Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 45-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 3-րդ եւ 4-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) երբ կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ կամ նոտարի սնանկության գործը դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած վճռով ավարտվում է, եւ կազմակերպությունը համարվում է լուծարված, իսկ անհատ ձեռնարկատիրոջ կամ նոտարի գործունեությունը համարվում է դադարած.
4) երբ անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձի սնանկության գործը դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած վճռով ավարտվում է, եւ վճռով ֆիզիկական անձն ազատվում է բոլոր պարտավորություններից, բացառությամբ «Սնանկության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված դեպքերի.».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-9-րդ կետերով.
«7) երբ անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձի՝ երկու միլիոն դրամը չգերազանցող հարկային պարտավորությունների կատարման՝ Օրենսգրքով եւ վճարների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված վերջնաժամկետից անցել է 5 տարի.
8) երբ կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ կամ նոտարի՝ երկու միլիոն դրամը չգերազանցող հարկային պարտավորությունների կատարման՝ Օրենսգրքով եւ վճարների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված վերջնաժամկետից անցել է 7 տարի.
9) երբ մահացած կամ դատարանի վճռով մահացած ճանաչված ֆիզիկական անձը չունի որեւէ ժառանգ, կամ ժառանգը հրաժարվել է ժառանգությունից, եւ ֆիզիկական անձի մահվանից անցել է 5 տարի:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 45-րդ հոդվածի 2-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 45-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Հարկային պարտավորությունների հաշվառման եւ հաշվառումից հանելու կարգը սահմանում է հարկային մարմինը:»:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ տարածվում է նաեւ մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելն առկա հարկային պարտավորությունների վրա:
2. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածից բխող ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ վեցամսյա ժամկետում:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В НАЛОГОВЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В части 1 статьи 45 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс):
1) пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
“3) когда дело о банкротстве организации или индивидуального предпринимателя, или нотариуса завершается вступившим в законную силу решением суда и организация считается ликвидированной, а деятельность индивидуального предпринимателя или нотариуса считается прекращенной;
4) когда дело о банкротстве физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем или нотариусом, завершается вступившим в законную силу решением суда и физическое лицо освобождается от всех обязательств решением, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Армения “О банкротстве”;”;
2) часть дополнить пунктами 7-9 следующего содержания:
“7) когда со дня окончания установленного Кодексом и законами Республики Армения о платежах срока исполнения налоговых обязательств физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем и нотариусом, не превышающих двух миллионов драмов, прошло 5 лет;
8) когда со дня окончания установленного Кодексом и законами Республики Армения о платежах срока исполнения налоговых обязательств организации или индивидуального предпринимателя, или нотариуса, не превышающих двух миллионов драмов, прошло 7 лет;
9) когда физическое лицо, умершее или признанное умершим по решению суда, не имеет какого-либо наследника или наследник отказался от наследства и со дня смерти физического лица прошло 5 лет.”.
Статья 2. Часть2 статьи 45 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 3. Часть 3 статьи 45 Кодекса изложить в следующей редакции:
“3. Порядок учета и снятия с учета налоговых обязательств устанавливается налоговым органом.”.
1. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, и распространяется также на налоговые обязательства, имеющиеся до вступления в силу настоящего Закона.
2. Подзаконный правовой акт, вытекающий из статьи 3 настоящего Закона, принимается в шестимесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.