регистрации, являющемся памятником, включается уполномоченным органом в области государственной регистрации прав на имущество в свидетельство о государственной регистрации прав на недвижимое имущество;”.
Статья 2. Пункт 3 части 2 статьи 18 Закона после слов “охраны окружающей среды” дополнить словами “, охраны историко-культурных памятников”.
Статья 3. Часть 2 статьи 20 Закона дополнить пунктом 22 следующего содержания:
“22) осуществляет государственную имущественную регистрацию недвижимых памятников истории и культуры, считающихся государственной собственностью, в порядке, установленном Правительством.”.