Ընդունվել է 22.12.2023
Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգիրքը (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12.2-րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 12.2
ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌԻ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԸ
Հոդված 171.12. «Զբոսաշրջության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի պահանջները խախտելը
1. Առանց զբոսաշրջային փաթեթի պայմանագրի զբոսաշրջային փաթեթ տրամադրելը կամ զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցելը կամ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ պահանջվող պարտադիր տեղեկությունները զբոսաշրջային փաթեթի պայմանագրում չներառելը՝
2. Զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցող անձանց միավորման կողմից իր կանոնադրության փոփոխություններն առանց Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի հետ համաձայնեցնելու ընդունելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի չափով:
3. Հյուրանոցային ծառայություն մատուցող անձի կողմից սպառողի եւ նրա գույքի անվտանգությունն ապահովելու համար ներքին կանոնակարգ չհաստատելը կամ դրա պահանջները չպահպանելը կամ այդ կանոնակարգի՝ պետական լիազոր մարմնի սահմանած նվազագույն պահանջները չապահովելը կամ «Զբոսաշրջության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված տեղեկությունները չհավաքելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով:
4. Հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտում հյուրանոցային ծառայություն մատուցող անձի կողմից սպառողների համար տեսանելի հատվածում «Զբոսաշրջության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված տեղեկությունները չտեղադրելը կամ սահմանված ձեւին համապատասխան չտեղադրելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկի չափով:
5. Նոր կառուցվող հյուրանոցներում եւ առողջարաններում հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հյուրանոցային ծառայություններից օգտվելու եւ ծառայությունների վերաբերյալ անհրաժեշտ տեղեկություն ստանալու հնարավորություն չապահովելը կամ այդ մասին հյուրերի համար տեսանելի հատվածներում տեղեկատվություն չտեղադրելը կամ չպահպանելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով:
6. Զբոսավարի կամ ուղեկցորդի պարտականություններ կատարելիս տեսանելի հատվածում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ հաստատված ձեւի անվանաքարտ չկրելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկի չափով:
7. Առանց «Զբոսաշրջության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված որակավորման զբոսաշրջային կենտրոն կառավարող կազմակերպությունների գործունեություն իրականացնելը՝
8. Առանց որակավորման զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնի կողմից «Զբոսաշրջության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված տարբերանշան օգտագործելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկի չափով:
9. Տրանսպորտային միջոցի սեփականատիրոջ կողմից զբոսաշրջային ավտոբուսի որակավորում չունեցող տրանսպորտային միջոցով փոխադրելը կամ զբոսաշրջային երթուղի կազմակերպելը, եթե անձանց քանակը հավասար է կամ գերազանցում է 9-ը՝
10. Զբոսաշրջային ավտոբուսն առանց Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած ձեւի նշանը զբոսաշրջային ավտոբուսի դիմապակու վրա՝ տեսանելի հատվածում, փակցնելու շահագործելը՝
11. Առանց զբոսաշրջային ծառայություն մատուցելու իրավունքի զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցելուն ուղղված թիրախավորված առաջարկներ ներկայացնելը մեկ կամ ավելի թվով անձանց հրապարակային վայրերում՝ նպատակ ունենալով համոզելու կամ հարկադրելու այդ անձանց օգտվելու զբոսաշրջային ծառայությունից՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով:
12. Օտարերկրացու կողմից առանց «Զբոսաշրջության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված որակավորման զբոսավարի կամ ուղեկցորդի ծառայություններ մատուցելը՝
13. «Զբոսաշրջության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պահանջները (բացառությամբ սույն հոդվածի 1-11-րդ մասերով նախատեսված դեպքերի) խախտելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 224-րդ հոդվածի 1-ին մասը «169.30-րդ» բառերից հետո լրացնել «հոդվածներով, 171.12-րդ հոդվածի 6-րդ, 9-12-րդ մասերով (Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության կողմից հայտնաբերվելու դեպքում կազմված արձանագրությունը տրամադրվում է Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնին)» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 244.7-րդ հոդվածի 1-ին մասը «158-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ, 3-րդ, 23-րդ, 24-րդ, 26-րդ, 40-45-րդ, 47-րդ մասերով,» բառերից հետո լրացնել «171.12-րդ հոդվածի 3-5-րդ մասերով,» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 244.7-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին մասով.
