«ԱՐԺՈՒԹԱՅԻՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ԵՎ ԱՐԺՈՒԹԱՅԻՆ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Արժութային կարգավորման եւ արժութային վերահսկողության մասին» 2004 թվականի նոյեմբերի 24-ի ՀՕ-135-Ն օրենքի 7-րդ հոդվածում՝
«2. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում արտարժույթի առքի կամ վաճառքի գործարքները, այդ թվում` սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված պայմաններով գործարքները, իրականացվում են մասնագիտացված անձանց միջոցով, ինչպես նաեւ ներդրումային ընկերությունների միջոցով, որոնք կարող են իրականացնել արտարժույթի առք ու վաճառք՝ «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով եւ (կամ) դրա հիման վրա ընդունված ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերով սահմանված դեպքերում եւ կարգով:».
2) 5.1-ին մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5.1. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում փոխառությունները կարող են տրամադրվել նաեւ արտարժույթով, բացառությամբ սպառողական փոխառությունների եւ օրենքով նախատեսված դեպքերում՝ բնակարանային հիպոտեկային կրեդիտների, որոնք տրամադրվում են բացառապես Հայաստանի Հանրապետության դրամով:».
3) 8.1-ին մասը  շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«8.1. Բանկերը եւ վարկային կազմակերպությունները սպառողական փոխառություններն ու վարկերը, բնակարանային հիպոտեկային կրեդիտները տրամադրում են միայն Հայաստանի Հանրապետության դրամով: Ռեզիդենտ չհամարվող ֆիզիկական անձանց (բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ համավարկառու ունենալու դեպքի) բնակարանային հիպոտեկային կրեդիտները կարող են տրամադրվել նաեւ արտարժույթով:
Մինչեւ 5.000.000 դրամի չափով (ներառյալ՝ 5.000.000 Հայաստանի Հանրապետության դրամը) տրամադրվող գյուղատնտեսական նշանակության եւ «Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության պետական աջակցության մասին» օրենքով սահմանված՝ գերփոքր առեւտրային կազմակերպություններին եւ անհատ ձեռնարկատերերին տրամադրվող մինչեւ 5.000.000 դրամի չափով (ներառյալ՝ 5.000.000 Հայաստանի Հանրապետության դրամը) կրեդիտները կարող են տրամադրվել ինչպես Հայաստանի Հանրապետության դրամով, այնպես էլ արտարժույթով:»:
Հոդված 2. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվանից մեկ ամիս հետո: Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրը եւ դրանից հետո կնքված պայմանագրերի եւ դրանցից ծագած հարաբերությունների վրա:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ВАЛЮТНОМ РЕГУЛИРОВАНИИ И ВАЛЮТНОМ КОНТРОЛЕ”
Статья 1.  В статье 7 Закона Республики Армения "О валютном регулировании и валютном контроле- от 24 ноября 2004 года ЗР-135 - Н:
1) первое предложение части 2 изложить в следующей редакции:
"2. На территории Республики Армения сделки по купле или продаже иностранной валюты, в том числе сделки на условиях, установленных частью 1 настоящей статьи, осуществляются через специализированных лиц, а также через инвестиционные компании, которые могут осуществлять куплю и продажу иностранной валюты в случаях и порядке,  установленных   Законом Республики Армения "О рынке ценных бумаг" и (или) принятыми на его основе подзаконными нормативными правовыми актами.";
2) первое предложение части 5.1 изложить в следующей редакции:
"5.1 На территории Республики Армения займы могут предоставляться также в иностранной валюте, за исключением потребительских займов и в  предусмотренных законом случаях жилищных ипотечных кредитов, которые предоставляются исключительно в драмах Республики Армения.";
3) часть 8.1 изложить в следующей редакции:
"8.1. Банки и кредитные   организации предоставляют потребительские займы и кредиты, жилищные ипотечные кредиты только в драмах Республики Армения. Жилищные ипотечные кредиты физическим лицам, не являющимся резидентами (за исключением случая наличия сокредитора - резидента Республики Армения), могут предоставляться также в иностранной валюте.
Предоставляемые в размере до 5 000 000 драмов (5 000 000 драмов Республики Армения включительно) кредиты сельскохозяйственного назначения и предоставляемые сверхмалым коммерческим организациям и индивидуальным предпринимателям, установленным Законом «О государственной поддержке малого и среднего предпринимательства», кредиты в размере до 5 000 000 драмов (5 000 000 драмов Республики Армения включительно) могут предоставляться как в драмах Республики Армения, так и в иностранной валюте.".
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу через месяц со дня его официального опубликования. Действие настоящего Закона распространяется на договоры, заключенные в день и после дня вступления Закона в силу, и на вытекающие из них отношения.