Ընդունվել է 14.11.2023
Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգիրքը (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 169.32-րդ հոդվածով.
«Հոդված 169.32. Ռազմավարական պաշարների պահուստի նյութական արժեքների պահպանում իրականացնող կազմակերպությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած ձեւի հաշվետվությունները սահմանված ժամկետներում եւ կարգով չներկայացնելը
1. Ռազմավարական պաշարների պահուստի անվանացանկում ներառված ապրանքների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած ձեւի հաշվետվությունները ռազմավարական պաշարների պահուստի նյութական արժեքների պահպանում իրականացնող կազմակերպությունների կողմից նյութական պահուստի պահպանման եւ սպասարկման ոլորտի լիազոր մարմին սահմանված ժամկետներում եւ կարգով չներկայացնելը կազմակերպությունների համար՝
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված նախազգուշացումից հետո՝ հինգ օրվա ընթացքում, հաշվետվությունները չներկայացնելը՝
առաջացնում է տուգանք՝
1) կազմակերպությունների (բացառությամբ ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող դեղեր կամ բժշկական արտադրատեսակ ներմուծող եւ կուտակման ու պահպանման պարտավորություն ունեցող կազմակերպությունների) համար՝ ազգային վիճակագրական համակարգի գլխավոր պետական մարմնի հրապարակած ռազմավարական պաշարների պահուստի նյութական արժեքների ներմուծման տարվա միջին գնով հաշվարկված, կազմակերպությունների կողմից կուտակման եւ պահպանման ենթակա ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող ապրանքների արժեքի 10 տոկոսի չափով.
2) ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող դեղեր կամ բժշկական արտադրատեսակ ներմուծող եւ կուտակման ու պահպանման պարտավորություն ունեցող կազմակերպությունների համար՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկի չափով:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված արարքը մեկ տարվա ընթացքում կրկին կամ յուրաքանչյուր հաջորդ անգամ կատարելը՝
1) կազմակերպությունների (բացառությամբ ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող դեղեր կամ բժշկական արտադրատեսակ ներմուծող եւ կուտակման ու պահպանման պարտավորություն ունեցող կազմակերպությունների) համար՝ ազգային վիճակագրական համակարգի գլխավոր պետական մարմնի հրապարակած ռազմավարական պաշարների պահուստի նյութական արժեքների ներմուծման տարվա միջին գնով հաշվարկված, կազմակերպությունների կողմից կուտակման եւ պահպանման ենթակա ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող ապրանքների արժեքի 20 տոկոսի չափով.
2) ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող դեղեր կամ բժշկական արտադրատեսակ ներմուծող եւ կուտակման ու պահպանման պարտավորություն ունեցող կազմակերպությունների համար՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհազարապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 213.2-րդ հոդվածի 5-րդ մասում՝
1) «նախազգուշացում:» բառը փոխարինել «տուգանք՝» բառով եւ նույն մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր կետերով.
«1) կազմակերպությունների (բացառությամբ ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող դեղեր կամ բժշկական արտադրատեսակ ներմուծող եւ կուտակման ու պահպանման պարտավորություն ունեցող կազմակերպությունների) համար՝ ազգային վիճակագրական համակարգի գլխավոր պետական մարմնի հրապարակած, ռազմավարական պաշարների պահուստի նյութական արժեքների ներմուծման տարվա միջին գնով հաշվարկված չկուտակված ապրանքների արժեքի 10 տոկոսի չափով, իսկ 30 օրվա ընթացքում առաջադրանքը չկատարելը՝ 100 տոկոսի չափով.
2) ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող դեղեր կամ բժշկական արտադրատեսակ ներմուծող եւ կուտակման ու պահպանման պարտավորություն ունեցող կազմակերպությունների համար՝ չկուտակված յուրաքանչյուր անվանում դեղի կամ բժշկական արտադրատեսակի համար՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկի չափով, իսկ 30 օրվա ընթացքում առաջադրանքը չկատարելը՝ չկուտակված յուրաքանչյուր անվանում դեղի կամ բժշկական արտադրատեսակի համար՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհազարապատիկի չափով:».
