Ընդունվել է 11.12.2023
Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 154-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «հինգհարյուրապատիկից հազարապատիկի» բառերը փոխարինել «յոթհարյուրհիսնապատիկից հազարհինգհարյուրապատիկի» բառերով.
2) 3-րդ մասի «հազարհինգհարյուրապատիկից երկուհազարապատիկի» բառերը փոխարինել «երկուհազարապատիկից երկուհազարհինգհարյուրապատիկի»  բառերով.
3) 4-րդ  մասի  «երկուհազարապատիկից երկուհազարհինգհարյուրապատիկի» բառերը փոխարինել «երկուհազարհինգհարյուրապատիկից երեքհազարապատիկի» բառերով:
Հոդված 2.   Օրենսգրքի 154.1-ին հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 154.1.  Կառուցապատումը համապատասխան քաղաքաշինական գործունեության համար սահմանված քաղաքաշինական նորմերով նախատեսված ժամկետներում չավարտելը
1.Կառուցապատումը՝ կառուցումը, վերակառուցումը եւ (կամ) քանդումը, համապատասխան քաղաքաշինական գործունեության համար սահմանված քաղաքաշինական նորմերով նախատեսված ժամկետներում չավարտելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ շինարարության նախահաշվային արժեքի (իսկ նախահաշվային փաստաթղթերի բացակայության դեպքում՝ քաղաքաշինության բնագավառի լիազորված պետական կառավարման մարմնի սահմանած շինարարական աշխատանքների տեսակների արժեքի խոշորացված ցուցանիշների համաձայն հաշվարկված ծախսերի) երեք տոկոսի չափով:
2.Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված տուգանքը նշանակելուց հետո` նոր սահմանված ժամկետում, կառուցապատումը չավարտելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ շինարարության նախահաշվային արժեքի (իսկ նախահաշվային փաստաթղթերի բացակայության դեպքում՝ քաղաքաշինության բնագավառի լիազորված պետական կառավարման մարմնի սահմանած շինարարական աշխատանքների տեսակների արժեքի խոշորացված ցուցանիշների համաձայն հաշվարկված ծախսերի) տասնհինգ տոկոսի չափով:»:

Статья 1.   В статье 154 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс):
1) в части 1 слова "от пятисоткратного до тысячекратного" заменить словами "от семисоткратного до тысячепятисоткратного ";
2)  в части 3 слова "от тысячепятисоткратного до двухтысячекратного"  заменить словами "от двухтысячекратного до двухтысячепятисоткратного".
3) в части 4 слова "от двухтысячекратного до двухтысячепятисоткратного" заменить словами "от двухтысячепятисоткратного до трехтысячекратного".
Статья 2.  Статью 154.1 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья  154.1. Незавершение застройки в сроки, предусмотренные  градостроительными нормами, установленными для  соответствующей градостороительной  деятельности
1. Незавершение застройки — строительства, реконструкции и (или) сноса -  в сроки, предусмотренные градостроительными нормами, установленными для соответствующей градостроительной деятельности:
влечет назначение штрафа — в размере трех процентов от сметной стоимости строительства (а в случае отсутствия сметных документов — расходов, исчисленных в соответствии с укрупненными показателями стоимости видов строительных работ, установленных уполномоченным органом государственного управления в сфере градостроительства).
2. Незавершение застройки в новый срок, установленный после назначения штрафа, предусмотренного частью 1 настоящей статьи:
влечет назначение штрафа — в размере пятнадцати процентов от сметной стоимости строительства (а в случае отсутствия сметных документов — расходов, исчисленных в соответствии с укрупненными показателями стоимости видов строительных работ, установленных уполномоченным органом государственного управления в сфере градостроительства). ".