Ընդունվել է 16.11.2023
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 72-րդ հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ եւ 10-րդ կետերը, 73-րդ հոդվածի 8-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 73-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8.1-ին մասով.
«8.1. ԱՏԳ ԱԱ 8703 ծածկագրին դասվող տրանսպորտային միջոցի, բացառությամբ Օրենսգրքի 62-րդ հոդվածի 21-րդ մասին համապատասխան օտարվող` ԱՏԳ ԱԱ 8703 ծածկագրին դասվող տրանսպորտային միջոցի, Հայաստանի Հանրապետությունում մատակարարման մասով հարկման բազայի նկատմամբ հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարի եւ այդ տրանսպորտային միջոցի համար Օրենսգրքով սահմանված կարգով հաշվանցման (պակասեցման) ենթակա՝ մատակարարի կողմից դուրս գրված հարկային հաշվում կամ մաքսային հայտարարագրում կամ ներմուծման հարկային հայտարարագրում առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարի միջեւ առաջացող ԱԱՀ-ի բացասական տարբերությունը ենթակա չէ հաշվանցման (պակասեցման): Սույն մասով սահմանված՝ չհաշվանցվող (չպակասեցվող) ԱԱՀ-ի գումարները ենթակա են վերաձեւակերպման՝ հաշվետու ժամանակաշրջանում հաշվանցման (պակասեցման) ենթակա ԱԱՀ-ի գումարներից նվազեցման՝ տվյալ տրանսպորտային միջոցի օտարման ամսաթիվը ներառող հաշվետու ժամանակաշրջանի համար հարկային մարմին ներկայացվող՝ ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկով:
Այն դեպքում, երբ ԱՏԳ ԱԱ 8703 ծածկագրին դասվող տրանսպորտային միջոցը ձեռք է բերվել լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով, որի գործողության ժամկետի ավարտից հետո լիզինգի առարկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքն անցել է լիզինգառուին, ապա տվյալ տրանսպորտային միջոցն օտարելիս, սույն մասի առաջին պարբերության համաձայն, լիզինգառուի մոտ ԱԱՀ-ի բացասական տարբերության հաշվարկման համար լիզինգի առարկա հանդիսացող՝ ԱՏԳ ԱԱ 8703 ծածկագրին դասվող տրանսպորտային միջոցի ձեռքբերման մասով Օրենսգրքով սահմանված կարգով հաշվանցման (պակասեցման) ենթակա ԱԱՀ-ի գումարը որոշվում է լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրի գործողության ժամկետի ընթացքում լիզինգատուի կողմից Օրենսգրքով սահմանված կարգով դուրս գրված՝ հարկային հաշիվներում առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարների հանրագումարով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 109-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.2-րդ եւ 1.3-րդ մասերով.
«1.2. ԱՏԳ ԱԱ 8703 ծածկագրին դասվող տրանսպորտային միջոց արտադրողի դիստրիբյուտոր կամ դիլեր չհանդիսացող կազմակերպությունների կամ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից՝
1) իրացման նպատակով ներմուծված՝ ԱՏԳ ԱԱ 8703 ծածկագրին դասվող տրանսպորտային միջոցի՝ ներմուծողի կողմից օտարումից եկամուտը հաշվարկվում է Օրենսգրքի 61-րդ հոդվածի 2-րդ կամ 3-րդ մասով սահմանված կարգով հաշվարկված՝ ԱԱՀ-ով հարկման բազայի եւ տվյալ տրանսպորտային միջոցի ներմուծման համար Օրենսգրքով սահմանված կարգով վճարված բնապահպանական հարկի հանրագումարի եւ 1.2 գործակցի արտադրյալից ոչ պակաս չափով.
2) ոչ իրացման նպատակով ներմուծված՝ ԱՏԳ ԱԱ 8703 ծածկագրին դասվող տրանսպորտային միջոցի՝ ներմուծողի կողմից օտարումից եկամուտը հաշվարկվում է տվյալ տրանսպորտային միջոցի համար Օրենսգրքով սահմանված կարգով հաշվարկված՝ հաշվեկշռային արժեքի եւ 1.2 գործակցի արտադրյալից ոչ պակաս չափով:
1.3. Սույն հոդվածի 1.2-րդ մասի կիրառության իմաստով համարվում է, որ ԱՏԳ ԱԱ 8703 ծածկագրին դասվող տրանսպորտային միջոցը ներմուծվել է՝
1) իրացման նպատակով, եթե այդ տրանսպորտային միջոցի սեփականության իրավունքը օրենքով սահմանված ժամկետում եւ կարգով չի ստացել պետական գրանցում.
2) ոչ իրացման նպատակով, եթե այդ տրանսպորտային միջոցի սեփականության իրավունքը օրենքով սահմանված ժամկետում եւ կարգով ստացել է պետական գրանցում:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ կետով.
