Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի 94.1-ին հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 94.1. Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության պահանջների խախտմամբ գործունեություն իրականացնելը
1.   Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության ենթակա նախատեսվող գործունեության իրականացումն առանց փորձաքննական դրական եզրակացության կամ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության ենթակա նախատեսվող գործունեության իրականացումն օրենքի ուժով բացասական եզրակացություն ստացած հաշվետվության կամ փորձաքննական բացասական եզրակացության առկայության դեպքում՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված նախատեսվող գործունեության Ա կատեգորիայի դեպքում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհազարապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց կամ իրավաբանական անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասհազարապատիկի չափով, «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված նախատեսվող գործունեության Բ կատեգորիայի դեպքում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկու հազար հինգհարյուրապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց կամ իրավաբանական անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհազարապատիկի չափով:
2. Նախատեսվող գործունեության իրականացման ընթացքում փորձաքննության ենթարկված նախագծային փաստաթղթերի կամ ՇՄԱԳ հաշվետվության, ներառյալ՝ բնապահպանական կառավարման պլանի կամ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության մշտադիտարկման ծրագրի կամ փորձաքննական եզրակացության պահանջները կամ պայմանները չկատարելը, իսկ սահմանված ժամկետների դեպքում՝ սահմանված ժամկետներում չկատարելը կամ խախտելը կամ դրանցից շեղվելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված նախատեսվող գործունեության Ա կատեգորիայի դեպքում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց կամ իրավաբանական անձանց  նկատմամբ՝ չորսհարյուրապատիկի չափով, «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված նախատեսվող գործունեության Բ կատեգորիայի դեպքում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց կամ իրավաբանական անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված տուգանքի նշանակման օրվանից տեսչական մարմնի սահմանած ժամկետում փորձաքննության ենթարկված նախագծային փաստաթղթերի կամ ՇՄԱԳ հաշվետվության, ներառյալ՝ բնապահպանական կառավարման պլանի  կամ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության մշտադիտարկման ծրագրի կամ փորձաքննական եզրակացության պայմանները կամ պահանջները չկատարելը, պահանջների կամ պայմանների խախտումները կամ շեղումները չվերացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված նախատեսվող գործունեության Ա կատեգորիայի դեպքում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհազարապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց կամ իրավաբանական անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասհազարապատիկի  չափով, «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով  սահմանված  նախատեսվող գործունեության Բ կատեգորիայի դեպքում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարհինգհարյուրապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց կամ իրավաբանական անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհազարապատիկի չափով:»:

Статью 94.1 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года изложить в следующей редакции:
"Статья 94.1
Осуществление деятельности с нарушением требований оценки и экспертизы воздействия на окружающую среду
1. Осуществление подлежащей оценке и экспертизе воздействия на окружающую среду предусматриваемой деятельности без положительного экспертного заключения либо осуществление подлежащей оценке и экспертизе воздействия на окружающую среду предусматриваемой деятельности при наличии отчета, получившего в силу закона отрицательное заключение, либо при наличии отрицательного экспертного заключения:
влечет назначение штрафа гражданам в случае предусматриваемой деятельности категории А, установленной Законом Республики Армения "Об оценке и экспертизе воздействия на окружающую среду", — в пятитысячекратном размере, должностным или юридическим лицам — в десятитысячекратном размере установленной минимальной заработной платы, в случае предусматриваемой деятельности категории Б, установленной Законом Республики Армения "Об оценке и экспертизе воздействия на окружающую среду", влечет назначение штрафа гражданам — в двухтысячепятисоткратном размере, а должностным лицам или юридическим лицам — в пятитысячекратном размере установленной минимальной заработной платы.
2. Невыполнение в ходе осуществления предусматриваемой деятельности требований или условий прошедшей экспертизу проектной документации или отчета ОВОС, в том числе плана природоохранного управления или программы мониторинга воздействия на окружающую среду или экспертного заключения, а в случае установленных сроков — их невыполнение в установленные сроки либо нарушение или отклонение от них:
влечет назначение штрафа гражданам в случае предусматриваемой деятельности категории А, установленной Законом Республики Армения "Об оценке и экспертизе воздействия на окружающую среду", — в двухсоткратном размере, должностным или юридическим лицам — в четырехсоткратном размере установленной минимальной заработной платы, в случае предусматриваемой деятельности категории Б, установленной Законом Республики Армения "Об оценке и экспертизе воздействия на окружающую среду", влечет назначение штрафа гражданам — в стократном размере, а должностным лицам или юридическим лицам — в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
3. Невыполнение в срок, установленный инспекционным органом со дня назначения установленного частью 2 настоящей статьи штрафа, требований или условий прошедшей экспертизу проектной документации или отчета ОВОС, в том числе плана природоохранного управления или программы мониторинга воздействия на окружающую среду или экспертного заключения, неустранение нарушений или отклонений от требований или условий:
влечет назначение штрафа гражданам в случае предусматриваемой деятельности категории А, установленной Законом Республики Армения "Об оценке и экспертизе воздействия на окружающую среду", — в пятитысячекратном размере, должностным или юридическим лицам — в десятитысячекратном размере установленной минимальной заработной платы, в случае предусматриваемой деятельности категории Б, установленной Законом Республики Армения "Об оценке и экспертизе воздействия на окружающую среду", влечет назначение штрафа гражданам — в двухтысячепятисоткратном размере, а должностным лицам или юридическим лицам — в пятитысячекратном размере установленной минимальной заработной платы.".