2) 6-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) 8-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«8. Սույն հոդվածի 7-րդ մասով նախատեսված նախազգուշացումից հետո՝ 15 օրվա ընթացքում, զորահավաքային կամ ռազմավարական պաշարների պահուստի պակասորդ կամ ինքնակամ օգտագործված ապրանքները նյութական պահուստում չվերականգնելը՝
1) կազմակերպությունների (բացառությամբ ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող դեղեր կամ բժշկական արտադրատեսակ ներմուծող եւ կուտակման ու պահպանման պարտավորություն ունեցող կազմակերպությունների) համար՝ ազգային վիճակագրական համակարգի գլխավոր պետական մարմնի հրապարակած ռազմավարական պաշարների պահուստի նյութական արժեքների ներմուծման տարվա միջին գնով հաշվարկված, ռազմավարական պաշարների պակասորդ կամ ինքնակամ օգտագործված ապրանքների արժեքի 10 տոկոսի չափով, իսկ 30 օրվա ընթացքում չվերականգնելը՝ 100 տոկոսի չափով.
2) ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող դեղեր կամ բժշկական արտադրատեսակ ներմուծող եւ կուտակման ու պահպանման պարտավորություն ունեցող կազմակերպությունների համար՝ չվերականգնված յուրաքանչյուր անվանում դեղի կամ բժշկական արտադրատեսակի համար՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկի չափով, իսկ 30 օրվա ընթացքում չվերականգնելը՝ չվերականգնված յուրաքանչյուր անվանում դեղի կամ բժշկական արտադրատեսակի համար՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհազարապատիկի չափով:».
4) 9-րդ մասը «պահուստում» բառից հետո լրացնել «կամ ռազմավարական պաշարների պահուստում» բառերով.
5) 10-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«10. Սույն հոդվածի 9-րդ մասով նախատեսված նախազգուշացումից հետո՝ 15 օրվա ընթացքում, զորահավաքային պահուստում կամ ռազմավարական պաշարների պահուստում հաստատված անվանացանկին, տեխնիկական պայմաններին եւ սահմանված որակական հատկանիշներին համապատասխանող ապրանքներ չամբարելը, ինչպես նաեւ պահպանման սահմանված ժամկետը լրացած ապրանքները չփոխարինելը՝
առաջացնում են տուգանք՝
1) կազմակերպությունների (բացառությամբ դեղեր կամ բժշկական արտադրատեսակ ամբարելու պարտավորություն ունեցող կազմակերպությունների) համար՝ այն ապրանքների ձեռքբերման արժեքի 10 տոկոսի չափով, որոնց մասով թույլ են տրվել այդ խախտումները, իսկ 30 օրվա ընթացքում չամբարելը կամ ապրանքները չփոխարինելը՝ 100 տոկոսի չափով.
2) դեղեր կամ բժշկական արտադրատեսակ ամբարելու պարտավորություն ունեցող կազմակերպությունների համար՝ չամբարված կամ չփոխարինված յուրաքանչյուր անվանում դեղի կամ բժշկական արտադրատեսակի համար՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկի չափով, իսկ 30 օրվա ընթացքում չամբարելը կամ չփոխարինելը՝ չամբարված կամ չփոխարինված յուրաքանչյուր անվանում դեղի կամ բժշկական արտադրատեսակի համար՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհազարապատիկի չափով:».
6) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11-րդ մասով.