«9) Օրենսգրքի 73-րդ հոդվածի 8.1-ին մասին համապատասխան՝ հաշվետու ժամանակաշրջանում հաշվանցման (պակասեցման) ենթակա ԱԱՀ-ի գումարներից նվազեցման ենթակա ԱԱՀ-ի գումարները:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 171-րդ հոդվածի 1-ին մասի աղյուսակում՝
«8702, 8703, 8704, 8705 5 տարուց ավելի մինչեւ 10 տարի ներառյալ թողարկման (արտադրության) տարեթիվ ունեցող ավտոմեքենաներ (բացառությամբ 8702 90 809 0 ծածկագրով դասակարգվող տրանսպորտային միջոցների) 2.0 x
8702, 8703, 8704, 8705 10 տարուց ավելի մինչեւ 15 տարի ներառյալ թողարկման (արտադրության) տարեթիվ ունեցող ավտոմեքենաներ (բացառությամբ 8702 90 809 0 ծածկագրով դասակարգվող տրանսպորտային միջոցների) 10.0 x
8702, 8703, 8704, 8705 15 տարուց ավելի թողարկման (արտադրության) տարեթիվ ունեցող ավտոմեքենաներ (բացառությամբ 8702 90 809 0 ծածկագրով դասակարգվող տրանսպորտային միջոցների) 20.0
տողերը փոխարինել հետեւյալ տողերով.
«8702, 8703, 8704, 8705 մինչեւ 3 տարի ներառյալ թողարկման (արտադրության) տարեթիվ ունեցող տրանսպորտային միջոցներ 2.0 x
8702, 8703, 8704, 8705 3 տարուց ավելի մինչեւ 5 տարի ներառյալ թողարկման (արտադրության) տարեթիվ ունեցող տրանսպորտային միջոցներ 4.0 x
8702, 8703, 8704, 8705 5 տարուց ավելի մինչեւ 10 տարի ներառյալ թողարկման (արտադրության) տարեթիվ ունեցող տրանսպորտային միջոցներ 6.0 x
8702, 8703, 8704, 8705 10 տարուց ավելի մինչեւ 15 տարի ներառյալ թողարկման (արտադրության) տարեթիվ ունեցող տրանսպորտային միջոցներ 12.0 x
8702, 8703, 8704, 8705 15 տարուց ավելի թողարկման (արտադրության) տարեթիվ ունեցող տրանսպորտային միջոցներ 24.0 x»:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ից, բացառությամբ սույն հոդվածի 4-րդ մասի:
2. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը ոչ իրացման նպատակով ձեռք բերված կամ ներմուծված թեթեւ մարդատար ավտոմեքենաների մասով ԱԱՀ-ի գումարները, որոնք մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը, Օրենսգրքի 72-րդ հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ կամ 10-րդ կետի համաձայն, նվազեցվել են հաշվանցման (պակասեցման) ենթակա ԱԱՀ-ի գումարներից, սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո այդ թեթեւ մարդատար ավտոմեքենաների օտարման դեպքում նախկինում չհաշվանցված (չպակասեցված) ԱԱՀ-ի գումարները ենթակա են ավելացման տվյալ ավտոմեքենայի օտարման օրն ընդգրկող հաշվետու ժամանակաշրջանի համար հարկային մարմին ներկայացվող՝ ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկով հաշվանցման (պակասեցման) ենթակա ԱԱՀ-ի գումարներին՝ տվյալ ավտոմեքենայի հաշվեկշռային արժեքի նկատմամբ ԱԱՀ-ի 16.67 տոկոս հաշվարկային դրույքաչափով հաշվարկված գումարի չափով, եթե հաշվետու ժամանակաշրջանում տվյալ ավտոմեքենայի օտարումն ԱԱՀ-ով հարկվող գործարք է:
3. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը, Օրենսգրքի 72-րդ հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ կամ 10-րդ կետի համաձայն, ոչ իրացման նպատակով ձեռք բերված կամ ներմուծված թեթեւ մարդատար ավտոմեքենաների՝ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո օտարման գործարքների նկատմամբ Օրենսգրքի 73-րդ հոդվածի 8.1-ին մասի դրույթները չեն կիրառվում:

Статья 1. Пункты 8 и 10 части 1 статьи 72, часть 8 статьи 73 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) признать утратившими силу.
Статья 2. Статью 73 Кодекса дополнить частью 8.1 следующего содержания:
“8.1. Отрицательная разница НДС, возникающая между суммой НДС, исчисленной в отношении налогооблагаемой базы в части поставки в Республику Армения транспортного средства, классифицированного под кодом 8703 ТН ВЭД, за исключением отчуждаемого в соответствии с частью 21 статьи 62 Кодекса транспортного средства, классифицированного под кодом 8703 ТН ВЭД, и суммой НДС, подлежащей зачету (вычету) в установленном Кодексом порядке для данного транспортного средства, выделенной в выписанном поставщиком налоговом счете или в таможенной декларации, или налоговой декларации на ввоз, не подлежит зачету (вычету). Установленные настоящей частью незачитываемые (невычитаемые) суммы НДС подлежат переоформлению – уменьшению из подлежащих зачету (вычету) в отчетном периоде сумм НДС по единому расчету НДС и акцизного налога, представляемому в налоговый орган за отчетный период, включающий дату отчуждения данного транспортного средства.