«1.1. Օրենսգրքի 171.12-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ եւ 6-13-րդ մասերով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ վարչական տույժեր է նշանակում Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինը:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 244.7-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Օրենսգրքի 171.12-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ, 7-րդ, 8-րդ եւ 13-րդ մասերով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը քննում եւ Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնին արձանագրություն տրամադրում է Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեն:»:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2024 թվականի սեպտեմբերի 1-ից, բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված դեպքերի:
2. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածով Օրենսգրքում լրացվող 171.12-րդ հոդվածի 6-րդ, 9-րդ, 10-րդ եւ 12-րդ մասերն ուժի մեջ են մտնում 2025 թվականի հունվարի 1-ից, իսկ 7-րդ եւ 8-րդ մասերը՝ 2025 թվականի հունիսի 30-ից:

Статья 1.   Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) дополнить главой 12.2 следующего содержания:
" ГЛАВА 12.2
АДМИНИСТРАТИВНЫЕ ПРАВОНАРУШЕНИЯ В СФЕРЕ ТУРИЗМА
Статья 171.12. Нарушение требований Закона Республики Армения  "О туризме"
1. Предоставление туристического пакета или оказание туристических услуг без договора туристического пакета, или невключение в договор туристического пакета требуемой законодательством Республики Армения обязательной информации:
влечет назначение штрафа – в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
2. Внесение объединением лиц, предоставляющих туристические услуги, изменений в свой устав без согласования с Комитетом по туризму Министерства экономики Республики Армения:
влечет назначение штрафа – в пятисоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
3. Неутверждение лицом, предоставляющим гостиничные услуги, внутреннего регламента в целях обеспечения безопасности потребителя и его имущества или несоблюдение его требований, или необеспечение установленных государственным уполномоченным органом минимальных требований этого регламента, или неосуществление сбора информации, установленной Законом Республики Армения "О туризме":
влечет назначение штрафа – в стократном размере установленной минимальной заработной платы.
4. Неразмещение лицом, предоставляющим гостиничные услуги, на видимом для потребителей месте объекта гостиничного хозяйства информации, установленной Законом Республики Армения "О туризме", или неразмещение ее в соответствии с установленной формой:
влечет назначение штрафа – в двадцатикратном размере установленной минимальной заработной платы.
5. Необеспечение для лиц с инвалидностью в строящихся отелях и санаториях возможности пользования гостиничными услугами и получения необходимой информации об услугах или неразмещение информации об этом на видимом для гостей месте либо ее несохранение:
влечет назначение штрафа – в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
6. Неношение на видном месте утвержденной постановлением Правительства Республики Армения идентификационной карточки при исполнении обязанностей гида или сопровождающего лица:
влечет назначение штрафа – в пятикратной размере установленной минимальной заработной платы.
7. Осуществление деятельности организаций по управлению туристическим центром без классификации, установленной Законом Республики Армения "О туризме":
8. Использование туристическим информационным центром, не имеющим квалификацию, отличительного знака, установленного Законом Республики Армения "О туризме":
влечет назначение штрафа – в тридцатикратном размере установленной минимальной заработной платы.
9. Перемещение собственником транспортного средства посредством транспортного средства, не имеющего квалификацию туристического автобуса, лиц в количестве равном или превышающем 9 человек, либо организация для них туристического маршрута:
10. Эксплуатация туристического автобуса без установки на видимом участке лобового стекла туристического автобуса знака установленной Правительством Республики Армения формы:
11. Представление в общественных местах одному или нескольким лицам целевых предложений по предоставлению туристических услуг при отсутствии права на предоставление туристических услуг - в целях убеждения или принуждения этих лиц к пользованию туристическими услугами:
влечет назначение штрафа – в десятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
12. Предоставление иностранным лицом услуг гида или сопровождающего без квалификации, установленной Законом Республики Армения "О туризме":
13. Нарушение требований, установленных Законом Республики Армения "О туризме" (за исключением случаев, предусмотренных частями 1-11 настоящей статьи):
влечет назначение штрафа – в десятикратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. Часть первую статьи 244.7 Кодекса после числа "169.30," дополнить словами " частями 6, 9-12 статьи 171.12 (в случае обнаружения полицией Республики Армения составленный протокол предоставляется Инспекционному органу по надзору за рынком), ".
Статья 3. Часть 1 статьи 244.7 Кодекса после слов " частями 1, 2, 3 , 23, 24, 26, 40- 45, 47 статьи 158 " дополнить словами ", частями 3-5 статьи 171.12".
Статья 4. Статью 244.7 Кодекса дополнить частью 1.1 следующего содержания:
" 1.1. Административные штрафы за административные правонарушения, предусмотренные частями 1, 2 и 6-13 статьи 171.12 Кодекса, назначаются Инспекционным органом по надзору за рынком."
Статья 5. Статью 244.7 Кодекса дополнить частью 2.1 следующего содержания:
" 2.1. Дела об административных правонарушениях, предусмотренных частями 1, 2, 7, 8 и 13 статьи 171.12 Кодекса, рассматривает Комитет по туризму Министерства экономики Республики Армения и предоставляет протокол Инспекционному органу по надзору за рынком.".
1. Настоящий Закон вступаетв силу с 1-го сентября 2024 года, за исключением случаев, установленных частью 2 настоящей статьи.
2. Дополняемые статьей 1 настоящего Закона части 6, 9, 10 и 12 статьи 171.12 Кодекса вступают в силу с 1 января 2025 года, а части 7 и 8     с 30 июня 2025 года   .