Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգիրքը (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 183.3-183.5-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 183.3. Ռազմատրանսպորտային պարտականություն ունեցող մարմինների կողմից պաշտպանության նպատակով օգտագործվող տրանսպորտային միջոցները տեխնիկապես սարքին եւ շահագործման համար պիտանի վիճակում չպահելը
1. «Պաշտպանության  մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով  սահմանված ռազմատրանսպորտային պարտականություն ունեցող մարմնի ռազմատրանսպորտային պարտականության ապահովման պարտականություն ունեցող պաշտոնատար անձի կողմից պաշտպանության նպատակով օգտագործվող տրանսպորտային միջոցները տեխնիկապես սարքին եւ շահագործման համար պիտանի վիճակում չպահելը, որը հանգեցրել է խաղաղ ժամանակ օրենքով սահմանված կարգով անցկացվող վարժական հավաքներին, հրամանատարաշտաբային կամ շտաբային վարժանքներին կամ զորախաղերին այդ տրանսպորտային միջոցների ներգրավման անհնարինության՝
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված նույն արարքը, եթե կատարվել է կրկին վարչական տույժ կիրառելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում՝
3. «Պաշտպանության  մասին»  Հայաստանի Հանրապետության օրենքով  սահմանված ռազմատրանսպորտային պարտականություն ունեցող մարմնի ռազմատրանսպորտային պարտականության ապահովման պարտականություն ունեցող պաշտոնատար անձի կողմից պաշտպանության նպատակով օգտագործվող տրանսպորտային միջոցները ռազմական դրության ժամանակ տեխնիկապես սարքին եւ շահագործման համար պիտանի վիճակում չպահելը, որը հանգեցրել է ռազմական դրության ժամանակ տրանսպորտային միջոցների ներգրավման անհնարինության՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկի չափով:
Հոդված 183.4. Ռազմատրանսպորտային պարտականություն ունեցող մարմինների կողմից վարժական հավաքներից, հրամանատարաշտաբային կամ շտաբային վարժանքներից կամ զորախաղերից խուսափելը
1. «Պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված ռազմատրանսպորտային պարտականություն ունեցող մարմնի ռազմատրանսպորտային պարտականության ապահովման պարտականություն ունեցող պաշտոնատար անձի կողմից պաշտպանության նպատակով օգտագործվող տրանսպորտային միջոցները խաղաղ ժամանակ օրենքով սահմանված կարգով անցկացվող վարժական հավաքներին, հրամանատարաշտաբային կամ շտաբային վարժանքներին կամ զորախաղերին տարածքային զինվորական կոմիսարիատի ծանուցագրում նշված վայր եւ ժամկետում չներկայացնելը՝
3. «Պաշտպանության  մասին»  Հայաստանի Հանրապետության օրենքով  սահմանված ռազմատրանսպորտային պարտականություն ունեցող մարմնի ռազմատրանսպորտային պարտականության ապահովման պարտականություն ունեցող պաշտոնատար անձի կողմից պաշտպանության նպատակով օգտագործվող տրանսպորտային միջոցները ռազմական դրության ժամանակ տարածքային զինվորական կոմիսարիատի ծանուցագրում նշված վայր եւ ժամկետում չներկայացնելը՝
Հոդված 183.5. Զինվորական ծառայության մեջ չգտնվող եւ զինվորական համազգեստ կրելու իրավունք չունեցող անձի կողմից զինվորական համազգեստ կրելը
1. Զինծառայողների համար սահմանված զինվորական համազգեստը զինվորական ծառայության մեջ չգտնվող եւ զինվորական համազգեստ կրելու իրավունք չունեցող անձի կողմից կրելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով:
2. Նույն արարքը, եթե կատարվել է կրկին վարչական տույժ կիրառելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 235-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «կատարված),» բառից հետո լրացնել «183.3-183.5-րդ հոդվածներով,» բառերով.
2) 2-րդ մասի՝
ա. 1-ին կետը «օրենսգրքի» բառից հետո լրացնել «183.3-րդ, 183.4-րդ,» բառերով,
բ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) սույն օրենսգրքի 183.5-րդ հոդվածով նախատեսված վարչական իրավախախտումների համար՝ կայազորային ռազմական ոստիկանության պետը:»:

Статья 1.   Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) дополнить статьями 183.3 – 183.5 следующего содержания:
"Статья 183.3. Несодержание органами, имеющими военно-транспортную обязанность, транспортных средств, используемых в целях обороны, в технически исправном и пригодном для эксплуатации состоянии
1. Несодержание должностным лицом, имеющим обязанность обеспечения военно-транспортной обязанности, органа, имеющего установленную Законом Республики Армения "Об обороне" военно-транспортную обязанность, транспортных средств, используемых в целях обороны, в технически исправном и пригодном для эксплуатации состоянии, приведшее  к невозможности привлечения этих транспортных средств к учебным сборам, командно-штабным или штабным учениям или военным маневрам, проводимым в мирное время в установленном законом порядке:
влечет назначение штрафа — в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
2.  Повторное совершение предусмотренного частью 1 настоящей статьи деяния в течение года после применения административного взыскания:
3. Несодержание должностным лицом, имеющим обязанность обеспечения военно-транспортной обязанности, органа, имеющего установленную Законом Республики Армения "Об обороне" военно-транспортную обязанность, транспортных средств, используемых в целях обороны, в технически исправном и пригодном для эксплуатации состоянии во время военного положения, приведшее к невозможности привлечения транспортных средств во время военного положения:
влечет назначение штрафа в тысячекратном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 183.4. Уклонение органами, имеющими военно-транспортную обязанность, от учебных сборов, командно-штабных или штабных    учений либо военных маневров
1. Непредставление должностным лицом, имеющим обязанность обеспечения военно-транспортной обязанности, органа, имеющего установленную Законом Республики Армения "Об обороне" военно-транспортную обязанность, транспортных средств, используемых в целях обороны, на учебные сборы, командно-штабные или штабные учения либо военные маневры, проводимые в установленном законом порядке в мирное время, в указанные в повестке территориального военного комиссариата место и сроки:
2. Повторное совершение предусмотренного частью 1 настоящей статьи деяния в течение года после применения административного взыскания:
3. Непредставление должностным лицом, имеющим обязанность обеспечения военно-транспортной обязанности, органа, имеющего установленную Законом Республики Армения "Об обороне" военно-транспортную обязанность, транспортных средств, используемых в целях обороны, во время военного положения, в указанные в повестке территориального военного комиссариата место и сроки:
Статья 183.5 Ношение военной формы лицом, не находящимся на военной службе          и не имеющим права на ношение военной формы
1. Ношение установленной для военнослужащих военной формы лицом, не находящимся на военной службе и не имеющим права на ношение военной формы:
влечет назначение штрафа — в стократном размере установленной минимальной заработной платы.
2. 2. Повторное совершение того же деяния в течение года после применения административного взыскания:
влечет назначение штрафа — в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. В  статье 235 Кодекса:
1) часть 1  после слов "мобилизационные сборы),"  дополнить словами "статьями 183.3-183.5,";
2) в части 2:
а. пункт 1 после слов "предусмотренные статьями" дополнить числами "183.3, 183.4,",
б. часть дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4) за предусмотренные статьей 183.5 настоящего Кодекса административные правонарушения — начальник военной полиции гарнизона.".
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу на тридцатый день, следующий за днем его официального опубликования.