В случае, если транспортное средство, классифицированное под кодом 8703 ТН ВЭД, приобретено по договору лизинга (его разновидностей), по истечении срока действия которого право собственности на объект лизинга перешло к лизингополучателю, то согласно абзацу первому настоящей части для расчета отрицательной разницы НДС у лизингополучателя при отчуждении данного транспортного средства сумма НДС, подлежащая зачету (вычету) в установленном Кодексом порядке в части приобретения транспортного средства, классифицированного под кодом 8703 ТН ВЭД, являющегося предметом лизинга, определяется совокупностью сумм НДС, выделенных в налоговых счетах, выписанных лизингодателем в установленном Кодексом порядке в течение срока действия договора лизинга (его разновидностей).”.
Статья 3. Статью 109 Кодекса дополнить частями 1.2 и 1.3 следующего содержания:
“1.2. Организациями или индивидуальными предпринимателями, не являющимися дистрибьюторами или дилерами производителя транспортного средства, классифицированного под кодом 8703 ТН ВЭД:
1) доход от отчуждения импортером транспортного средства, классифицированного под кодом 8703 ТН ВЭД, ввезенного с целью реализации, исчисляется в размере не менее произведения общей суммы налогооблагаемой базы по НДС, исчисленной в порядке, установленном частью 2 или 3 статьи 61 Кодекса, и экологического налога, уплаченного в установленном Кодексом порядке за ввоз данного транспортного средства, и коэффициента 1,2;
2) доход от отчуждения импортером транспортного средства, классифицированного под кодом 8703 ТН ВЭД, ввезенного не в целях реализации, исчисляется в размере не менее произведения балансовой стоимости и коэффициента 1,2, рассчитанного в установленном порядке для транспортного средства.
1.3. По смыслу применения части 1.2 настоящей статьи считается, что транспортное средство, классифицированное под кодом 8703 ТН ВЭД, ввезено:
1) в целях реализации, если право собственности на данное транспортное средство не получило государственной регистрации в срок и в порядке, которые установлены законом;
2) не в целях реализации, если право собственности на данное транспортное средство получило государственную регистрацию в срок и в порядке, которые установлены законом.”.
Статья 4. Часть 1 статьи 113 Кодекса дополнить пунктом 9 следующего содержания:
“9) суммы НДС, подлежащие уменьшению из сумм НДС, подлежащих зачету (вычету) в отчетном периоде, в соответствии с частью 8.1 статьи 73 Кодекса.”.
Статья 5. В таблице части 1 статьи 171 Кодекса строки
“8702, 8703,
8704, 8705
автомобили с датой выпуска (производства) более 5 лет до 10 лет включительно, (за исключением транспортных средств, классифицируемых под кодом 8702 90 809 0)
2,0
х
8702, 8703,
8704,8705
автомобили с датой выпуска (производства) более 10 лет до 15 лет включительно, (за исключением транспортных средств, классифицируемых под кодом 8702 90 809 0)
10,0
автомобили с датой выпуска (производства) более 15 лет (кроме транспортных средств, классифицируемых под кодом 8702 90 809 0)
20,0
х”
заменить строками
автомобили с датой выпуска (производства) до 3 лет включительно
автомобили с датой выпуска (производства) более 3 лет до 5 лет включительно
4,0
автомобили с датой выпуска (производства) более 5 лет до 10 лет включительно
6,0
автомобили с датой выпуска (производства) более 10 лет до 15 лет включительно
12,0
автомобили с датой выпуска (производства) более 15 лет
24,0
х”.
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 декабря 2023 года, за исключением части 4 настоящей статьи.
2. Суммы НДС в части легковых пассажирских автомобилей, приобретенных или ввезенных не для реализации до вступления в силу настоящего Закона, которые в соответствии с пунктом 8 или 10 части 1 статьи 72 Кодекса были уменьшены из подлежащих зачету (вычету) сумм НДС до вступления в силу настоящего Закона, в случае отчуждения данных легковых пассажирских автомобилей после вступления в силу настоящего Закона ранее незачтенные (невычтенные) суммы НДС подлежат прибавлению к подлежащим зачету (вычету) суммам НДС по единому расчету НДС и акцизного налога, представляемому в налоговый орган за отчетный период, включающий день отчуждения данного автомобиля, в размере суммы, исчисленной по расчетной ставке 16,67 процента НДС в отношении балансовой стоимости данного автомобиля, если отчуждение данного автомобиля в отчетном периоде является сделкой, облагаемой НДС.
3. До вступления в силу настоящего Закона положения части 8.1 статьи 73 Кодекса не применяются в отношении сделок по отчуждению после вступления в силу настоящего Закона легковых пассажирских автомобилей, которые приобретены или ввезены не для реализации в соответствии с пунктом 8 или 10 части 1 статьи 72 Кодекса.