ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 64-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 26-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«26) թանկարժեք մետաղների (բացառությամբ թանկարժեք մետաղներից պատրաստված արտադրանքի (իրերի), այդ թվում՝ ոսկերչական եւ այլ իրերի), ինչպես նաեւ թանկարժեք մետաղներից պատրաստված՝ ԱՏԳ ԱԱ 7106, 7108, 7109 00 000 0, 7110, 7113, 7115 ծածկագրերին դասվող ոսկերչական նշանակության կիսապատրաստուկների օտարումը.»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 72-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը «64-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 19-րդ եւ 31-րդ կետերով սահմանված դեպքերի» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ Օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 26-րդ կետով սահմանված՝ ԱՏԳ ԱԱ 7108   խմբի   ԱՏԳ ԱԱ 7108 12 000 9 ծածկագրին դասվող թանկարժեք մետաղների օտարման գործարքների» բառերով:
Հոդված 3. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2023 թվականի մայիսի 1-ից եւ կիրառվում է 2023 թվականի մայիսի 1-ից հետո կատարվող՝ ԱՏԳ ԱԱ 7108 12 000 9 ծածկագրին դասվող թանկարժեք մետաղների օտարման գործարքներին վերագրվող՝ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո կատարված ձեռքբերումների մասով առաջացած՝ ԱԱՀ-ի հաշվանցվող (պակասեցվող) գումարների մասով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В НАЛОГОВЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Пункт 26 части 2 статьи 64 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
“26) отчуждение драгоценных металлов (за исключением продукции (изделий), изготовленных из драгоценных металлов, в том числе ювелирных и иных изделий), а также изготовленных из драгоценных металлов полуфабрикатов ювелирного назначения, классифицированных под кодами 7106, 7108, 7109 00 000 0, 7110, 7113, 7115 ТН ВЭД;”.
Статья 2. Пункт 2 части 1 статьи 72 Кодекса после слов ”за исключением случаев, установленных пунктами 19 и 31 части 2 статьи 64 Кодекса,” дополнить словами “а также установленных пунктом 26 части 2 статьи 64 Кодекса сделок по отчуждению драгоценных металлов, классифицированных под кодом 7108 12 000 9 ТН ВЭД в группе 7108 ТН ВЭД,”.
Статья 3. Заключительная часть и переходное положение
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 мая 2023 года и применяется в отношении зачитываемых (вычитываемых) сумм, образовавшихся в части произведенных после вступления в силу настоящего Закона приобретений, причисляемых к совершенным после 1 мая 2023 года сделкам по отчуждению драгоценных металлов, классифицированных под кодом 7108 12 000 9 ТН ВЭД.