«11. Սույն հոդվածի 2-րդ, 4-րդ, 5-րդ, 8-րդ կամ 10-րդ մասերով նախատեսված արարքները վարչական տույժի միջոցներ կիրառելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կամ յուրաքանչյուր հաջորդ անգամ կատարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սույն հոդվածի 2-րդ, 4-րդ, 5-րդ, 8-րդ կամ 10-րդ մասերում նշված ապրանքների արժեքի 300 տոկոսի չափով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 230-րդ հոդվածի 1-ին մասը «169.8-րդ հոդվածներով,» բառերից հետո լրացնել «169.32-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող դեղերի կամ բժշկական արտադրատեսակի մասով), 2-րդ մասի 2-րդ կետով եւ 3-րդ մասի 2-րդ կետով,» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 238-րդ հոդվածի 1-ին մասը «46-րդ մասով (32-րդ մասով նախատեսված արարքներից որեւէ մեկը կրկին կատարելու մասով),» բառերից հետո լրացնել «169.32-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող սննդամթերքի եւ դրա արտադրության համար անհրաժեշտ հումքի մասով), 2-րդ մասի 1-ին կետով (ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող սննդամթերքի եւ դրա արտադրության համար անհրաժեշտ հումքի մասով) եւ 3-րդ մասի 1-ին կետով (ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող սննդամթերքի եւ դրա արտադրության համար անհրաժեշտ հումքի մասով),» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 244.7-րդ հոդվածի 1-ին մասում «46-րդ մասերով (բացառությամբ 32-րդ մասով նախատեսված արարքներից որեւէ մեկը կրկին կատարելու դեպքի),» բառերից հետո լրացնել «169.32-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող ոչ պարենային ապրանքների մասով), 2-րդ մասի 1-ին կետով (ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող ոչ պարենային ապրանքների մասով) եւ 3-րդ մասի 1-ին կետով (ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող ոչ պարենային ապրանքների մասով),» բառերով:
2. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածով նախատեսված պատասխանատվության միջոցները դեղերի մասով կկիրառվեն ռազմավարական պաշարների պահուստում ներառվող դեղեր կամ բժշկական արտադրատեսակ ներմուծող եւ կուտակման ու պահպանման պարտավորություն ունեցող կազմակերպությունների կողմից ներկայացվող ռազմավարական պաշարներ հանդիսացող ապրանքների մնացորդի եւ շարժի վերաբերյալ հաշվետվությունների ձեւն ու լրացման կարգը Կառավարության կողմից հաստատվելուց հետո:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված Կառավարության որոշումն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ վեցամսյա ժամկետում:

"Статья 169.32. Непредставление организациями, осуществляющими хранение материальных ценностей резерва стратегических запасов, отчетности по форме, установленной Правительством Республики Армения, в установленные сроки и в установленном порядке
1. Непредставление организациями, осуществляющими хранение материальных ценностей резерва стратегических запасов, в установленные сроки и в установленном порядке в уполномоченный орган сферы хранения и обслуживания материальных резервов отчетности о товарах, включенных в номенклатуру резерва стратегических запасов по форме, установленной Правительством Республики Армения:
влечет предупреждение организациям.
2. Непредставление отчетности в течение пяти дней после предусмотренного частью 1 настоящей статьи предупреждения:
влечет назначение штрафа –
1) организациям (за исключением организаций, импортирующих лекарства или медицинские изделия, включенные в резерв стратегических запасов и имеющих обязательство по их накоплению и хранению) – в размере 10 процентов от опубликованной Главным государственным органом национальной статистической системы стоимости подлежащих накоплению и хранению организациями товаров, включаемых в резерв стратегических запасов, исчисленной по средней стоимости за год импорта материальных ценностей резерва стратегических запасов;
2) организациям, импортирующим лекарства или медицинские изделия, включенные в резерв стратегических запасов, и имеющих обязательство по их накоплению и хранению, – в двухтысячекратном размере установленной минимальной заработной платы.
3. Повторное совершение предусмотренного частью 2 настоящей статьи деяния в течение одного года или каждое последующее его совершение:
1) организациям (за исключением организаций, импортирующих лекарства или медицинские изделия, включенные в резерв стратегических запасов, и имеющих обязательство по их накоплению и хранению) – в размере 20 процентов от опубликованной Главным государственным органом национальной статистической системы стоимости подлежащих накоплению и хранению организациями товаров, включаемых в резерв стратегических запасов, исчисленной по средней стоимости за год импорта материальных ценностей резерва стратегических запасов;
2) организациям, импортирующим лекарства или медицинские изделия, включенные в резерв стратегических запасов, и имеющим обязательство по их накоплению и хранению – в пятитысячекратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. В части 5 статьи 213.2 Кодекса:
1) слово "предупреждение." заменить словами "назначение штрафа -" и эту же часть дополнить новыми пунктами следующего содержания:
