ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. 2021 թվականի հունիսի 30-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 39.1-ին եւ 39.2-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 39.1. Մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության իրականացումը դատախազների խմբի կողմից
1. Անհրաժեշտության դեպքում վերադաս դատախազի հանձնարարականով կարող է ստեղծվել դատախազների խումբ: Հանձնարարականի մեջ պետք է նշվեն բոլոր դատախազները, որոնց հանձնարարվում է մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության իրականացումը, այդ թվում` դատախազների խմբի ղեկավարը:
Հոդված 39.2. Դատախազների խմբի ղեկավարի եւ անդամների լիազորությունները
1. Դատախազների խմբի ղեկավարը կազմակերպում է դատախազների խմբի աշխատանքը, ղեկավարում եւ համակարգում է մյուս դատախազների գործողությունները:
2. Դատախազների խմբի անդամն իրականացնում է սույն օրենսգրքի 38-րդ եւ 39-րդ հոդվածներով սահմանված լիազորությունները դատախազների խմբի ղեկավարի սահմանած շրջանակներում:
3. Սույն օրենսգրքի 38-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ, 7-րդ, 8-րդ, 11-րդ, 13-րդ, 15-րդ, 16-րդ եւ 19-րդ կետերով, 39-րդ հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ կետով սահմանված լիազորություններն իրականացնում է բացառապես դատախազների խմբի ղեկավարը:
4. Դատախազների խմբի ղեկավարը եւ անդամն իրականացնում են նաեւ սույն օրենսգրքով նախատեսված այլ լիազորություններ:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В УГОЛОВНО-ПРОЦЕССУАЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Уголовно-процессуальный кодекс Республики Армения от 30 июня 2021 года дополнить статьями 39.1 и 39.2 следующего содержания:
“Статья 39.1. Осуществление надзора за законностью досудебного производства группой прокуроров
1.При необходимости по поручению вышестоящего прокурора может создаваться группа прокуроров. В поручении должны быть указаны все прокуроры, которым поручается осуществление надзора за законностью досудебного производства, в том числе – руководитель группы прокуроров.
Статья 39.2. Полномочия руководителя и членов группы прокуроров
1. Руководитель группы прокуроров организует работу группы прокуроров, руководит и координирует деятельность других прокуроров.
2.Член группы прокуроров осуществляет установленные статьями 38 и 39 настоящего Кодекса полномочия в пределах, установленных руководителем группы прокуроров.
3. Полномочия, установленные пунктами 6, 7, 8, 11, 13, 15, 16 и 19 части 1 статьи 38, пунктом 8 части 1 статьи 39 настоящего Кодекса, осуществляет исключительно руководитель группы прокуроров.
4.Руководитель и член группы прокуроров осуществляют также другие полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом.”.