"1) организациям (за исключением организаций, импортирующих лекарства или медицинские изделия, включенные в резерв стратегических запасов, и имеющих обязательство по их накоплению и хранению) — в размере 10 процентов от опубликованной Главным государственным органом Национальной статистической системы стоимости недостающих или самовольно использованных товаров стратегического резерва, исчисленной по среднегодовой стоимости импорта материальных ценностей резерва стратегических запасов, а невосстановление их в течение 30 дней — в размере 100 процентов их стоимости;
2) организациям, импортирующим лекарства или медицинские изделия, включенные в резерв стратегических запасов, и имеющим обязательство по их накоплению и хранению — за каждое наименование невосстановленного лекарства или медицинского изделия — в двухтысячекратном размере установленной минимальной заработной платы, а невосстановление в течение 30 дней — в пятитысячекратном размере установленной минимальной заработной платы за каждое наименование невосстановленного лекарства или медицинского изделия.";
2) часть 6 признать утратившей силу;
3) часть 8 изложить в следующей редакции:
"8. Невосстановление недостающих или самовольно использованных товаров материального резерва мобилизационных или стратегических запасов в течение 15 дней после предусмотренного частью 7 настоящей статьи предупреждения:
1) организациям (за исключением организаций, импортирующих лекарства или медицинские изделия, включенные в резерв стратегических запасов, и имеющих обязательство по их накоплению и хранению) — в размере 10 процентов от опубликованной Главным государственным органом Национальной статистической системы стоимости недостающих или самовольно использованных товаров стратегического резерва, исчисленной по среднегодовой стоимости импорта материальных ценностей резерва стратегических запасов, а невосстановление в течение 30 дней — в размере 100 процентов их стоимости;
4) часть 9 после слов "в мобилизационном резерве" дополнить словами "или резерве стратегических запасов";
5) часть 10 изложить в следующей редакции:
"10. Ненакопление товаров, соответствующих утвержденной номенклатуре, техническим условиям и установленным качественным признакам, в мобилизационном резерве или резерве стратегических запасов, а также неосуществление замены товаров с истекшим сроком хранения:
1) организациям (за исключением организаций, имеющих обязательство по накоплению лекарств или медицинских изделий) — в размере 10 процентов от покупной стоимости товаров, в отношении которых были допущены эти нарушения, а ненакопление или неосуществление замены товаров в течение 30 дней — в размере 100 процентов их стоимости;
2) организациям, имеющим обязательство по накоплению лекарств и медицинских изделий — за каждое наименование ненакопленного или незамененного лекарства или медицинского изделия — в двухтысячекратном размере установленной минимальной заработной платы, а ненакопление или неосуществление замены в течение 30 дней — в пятитысячекратном размере установленной минимальной заработной платы за каждое наименование ненакопленного или незамененного лекарства или медицинского изделия.";
6) статью дополнить частью 11 следующего содержания:
"11. Повторное совершение деяний, предусмотренных частями 2, 4, 5, 8, или 10 настоящей статьи, в течение одного года после применения мер административного взыскания или каждое последующее их совершение:
влечет назначение штрафа – в размере 300 процентов стоимости товаров, указанных в частях 2, 4, 5, 8, или 10 настоящей статьи.".
Статья 3. Часть 1 статьи 230 Кодекса после слов "статьями 158.1, 169.5, 169.8," дополнить словами "частью 1 статьи 169.32 (в части лекарств или медицинских изделий, включаемых в резерв стратегических запасов), пунктом 2 части 2 и пунктом 2 части 3 статьи 169.32, ".
Статья 4. Часть1 статьи 238 Кодекса после слов "статьи 158 (в части повторного совершения любого из деяний, предусмотренных частью 32)," дополнить словами "частью 1 статьи 169.32 (в части продуктов питания, включенных в резерв стратегических запасов, и сырья, необходимого для их производства), пунктом 1 части 2 (в части продуктов питания, включенных в резерв стратегических запасов, и сырья, необходимого для их производства) и пунктом 1 части 3 (в части продуктов питания, включенных в резерв стратегических запасов, и сырья, необходимого для их производства)".
Статья 5. Часть 1 статьи 244.7 Кодекса после слов "и 46 статьи 158 (за исключением случая повторного совершения какого-либо из действий, предусмотренных частью 32)," дополнить словами "частью 1 статьи 169.32 (в части непродовольственных товаров, включаемых в резерв стратегических запасов), пунктом 1 части 2 (в части непродовольственных товаров, включаемых в резерв стратегических запасов) и пунктом 1 части 3 (в части непродовольственных товаров, включаемых в резерв стратегических запасов),".
2. Применение предусмотренных статьей 1 настоящего Закона мер ответственности в части входящих в состав стратегических резервов лекарственных средств или медицинских изделий наступает после утверждения Правительством формы и порядка заполнения отчетности об остатке и движении товаров, составляющих стратегические резервы, представляемой организациями, импортирующими лекарства или медицинские изделия, включенные в резерв стратегических запасов, и имеющими обязательство по их накоплению и хранению.
3. Постановление Правительства, указанное в части 2 настоящей статьи, принимается шестимесячный срок со дня вступления в силу настоящего Закона.